יובל שטייניץ קרדיט: פלאש90

אנרגיה ירוקה

חמישה בתי חולים ברחבי הארץ יחוברו לרשת החלוקה של הגז הטבעי

רשות הגז הטבעי תעניק 37 מיליון ₪ כדי לחבר את בתי החולים לרשת החלוקה תוך כשלוש שנים; בתי החולים יקימו תחנות כוח זעירות, הצפויות לספק את כל צרכי האנרגיה של בתי החולים

חדשות ספונסר 12/01/2021 12:12

א+א- 4

משרד האנרגיה הודיע היום כי רשות הגז הטבעי במשרד תעניק 37 מיליון ₪ כדי לחבר חמישה בתי חולים נוספים ברחבי הארץ לרשת החלוקה של הגז הטבעי תוך כשלוש שנים. בתי החולים שישלימו את החיבור לגז הטבעי במסגרת התמיכה התקציבית לחברות החלוקה, הם: "שיבא תל השומר" ברמת גן, "בילינסון" בפתח תקווה, "אסותא" ברמת החייל, "רמב"ם" בחיפה ו"גליל מערבי" בנהריה.

 

מהלך זה מתאפשר בעקבות אישורה בממשלה של החלטה שהגיש שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, ב-13.7.20, לפיה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה והמשבר הכלכלי החמור למשק הישראלי בכלל ולמערכת הבריאות בפרט, הוחלט על תקצוב חיבור בתי חולים שהוגדרו כצרכנים גדולים לרשת החלוקה של הגז הטבעי בעלות של כ-40 מיליון ₪.

 

בתי חולים אלו מתוכננים להקים מתקני קוגנרציה (תחנות כוח זעירות), אשר צפויים לספק את כלל צרכי האנרגיה של בתי החולים, כולל חשמל וחום/קור בהתאם לשימושים השונים שלהם. המעבר לשימוש בגז טבעי, שיחליף את הסולר והמזוט המזהמים והיקרים בהם משתמשים כיום בבתי החולים, יביא לתועלת כלכלית-סביבתית לרווחת הציבור.

 

לפני כשנתיים חובר ביה"ח הראשון בארץ לרשת החלוקה, ביה"ח "קפלן" שברחובות, ושנה לאחר מכן חובר גם ביה"ח "סורוקה" בבאר שבע. קווים נוספים של גז טבעי הוקמו בביה"ח "פוריה" בטבריה, ביה"ח "אסף הרופא" בבאר יעקב, ביה"ח "ברזילי" באשקלון וביה"ח "הדסה" בירושלים, וארבעתם עשויים להתחיל לצרוך גז טבעי בהמשך.

 

בחודשים הקרובים צפויים להתחיל לצרוך גז טבעי עוד 3 בתי חולים: ביה"ח "העמק "בעפולה, ביה"ח "זיו" בצפת, ביה"ח "הלל יפה" בחדרה. ביה"ח "וולפסון" בחולון ו"מאיר" בכפר סבא ייכללו בסיבוב ג’ של המענקים לחברות החלוקה. הרשת להקמת קו הגז הטבעי לבית החולים "שערי צדק" בירושלים כבר זכתה לפתרון תקציבי. בית החולים "איכילוב" בתל אביב כבר זכה במענק במסגרת סיבוב א’ ויחובר בעוד כשנתיים לרשת החלוקה של הגז הטבעי.

 

החלטת הממשלה והקול קורא של משרד האנרגיה, מקדמים מהלך שבסופו 18 בתי חולים ממשלתיים ולא ממשלתיים יחוברו לרשת החלוקה של הגז הטבעי, כשצריכתם השנתית צפויה לעמוד על כ-132 מיליון קוב גז טבעי בשנה.

 

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "במסגרת מדיניות 2030 להעברת ישראל מאנרגיה מזהמת לגז טבעי ואנרגיית השמש, אנו פועלים כל העת לחיבור בתי החולים בכל רחבי המדינה לגז טבעי, שיחליף את המזוט והסולר המזהמים שבהם הם משתמשים מזה עשרות שנים. 

 

המעבר לגז טבעי יאפשר להוריד את זיהום האוויר בצורה משמעותית ויגרום לחולים, ולתושבים בסביבתם של בתי החולים, לנשום אוויר נקי ובריא יותר".

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אני חושב שבית חולים חייב גיבוי

  יש חולים שזקוקים למכונות 24/7. אם הם מקימים תחנה עצמאית החיבור לרשת הרגילה יכול להיות הגיבוי שלהם. במקום להחזיק גנרטור לגיבוי.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  GandalftheWhit 12/01/2021 15:26

 2. 2
  צרכן גדול ואולי הוא חייב לחירום?

  בית חולים צרכן גדול של אנרגיה. אולי הגז גם הולך לדודים של מכבסה. וגם צרכן גדול של חשמל. בכל מקרה, חייב חשמל לחירום ולכן יש גנרטורים לשעת חירום. לא סגור עד הסוף. כל מה שאני יודע זה שבמצב קיצון של מחסור בייצור חשמל ארצי - חברת החשמל משלמת 4 שח לקילוואט לבתי חולים שיפעילו את הגנרטורים.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 12/01/2021 15:00

 3. 3
  מישהו יכול להסביר את הרציונל?

  איזה יתרון יש לבית חולים בייצור עצמי של חשמל?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  dorki 12/01/2021 14:50

 4. 4
  מקווה שזה ירים את גנסל סופסוף כי זה

  הייעוד שלה
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  JAR 12/01/2021 14:31