מיטב: התחסנות מוקדמת תעלה את הצמיחה ועשויה לתמוך בשוק המניות המקומי

המגזר העסקי מדווח על שחיקה משמעותית ברווחיות היצוא בעקבות התחזקות השקל; במיוחד נפגע בהשוואה לשנים הקודמות יצוא מגזר השירותים

חדשות ספונסר 10/01/2021 11:14

א+א- 1

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס הבוקר בסקירת המאקרו השבועית למצב המשק ואומר כי ההתחסנות המוקדמת בישראל תעלה קצב הצמיחה ועשויה לתמוך בשוק המניות המקומי.

 

בתחזית האופטימית של בנק ישראל לצמיחה של 6.3% בשנת 2021, כפי שפורסמה בשבוע שעבר, האוכלוסייה הייתה צפויה להתחסן עד חודש מאי. ההקדמה לחודש מרץ, כפי שהכריז רה"מ, צפויה להגדיל קצב הצמיחה בשנת 2021 לשיעור גבוה יותר של כ-7%. גם האינפלציה צפויה להיות מושפעת מהסרה מוקדמת מהצפוי של המגבלות.

 

כלכלת ישראל צפויה לפתוח פער גדול מול מרבית המדינות האחרות. על פי התחזית של הבנק העולמי שפורסמה בשבוע שעבר, מרבית העולם צפוי להגיע לשיעור התחסנות של כ-60% רק ברבעון השלישי של השנה. התאוששות מוקדמת של המשק הישראלי עשויה להוסיף לחצים להתחזקות השקל ולתמוך בשוק המניות המקומי. 

 

התחזקות השקל, מוסיף ז’בז’ינסקי, שוחקת רווחיות היצוא, גם במגזר השירותים, ומציג מספר תובנות מעניינות שניתן ללמוד מסקר הערכת מגמות בעסקים של הלמ"ס לחודש דצמבר. ראשית, למרות שבנק ישראל רכש בחודש דצמבר סכום שיא של כ-4.4 מיליארד דולר, השקל המשיך להתחזק ופגע ביצואנים הישראליים. לפי תוצאות הסקר, חומרת המגבלה שקשורה לשחיקת רווחיות היצוא הגיעה במגזר התעשייה לרמה דומה לזו שהייתה בשנים 2017-18, כאשר השקל ירד מ-3.8 ₪ לדולר לכ-3.4-3.5 .

 

במגזר השירותים המגבלה עומדת ברמת חומרה כפי שלא הייתה אף פעם. רוב היצוא של המגזר נובע מפעילות חברות ההי-טק. התחזקות השקל מעלה עלויות העובדים בהשוואה למדינות האחרות ופוגעת בכדאיות השקעות בישראל. השכר הממוצע בענף הטכנולוגיה בארה"ב עלה מאז שנת 2012 בכ-19%, כאשר בישראל העלייה הייתה כ-57%, מתוכה התחזקות הדולר אחראית על כ-14%. לפי אתר DAXX, השכר הממוצע בדולרים של מהנדסי המחשב בישראל הנו השלישי בגובהו בעולם, לפי הסקר שהתפרסם בחודש מרץ.

 

עוד מציין ז’בז’ינסקי כי בחסכון של משקי הבית בישראל חלה עליה. סך הכנסות משקי בית בישראל, כולל תשלומי העברה ומענקים, עלו מתחילת השנה ועד סוף אוקטובר בכ-3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לעומת זאת, הצריכה הפרטית ירדה בכ-10%. לצורך השוואה, ב-2019 עלו סך הכנסות משקי בית בכ-6.5%, כאשר הצריכה הפרטית עלתה בכ-4.5%. נתונים אלה מלמדים שהשנה נצבר למשקי הבית חיסכון משמעותי. העודפים שהצטברו יופנו לצריכה הפרטית ויהיו אחד המנועים העיקריים שיתמכו בהתאוששות במשק.

 

בנק ישראל, מסבירים במיטב, קונה בעיקר את האג"ח הארוכות מאוד עם הטיה לשקליות.

בחודש דצמבר רכש הבנק אג"ח ממשלתיות בסך של כ-4.6 מיליארד ₪, בדומה לחודש הקודם. בשוק הקונצרני הוא לא קנה כלום. על רקע המרווחים המאוד נמוכים, בנק ישראל ימנע ככל הנראה מרכישות אג"ח קונצרניות גם בהמשך, אלא אם המצב ישתנה לרעה.

 

מהנתונים החודשים של רכישות אג"ח ממשלתיות ומשווי ההחזקה של בנק ישראל באפיק (נתונים מהאתר של בנק ישראל) ניתן לגזור את התשואה החודשית של התיק שברשותו ולהשוותה לשינוי במחירי האג"ח השונות באותה התקופה.

 

המתאם הגבוה ביותר קיים בין ביצועי תיק האג"ח ברשות בנק ישראל לבין הניירות הארוכים ביותר, במיוחד עם האג"ח השקליות (142, 347). לפיכך, בנק ישראל קונה בעיקר אג"ח ארוכות בטווחים של מעל 10 שנים עם משקל גבוה יותר לאג"ח השקליות.

 

ניתן להסיק מכך מספר מסקנות - להבדיל מהבנקים המרכזיים הגדולים שרוכשים אג"ח בסביבות מח"מ השוק או אף פחות ממנו, בנק ישראל קונה בעיקר ניירות שהמח"מ שלהן הרבה יותר גבוה ממח"מ השוק הסחיר (כ-7.3 שנים) וגם מהמח"מ הממוצע של גיוסי הממשלה בשוק הסחיר בשנה שעברה שעמד על כ-6.6 שנים. לפיכך, מטרת הרכישות של בנק ישראל לא רק הקלה כמותית קלאסית, אלא מניעת עליית התשואות הארוכות. בטווחים אלה מגייסת בעיקר הממשלה ולכן, היא הנהנית העיקרית ממדיניות זו.

 

בנוסף, בשנה שעבר האוצר גייס בשוק הסחיר כ-40 מיליארד ₪ באג"ח לטווחים של 10 שנים ויותר מתוך סך הגיוסים שהסתכמו בכ-131 מיליארד ₪. בנק ישראל רכש אג"ח בכ-46.2 מיליארד ש"ח, ככל הנראה רובן המכריע לטווחים ארוכים מ-10 שנים. כעיקרון, היה אמור להיות מחסור של האג"ח הארוכות שמצדיק השתטחות עקומים, מה שלא קרה בפועל.

 

לסיום, מזהיר ז’בז’ינסקי מהתייקרות מחירי המזון בישראל. מתחילת מאי מחירי הסחורות החקלאיות עלו בכ-40% בדולרים ובכ-30% מונחים שקליים. בעשור הראשון של המאה, עלייתם של מחירי הסחורות החקלאיות תורגמה תמיד לעלייה במחירי המזון בישראל. בעשור האחרון המגמה התהפכה ומחירי הסחורות החקלאיות עברו לירידות, אך בלי להשפיע לירידה מקבילה במחירי המזון בישראל, אלא רק ליציבות המחירים. כעת, אם העלייה במחירי הסחורות החקלאיות תתמיד, קיים סיכוי די גבוה שהיא תתורגם לעלייה במחירי המזון בישראל.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

חדשות ספונסר

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    בנק ישראל כתב את זה קודם

    אבל הם מתרגמים הצמיחה גם לשוק המניות
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    ATUK19 10/01/2021 12:09