גלעד יעבץ, מנכל אנלייט קרדיט: אנלייט

אנרגיה ירוקה

אנלייט חתמה על מימון מחדש לחמישה פרויקטים סולארים

ההסכם נחתם עם קונסורציום מלווים בראשות בנק לאומי ובשיתוף מנורה ועמיתים; המהלך יניב לאנלייט יתרת מזומנים פנויה של כ-370 מיליון ש"ח

חדשות ספונסר 30/12/2020 12:12

א+א-

חברת האנרגיה המתחדשת אנלייט חתמה על הסכם למימון מחדש של חמישה פרויקטים סולאריים מניבים בישראל בהספק מצטבר של 83 מגה-וואט, עם קונסורציום מלווים בראשות בנק לאומי לישראל ובשיתוף גופים מקבוצת מנורה ועמיתים קרנות הפנסיה הוותיקות.

 

בהתאם למערך הסכמי הסגירה הפיננסית, יועמד חוב בכיר בהיקף מצטבר של כ- 1.1 מיליארד שקלים במתכונת של מימון פרוייקטלי נון-ריקורס לתאגידי הפרויקטים חלוציות, מבטחים, תלמי בילו, כרמים ועידן, אשר מייצרים חשמל מאנרגיה סולארית בהספק מצטבר של 83 מגה-וואט וממוקמים על פני קרקעות בדרום הארץ.

 

הפרויקטים חוברו לרשת החשמל בשנת 2013 (כרמים, עידן, מבטחים ותלמי בילו) ובשנת 2015 (חלוציות), והם מניבים הכנסות ממכירתו בתעריף קבוע למשך 20 שנים בהתאם לרישיונות לייצור החשמל ולהסכמי רכישת חשמל שנחתמו עם חברת החשמל.

 

תעריפי מכירת החשמל המיוצר על ידי הפרויקטים עומדים, נכון לשנת 2020, על 64.31 אגורות לקוט"ש בפרויקט חלוציות, 140.18 אגורות לקוט"ש בפרויקט מבטחים, 106.45 אגורות לקוט"ש בפרויקט תלמי בילו וכ-100 אגורות לקוט"ש בפרויקטים כרמים ועידן. התעריפים צמודים למדד המחירים לצרכן.

 

עם ביצוע המשיכה הראשונה של כספי ההלוואה, שעל פי הערכת החברה צפויה להתרחש בשבועות הקרובים, תפרע החברה את מלוא החוב הבכיר הקיים שהועמד לפרויקטים בסך מצטבר של כ- 580 מיליון שקלים, הכולל שחרור קרנות בהיקף של כ- 40 מיליון שקלים ובכך תשלים מהלך טיוב משמעותי למבנה המימון של הפרויקטים והתאמתם לסביבת ריבית ותנאים מסחריים מיטביים יותר, ביחס לתקופה ותנאי השוק אשר שררו בעת ביצוע עסקאות המימון הקודמות. בהמשך לכך, החברה ושותפיה צפויים למשוך יתרת תזרים פנויה המוערכת בכ-370 מיליון שקלים מהפרויקטים.

 

עם פירעון החוב הבכיר הקיים, החברה תרשום הוצאה חד פעמית בהיקף של כ-175 מיליון שקלים בדוחותיה הכספיים לשנת 2020 בגין תשלום עמלת פירעון מוקדם. בנוסף, לכ-60 מיליון שקלים עמלת פירעון מוקדם ששולמה בגין פירעון החוב הנחות (מזנין) שנפרע על ידי החברה בדיווחים קודמים. מנגד, צפויה החברה לרשום שיפור משמעותי בהוצאות המימון ובתוצאותיה הכספיות ב- 15 השנים הקרובות.

 

גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט מסר: "הביצועים המצוינים של האתרים שלנו לאורך שנות פעולתם עד כה, שכללו תפוקות גבוהות ורמת זמינות יוצאת דופן, הם שהיוו את הבסיס למהלך. אנו מודים ללאומי, עמיתים ומנורה על האמון באנלייט וביכולת הביצוע שלה, ועל רמת המחויבות הגדולה שלהם לעיסקה. אנלייט תמשיך לפעול על מנת להוביל בחדשנות, על פני כל שרשרת הערך בתחום האנרגיות המתחדשות, לרבות מרכיבי הייזום, הפיתוח, ההנדסה והמימון".

 

יעל כפיר-מזר, ראש המערך העסקי בלאומי, אמרה: "המימון מחדש לפרויקטים הסולאריים של אנלייט הוא חלק מהאסטרטגיה של לאומי להוביל את תחום מימון התשתיות הלאומיות בישראל בכלל, ואת תחום האנרגיה המתחדשת בפרט, אשר צפוי לתרום תרומה משמעותית לפיתוח משק החשמל.

 

אנלייט נמנית עם החברות הבולטות בתחום האנרגיה המתחדשת ואנו גאים בשיתוף הפעולה עימה. מימון פרויקטים אלו מתוסף לפרויקטים נוספים של תשתיות לאומיות בהם נבחר לאומי לשמש כמארגן האשראי באחרונה, ביניהם: הקמת מתקן ההתפלה הגדול מסוגו בעולם, שורק 2 שבבעלות IDE טכנולוגיות, והקמת מרכזי ההספקה של צה"ל על ידי קבוצת שפיר-אוריין. בכוונתנו להמשיך ולתמוך בפרויקטים של תשתיות לאומיות בישראל ובמקביל אנו בוחנים את הרחבת הפעילות במדינות נוספות, לרבות באיחוד האמירויות, בדגש על תחומי האנרגיה המתחדשת וההתפלה".

 

את העסקה לוו עו"ד אדם איתן ממשרד הרצוג פוקס נאמן שייצגו את החברה, ועו"ד תני זהבי ממשרד מיתר שייצגו את המלווים.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה