פורום בכירי ענף הבניה והנדל”ן: ”אנחנו לפני רעידת אדמה”

בשנת 2020, תחת השפעת משבר הקורונה על פעילות הענף, למעלה מ- 2,000 חברות בתחום הבניה, תשתיות ויזמות נקלעו לכשל פיננסי - עליה של כ- 100% בהשוואה לשנה שעברה

חדשות ספונסר 07/12/2020 12:12

א+א-

בכירי ענף הבניה והנדל"ן התכנסו הבוקר בפורום השנתי של דן אנד ברדסטריט ודנו בהשפעות הקורונה על הענף, עליית מחירי הדיור, מחסור בקרקעות ועוד. במסגרת הפורום עלו התבטאויות קשות בנוגע להתנהלות החובבנית של הממשלה והעדר פתרונות.

 

אפרת שגב, סמנכ"לית דאטה ואנליזה בחברת המידע העסקי דן אנד ברדסטריט פתחה את הכנס ואמרה כי "שנת 2020 אופיינה בירידה משמעותית בפעילות בקרב מוסדות התכנון, בפרט במהלך הסגר הראשון, שהביאה ברמה השנתית לירידה באישור תוכניות חדשות במתן היתרי בנייה לפרויקטים חדשים.

 

כמו כן, חלה התארכות במשך הפרויקטים אשר גרמה לעיכובים של כ- 4 חודשים בממוצע, ירידה בנגישות למקורות מימון ועליה בכמות הצ’קים החוזרים בענף. על פי נתוני דן אנד ברדסטריט, בשנת 2020 חלה עליה בכמות הצ’קים שלא כובדו מסיבת אין כיסוי מספיק בשיעור של כ- 15% בהשוואה לשנת 2019.

 

בשנת 2020, תחת השפעת משבר הקורונה על פעילות הענף, למעלה מ- 2,000 חברות בתחום הבניה, תשתיות ויזמות נקלעו לכשל פיננסי - עליה של כ- 100% בהשוואה לשנה שעברה. במבט קדימה לשנת 2021, שוררת אי-וודאות רבה, כאשר ברקע טרם גובשו תוכניות חלופיות ברורות ל"מחיר למשתכן" ולתמ"א 38, לצד אי-וודאות פוליטית (קיומן של בחירות בפתח), וכתוצאה היעדר מדיניות ברורה לאופן ניהול הענף, וזאת בצל משבר הקורונה. במידה ומגמות אלה תימשכנה עמוק לתוך שנת 2021, כמות הכשלים הגבוהה שאפיינה את הענף בשנת 2020 עלולה להימשך בשנת 2021"

 

ירון זליכה החשב הכללי לשעבר הסביר כי מחירי הדיור בישראל עלו וכיום זקוקים ל-150 משכורות לרכישת דירה עקב ירידה בקצב הצמיחה במשק. בקצב הזה הדור של הילדים של היום יצטרכו לשלם משכנתא עד גיל 60 והם לא יצליחו לחסוך לילדים שלהם. המדיניות החזירית הקפיטליסטית של היום, יצרה דור אבוד, ובעתיד דור של עניים.

 

אם אנחנו רוצים לשנות את המצב האבסורדי ולהגיע למצב של 40 משכורות, ולא מצב של עבדות מודרנית עם 150 משכורות צריך לחזור למדיניות של 2003, הפחתות מיסים מסיביות, לבטל חוק עידוד השקעות הון. בנוסף, בנוגע לכל הפרויקטים של התשתיות, הממשלה שלנו חבורה של מושחתים, חייבים להעביר את כל הפרויקטים חזרה לסקטור הפרטי מחוץ לחברות הממשלתיות ולהעיף את הפוליטיקאים ואת הרגל הגסה שלהם מהפרויקטים הללו, וזה גם יעזור למחירי הדיור. נפסיק לממן את החריגות המטורפות במיסים פסיכים.

 

ארנון פרידמן מנכ"ל אשדר חברה לבניה התייחס להשפעת הקורונה על ההיצע ועל מחירי הדירות ואמר כי יש בעיה בתחום ההיצע, בין אם לרכישה ובין אם להשכרה, והתוצאה לחץ ועליית מחירים. עד שלא יטופל צד ההיצע באיזורי הביקוש אז הלחץ יביא לעליית מחירים. בשנה האחרונה ראינו תנודתיות במכירות, בתחילת הקורונה לא הגיעו אנשים למשרדי המכירות ולא היו עסקאות. לאחר הסגר היתה חזרה מסיבית למשרדי המכירות וכנ"ל אחרי הסגר השני.

 

מיכה קליין מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים: פגשנו בהתחלה עצירה מוחלטת של המכירות ולאחר מכן פגשנו עליה הדרגתית בכמות מכירות הדירות. אנו פוגשים כיום בכל מקום, התעוררות עצומה הלכה למעשה. הריבית, החזרת המשקיעים.. בקורונה אנשים נמצאים יותר בבית ורוצים לשדרג את סביבת המגורים והעבודה. אבל בסופו של דבר הסיבה המרכזית לעליית המחירים הינה מצוקת הקרקעות, החמורה שקיימת. והמצב לא יילך וישתפר רק יחמיר ובעקבות כך נמשיך לראות עליית מחירים.

 

רוני מזרחי יו"ר קבוצת מזרחי ובניו דיבר על הצעדים שהממשלה צריכה לעשות: "אנחנו לפני רעידת אדמה, האוכלוסייה גדלה, הצרכים נשארו וממשלת ישראל החובבנית לא העבירה שום פתרון. הבעיה זועקת לשמים. הותמ"ל בקושי אישרו 10% ממה שאישרו בשנה שעבר, רמ"י הוציאו פחות קרקעות, וזה חמור. צריך להוציא הודעת שעה שהרשויות יהיו חייבות לאשר קרקעות שמוציא המנהל במכרזים.

 

לגבי תחום ההתחדשות העירונית, אמר עו"ד אבי ארד, שותף ראש מחלקת נדל"ן תכנון ובניה גולפרב זליגמן בע"מ: "ההתחדשות העירונית היא נדבך מרכזי בהגדלת היצע הדירות ונותנת מענה לבעיית ההיצע בקרקעות. יש חסמים רבים בהתפתחות ההתחדשות העירונית. יש הכרח בהתווית מדיניות וחקיקה, המענה צריך לבוא דרך התנהלות ממשלתית. בישראל נשברים שיאי עולם שלילים באישור תוכניות בהתחדשות עירוניות, אם לא יהיו סנקציות לא נוכל להתקדם. מן הראוי שזה יקודם ויתפוס מקום גם בראיה הממשלתית".

 

שאול לוטן מנכ"ל קבוצת לוינשטיין הדגיש כי הקורונה רק החמירה מצב קיים, ולא המציאה שום דבר חדש, גרמה לדחייה של דברים והבירוקרטיה כרגיל מעמיסה. עברנו למצב אי וודאות. אני רוצה לבנות מהר אבל פתאום מפילים עלינו שינויים. פתאום מבקשים מאיתנו שטחים ציבורים .. לפעמים בגלל עץ מסכן שעולה 100 ש"ח צריך להזיז ולשנות תוכניות של חניונים ומרתפים. צריך מדיניות כמו בארה"ב עם תוכנית אחת ולא לנהל מו"מ כל פעם מול כל רשות.

 

עו"ד צבי שוב בעלים ומנהל צבי שוב משרדי עורכי דין טען כי "הותמל לא מתפקד, התכנון והרישוי העירוני משתנה, הכוח חזר לעיריות כרגע, והן פועלות מתוך אינטרסים של עיריות. התכנון מתקדם בקצב אחר, הכל בזומים אין גישה ישירה והכל מתעכב והמחירים יעלו. אם הכח חזר לעיריה והיא רוצה משרדים, כי שם יש ארנונה. העיריות ימשיכו לקדם את אותם התוכניות בקידום משרדים... לפי האינטרסים שלה. שום דבר לא השתנה בקורונה...

 

מוטי כסיף שותף ברעלי לויצקי כסיף אדריכלים התייחס לנדל"ן המשרדי ואמר כי עולם המשרדים לא מת ולא ימות. לאנשים יש זיכרון קצר. חווינו שינוי במגמות, אבל אנו צופים שמשרדים יחזרו על ציר הזמן. יהיה שילוב של עירוב שימושים. ראשי ערים מדברים על כך, הרצליה, נס ציונה, ת"א, ואפילו ראש עירית רמת גן אמר שיאפשר שימושים חורגים של משרדים. עירוב שימושים לא יפתור את מצוקת הדיור האומנם אבל מדובר בתפיסת עולם, שלא יהיו אזורים מתים בתקופות מסוימות. עירוב שימושים זה העתיד וקורה יותר ויותר.

 

סיכם את הדיון אלי רוזנטל מנכ"ל ארגון הקבלנים והבונים מחוז ת"א והמרכז: "ברגע שבונים פחות המחירים עולים. אף אחד מהפוליטיקאים לא יצליח לפתור את הבעיה הזו והכיוון רק למעלה... דירה היא בעצם מוצר בסיסי ולא מותרות, זה ש30% חיים בשכירות עדיין לא אומר שאין להם רצון לרכוש דירה. לעיתים יש ירידות מחירים נקודתיות בכלל שקבלנים נתקעו עם דירה, אבל אנחנו בגדול רק במגמת עליה".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה