פועלים: הנזקים הכלכליים בסגר הנוכחי נמוכים במידה ניכרת מבסגרים הקודמים

בהנחה שהחיסונים יהיו אפקטיביים ולא יתפתחו זנים עמידים, רוב המגבלות על הפעילות הכלכלית יוסרו במחצית השנייה של השנה; בפועלים צופים צמיחה בשיעור של כ-4.5% ב-2021

חדשות ספונסר 03/01/2021 15:38

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים היום בסקירת המאקרו השבועית למצב הקורונה בישראל ומציינים כי כמיליון איש התחסנו כבר, וישראל מובילה בשיעור המתחסנים מכלל האוכלוסייה בעולם. בד בבד מספר הנדבקים החדשים המשיך לעלות חרף הסגר, ולכן יתכן שנראה בימים הקרובים הידוק והגבלות נוספות.

 

רמת הציות לסגרים יורדת עם הזמן - מדדי הניידות של גוגל לדוגמה מראים שבשבוע שעבר חלה ירידה ברמת הניידות לעומת שבוע קודם, ובעיקר למסחר ונופש, אך רמת הניידות נותרה גבוהה ביחס לסגרים הקודמים. הירידה בניידות למקומות עבודה בעקבות הסגר הנוכחי הייתה נמוכה, זו בין השאר בגלל שהותרה פעילות של ענפים שאינם כוללים קבלת קהל. אנו מעריכים לכן כי הנזקים במונחי אובדן תוצר בסגר הנוכחי נמוכים במידה ניכרת לעומת הסגרים הקודמים.

 

עוד אומרים כלכלני הבנק כי הרבעון הרביעי הושפע אמנם מהסגר בחגים בראשיתו ומהסגר השלישי בסופו, אבל האינדיקטורים הכלכליים עד כה מפתיעים לחיוב. בנובמבר המכירות בכרטיסי אשראי עלו ב-10.4% לעומת חודש קודם וב-6.8% לעומת אוקטובר שנה שעברה. יצוא שירותי ההי-טק באוקטובר היה גבוה ב-22% לעומת שנה שעברה. למרות הסגרים שאפיינו את הרבעון הרביעי, התוצר לא התכווץ במידה ניכרת, אם בכלל. בסיכום שנתי התכווצות התוצר צפויה לעמוד על 3.0% עד 3.5%.

 

בהנחה שהחיסונים יהיו אפקטיביים ולא יתפתחו זנים של קורונה שעמידים בפני החיסון, רוב המגבלות על הפעילות הכלכלית יוסרו במחצית השנייה של השנה. יוותרו מגבלות על נסיעות לחו"ל, שכן קצב ההתחסנות שם איטי יותר. הצמיחה בשנת 2021 צפויה להיות גבוהה ביחס ל- 2020 בעיקר בגלל בסיס ההשוואה הנמוך.

 

אנו מעריכים כי רמת התוצר לנפש בשנת 2021 עדיין תהיה נמוכה באופן ניכר לעומת זו של שנת 2019 (האוכלוסייה גדלה בכ-4% בין התקופות). במקביל לפתיחת המשק הממשלה החדשה שתקום תחל כנראה לצמצם את תשלומי העברה לציבור, וגם לזה תהיה השפעה ממתנת על הצמיחה השנה. אנו צופים צמיחה בשיעור של כ- 4.5% השנה.

 

סיכון האינפלציה בעולם עולה, אבל בישראל הייסוף בשער השקל מקזז חלק ניכר מההשפעות של עליות המחירים בעולם. מחירי הסחורות החקלאיות עלו בחודש דצמבר בשיעור חד של 8% ובשנת 2020 כולה ב-18%. בישראל מחיר הקמח צפוי לכן לעלות בתחילת 2021, ובהמשך הדרך נראה כנראה התייקרויות במחירי חומרי גלם נוספים. העלייה במחירי הסחורות החקלאיות משפיעה יותר על האינפלציה במדינות המתפתחות, בהן המזון הבסיסי מהווה משקל גבוה מסל הצריכה.

 

בישראל הסעיפים בעלי המשקל הגדול הם תחבורה ותקשורת ודיור, ולכן ההשפעה על המדד לא צפויה להיות גבוהה. אנו מותירים את תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים על רמה של 0.5%, למרות הייסוף בשער השקל, וזאת בשל עלייה בסביבת האינפלציה העולמית.

 

הריבית האפסית הולכת להישאר עמנו תקופה ארוכה. נגיד בנק ישראל העריך בשבוע שעבר שהריבית תיוותר נמוכה לאורך זמן בישראל ובעולם. להערכתנו ייקח עוד זמן רב עד שהאינפלציה תחזור להיות שיקול בהחלטת הריבית בישראל, וסביר שזה לא יקרה לפני ארה"ב, שם לחצי האינפלציה עלו. יש באמירה הזו לרמוז שגם אם האינפלציה תעלה בעוד שנה ותתקרב למרכז תחום היעד, החלטות הריבית ייקחו בחשבון גם את תקופת האינפלציה הנמוכה מהעבר. תחת המדיניות הזו הריביות הריאליות ילכו ויהיו שליליות יותר.

 

האם ריבית בנק ישראל נמוכה לאורך (lower for longer) מבטיחה גם עקום תשואות שטוח לאורך זמן? ההכוונה של הבנק המרכזי היא כנראה הגורם בעלת ההשפעה המשמעותית על עקום התשואות, ונכון להיום שיפוע העקום לא מגלם העלאת ריבית עד אמצע שנת 2020, כלומר שנה וחצי מהיום, ולאחר מכן ריבית של 0.5% בשנת 2023.

 

יחד עם זאת, שיפוע העקום עשוי להיות מושפע גם מגורמים כמו העדפות נזילות (liquidity preference), ואלו יכולות להיות תלויות בתפיסת הסיכון של השחקנים בשוק, ומגורמים כמו צרכי המימון של הממשלה והדפסות הכסף של הבנק המרכזי. אנו מעריכים כי החלק הקצר של עקום התשואות ימשיך להיות מושפע מהצהרות הבנקים המרכזיים, אך ככל שהגירעונות יוותרו גבוהים, תפיסת הסיכון העתידי תביא להיתללות של עקומי התשואות.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה