הראל פיננסים: החיסונים השתלטו על תחזית בנק ישראל

כצפוי, הריבית נשארה ללא שינוי; לנוכח הגעת החיסונים, התרחישים של תחזיות בנק ישראל עודכנו כלפי מעלה; הקצב המהיר של ההתחסנות בישראל מגדיל את הסיכויים להתממשות התרחיש האופטימי

חדשות ספונסר 05/01/2021 12:24

א+א- 1

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירה השבועית להחלטת בנק ישראל להשאיר את הריבית ללא שינוי, כצפוי. לנוכח הגעת החיסונים, שני התרחישים של תחזיות בנק ישראל קדימה עודכנו כלפי מעלה.

 

הקצב המהיר של תהליך ההתחסנות בישראל כרגע, מגדיל להערכתם את הסיכויים להתממשות התרחיש האופטימי יותר. יחד עם זאת, תחזיות הבנק לאינפלציה ולריבית בשנים 2022-2021 נשארו נמוכות מאוד.

 

 

התחזית שלנו לצמיחה, ממשיך קליין, מעט נמוכה מהתחזית האופטימית של הבנק (5.0-4.5 אחוזים) כאשר ההבדל המרכזי הוא בתחזית המאוד אופטימית של הבנק לגידול בצריכה הפרטית בשנתיים הקרובות ומנגד תחזית האינפלציה שלנו ל-2022 גבוהה יותר.

 

רגע לפני שהחלו הגבלות ההסגר השלישי, סקר כח האדם בישראל למחצית הראשונה של דצמבר הראה ירידה בשיעור האבטלה הרחב ל-12.7 אחוזים עם ירידה במספר העובדים שנעדרו זמנית (בעיקר חל"ת) ל-5.6 אחוזים, לצד ירידה במספר המובטלים ל-4.8 אחוזים. כך חזרנו לרמת האבטלה שהייתה ערב הסגר השני בתחילת ספטמבר, אך הנתון כבר פחות רלוונטי עקב צפי לחזרה לעלייה בשל ההגבלות החדשות.

 

בארה"ב בשישי הקרוב יתפרסם דוח התעסוקה האחרון ל-2020 והאומדנים הראשוניים מצביעים על גידול אפסי, כך גם על פי סך הדרישות השבועיות לדמי אבטלה.

 

בסין, לאחר כמעט 7 שנים של משא ומתן (רק אנג’לה מרקל הייתה כבר בשלטון כשהמשא ומתן החל), האיחוד האירופאי וסין הסכימו עקרונית על הסכם סחר חדש שבו סין תאפשר לחברות אירופאיות גישה חופשית יותר לשוק הסיני ללא הכרח של העברת טכנולוגיה לשותף המקומי, תוך כדי הגברת השקיפות וההגנה המשפטית.

 

מנגד, האיחוד וויתר על סעיפים שמכריחים את החברות הסיניות שפועלות באיחוד לשמירה על זכויות אדם. הדרך לחתימה עוד רחוקה ורק עכשיו הדרגים המנהליים יחלו לשבת ולדון על הפרטים, אך במידה שהדבר יבשיל להסכם זה יועיל במיוחד לחברות השירותים באירופה, שבניגוד לחברות התעשייה, הגישה שלהן לסין עדיין מוגבלת.

 

קליין מתייחס גם לנעשה בארה"ב ומסביר כי הלילה יסתיימו הבחירות החוזרות ל-2 מושבים לסנאט של מדינת ג’ורג’יה (ספירת הקולות תימשך כנראה עד לסופ"ש). נוכח החשיבות המכרעת של הבחירות סך ההוצאה של המפלגות לצד גופים נוספים (על פי הדיווחים בתקשורת) גדולה יותר מסך כל ההוצאה של טראמפ בכל קמפיין הבחירות לנשיאות. על פי הסקרים המוקדמים המרוץ צמוד (יותר מהמרוץ לנשיאות) ורק במידה שהדמוקרטים יזכו ב-2 המושבים הם יוכלו להפוך את הרוב הרפובליקני בסנאט בגלל שובר השוויון שמוקנה לסגנית הנשיא.

 

בתרחיש זה הם יוכלו להעביר בחקיקה תשלומי העברה נדיבים בהרבה לאוכלוסייה (2000 דולר לאדם במקום 600 כרגע) לצד סיכויים גבוהים יותר שגם השקעות ארוכות טווח בתשתיות אנרגיה מתחדשת (ירוקה) יעברו בחקיקה. מנגד, יש לזכור שזכייה כזו גם תאפשר לנשיא לממש הבטחות שהן פחות חיוביות לשוק ההון כמו רצונו להכפיל את שכר המינימום הארצי והעלאה של מס החברות. על פי הסקרים האחרונים המרוץ צמוד - נשאר לנו לחכות ולראות.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

חדשות ספונסר

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    תחזית צמיחה של בנק ישראל מעניינת

    שמתי אתמול קישור להודעות וגם תמצית התחזית. שני תרחישים. חיסון האוכלוסיה עד מאי חיסון איטי עד יוני 2022
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    ATUK19 05/01/2021 12:33