פועלים: האם עליית תשואות האג“ח היא סימן המנבא את סוף המגיפה?

מידת ההרחבה המוניטרית הנוכחית היא גבוהה, וכלי ההלוואות לבנקים בריבית שלילית כנגד הלוואות בריבית מופחתת לעסקים, מהווה תחליף מסוים להפחתת ריבית

חדשות ספונסר 11/01/2021 10:58

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים בסקירת המאקרו השבועית להשפעות הסגר שהודק בסוף השבוע האחרון עם סגירת מערכת החינוך ואיסור על יציאה מהבית לצורך בלתי חיוני למרחק העולה על קילומטר אחד. בבנק ישראל מעריכים כי העלות במונחי אובדן תוצר של הגבלות אלו נאמדת בכ-3 עד 3.5 מיליארד שקל לשבוע. מספר המתחסנים בישראל צפוי לעבור השבוע את שני המיליון, אך בד בבד קצב ההדבקות נותר גבוה.

 

ישראל היא המדינה הראשונה בה ניתן יהיה לבחון את יעלות החיסונים, ועד סוף הרבעון הראשון, אנו אמורים לראות ירידה חדה במספר הנדבקים. בתרחיש אופטימי כזה יבוטלו המגבלות על הפעילות הכלכלית המקומית, אבל יוותרו מגבלות על תנועה בינלאומית. בכל מקרה, החששות מהדבקה לא צפויים להיעלם לגמרי, שכן לא כל האוכלוסייה צפויה להתחסן, הילדים לדוגמה לא יחוסנו בינתיים, כך שמדי פעם עדיין ימצאו נדבקים.

 

חטיבת המחקר של בנק ישראל הציגה בשבוע שעבר שני תרחישים: בתרחיש האופטימי, שמניח התחסנות מהירה של האוכלוסייה, הצמיחה השנה תעמוד על 6.3%, ובתרחיש בו תהליך ההתחסנות מתארך עד לשנה הבאה הצמיחה תעמוד על 3.5%.

 

אנו נוטים להעריך שברבעון הראשון נראה כנראה התכווצות של התוצר בעקבות הידוק הסגר, ולכן גם אם אכן תהיה עלייה חדה בפעילות במחצית השנייה של 2021, הצמיחה בשנה כולה תעמוד על כ-4.5%. שיעור האבטלה במחצית הראשונה של חודש דצמבר, טרם תחילת הסגר השלישי, היה גבוה ברמה של 12.7%, ורוב הסיכויים שהוא יוותר ברמה חד ספרתית גבוהה גם לאחר שהמגבלות יוסרו. 

 

על ההרחבה המוניטרית אומרים כלכלני הפועלים כי בחודש דצמבר בנק ישראל הגביר את מעורבותו בשווקים. בשוק המט"ח נרכשו 4.4 מיליארד דולר, בשוק האג"ח הממשלתיות נרכשו 4.6 מיליארד שקל, ו-3.3 מיליארד שקל ניתנו כהלוואות לבנקים המסחריים כנגד העמדת אשראי לעסקים קטנים. רכישות האג"ח והמט"ח של בנק ישראל בחודש דצמבר הגיעו לכ-19 מיליארד שקל שהם כ-1.3% מהתוצר, בארה"ב לדוגמה הפד רוכש 120 מיליארד דולר אג"ח בחודש שהם 0.6% מהתוצר, כלומר הגידול במאזן של בנק ישראל הוא משמעותי גם ביחס לזה של הפד האמריקני.

 

יחד עם זאת, יש לדעתנו משמעות גם להרכב הנכסים, רוב הגידול במאזן של בנק ישראל נובע מרכישות מט"ח, כלומר זו התחייבות של חו"ל מול בנק ישראל, ולא מרכישות אג"ח ממשלתיות שזו התחייבות של האוצר לבנק ישראל.

 

בבנק ישראל מעריכים כי מידת ההרחבה המוניטרית הנוכחית היא גבוהה, ושכלי ההלוואות לבנקים בריבית שלילית כנגד הלוואות בריבית מופחתת לעסקים, מהווה תחליף מסוים להפחתת ריבית. אנו מעריכים לכן שהסיכוי להפחתת ריבית הוא נמוך. היקף רכישות האג"ח הממשלתיות הגיע מתחילת המשבר ל-46.2 מיליארד מתוך סך של 85 שהוקצו עד כה.

 

לאור הגירעון התקציבי הגבוה הצפוי גם ב- 2021, והערכתנו שהפד ימשיך לרכוש אג"ח בקצב הנוכחי במרבית שנת 2021, סביר להניח שמכסת רכישות אג"ח ממשלתיות תגדל מעבר ל-85 מיליארד שקל.

 

הציפיות לאינפלציה, אומרים כלכלני הפועלים, ממשיכות לעלות למרות הייסוף בשער השקל. במסחר הבין-בנקאי הציפיות לשנה מתקרבות כבר ל-0.5%. גם הציפיות לטווחים הארוכים יותר עלו. עלייה במחירי הסחורות החקלאיות ובמחירי ההובלה מהמזרח היא הגורם המרכזי שמסביר עתה את עליית הציפיות לאינפלציה בישראל.

 

 הייסוף מול הדולר משפיע פחות בשלב הזה על האינפלציה, אבל מאוחר יותר כשהמשק יפתח, הוא יהווה גורם שממתן את האינפלציה (בהנחה שנישאר באותו השער). הדפסות הכסף הן גורם סיכון לטווח ארוך יותר, שקשה לאמוד אותו כיום, אבל לא ניתן להתעלם ממנו. אנו רואים שמחירי הנכסים הפיננסיים והנדל"ן כן מושפעים מההרחבות המוניטריות, וזליגה של זה לאינפלציה, כפי שנמדדת במדד המחירים לצרכן, יכולה לקרות בטווח הבינוני.

 

עוד מסבירים כלכלני הבנק כי נפתח פער בין התשואות לעשר שנים בארה"ב ובישראל. בארה"ב התשואה לעשר שנים עלתה ל-1.1%, ובישראל התשואה עלתה באופן מתון לכ-0.9%. האינפלציה בארה"ב צפויה להיות גבוהה באופן ניכר מזו שבישראל, ובתרחיש המרכזי הריבית בישראל לא תעלה לפני ריבית הפד. יחד עם זאת, הפער מתחיל להיות משמעותי, והסיכון בחלק הארוך עלה, בעיקר אם התחזית האופטימית תתממש והחיסונים יביאו לפתיחה מוקדמת של המשק.

 

רכישות האג"ח של בנק ישראל ואולי גם כניסה של משקיעים זרים לשוק איגרות החוב המקומי שמרו על עקום התשואות שטוח יחסית. אנו מעריכים כי בנק ישראל ימשיך כאמור לרכוש אג"ח, אך בתרחיש חיובי של פתיחת המשק, ואולי גם רמזים של הפד להאטה בקצב רכישות האג"ח, התשואות המקומיות עשויות להמשיך לעלות.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה