לפידות קפיטל: נסגר התיק נגד דניה סיבוס בפרשת חניון הברזל בתל אביב

כתב אישום הוגש היום לבית משפט השלום בתל אביב, ומטיל את האחריות לאסון קריסת החניון על חברת ההנדסה; דניה והמנכ"ל רונן גינזבורג לא יואשמו והתיק נגדם נסגר

חדשות ספונסר 03/12/2020 15:21

א+א- 1

כתב אישום בפרשת קריסת חניון ברחוב הברזל בתל אביב הוגש היום על ידי פרקליטות מחוז תל אביב לבית משפט השלום בעיר. הנאשמים הם חברת ההנדסה שהקימה את הפרויקט והמהנדסים שעבדו בו. חברת דניה סיבוס והמנכ"ל רונן גינזבורג לא יואשמו והתיק נגדם נסגר.

 

באסון, שאירע בשנת 2016 נהרגו שישה פועלים ו-24 נפצעו כאשר החניון התת קרקעי שנבנה ברחוב הברזל בצמוד לבניין בית החולים אסותא קרס בשלבי הבנייה האחרונים שלו. בחניון היו ארבע קומות, הקריסת התקרה העליונה גררה קריסות נוספות של התקרות שמתחתיה.

 

אפריקה ישראל זכתה במכרז שפרסמה עיריית תל אביב בשנת 2012 להקמת החניון ברחוב הברזל. וזו נתנה את עבודות התכנון והביצוע לחברת דניה סיבוס שהתקשרה בתורה עם שותפות משרד מיליר שנבל, צחר ושות’ לתכנון החניון.

 

על פי כתב האישום, במכרז נכלל תמריץ כלכלי, לפיו במידה והמשרד יחסוך בעלויות השפלת מי התהום, בתכנון הקונסטרוקטיבי של חניון הברזל, תוענק לו הטבה כספית בגובה של עשרים אחוזים מדמי החיסכון. המהנדס צחר לא ערך חישובים לבדיקת חדירה של תקרת חניון הברזל, כשבכך סטה בצורה גסה מהסטנדרט המקצועי המתחייב. ביסוד תכנון ליקוי זה עמד, בין היתר, רצונו של צחר לחסוך עד כמה שניתן בחפירה באזור מי תהום, וזאת על רקע התמריץ הכלכלי.

 

בנוסף, על פי כתב האישום, צחר תכנן את תקרת החניון כתקרה מקשית ללא קורות וללא כותרות, הנשענת על עמודים והמועדת מטבעה לסיכון של כשל חדירה. תכנון זה שהוביל צחר היה שונה באופן מהותי מהתכנון המקדמי, שהוגש למכרז על ידי משרד ירון-שמעוני.

 

בהמשך לאמור, בהתאם לנוהל העבודה, הועברה על ידי מילר ושות’ התוכנית הקונסטרוקטיבית של החניון לאישור משרד ירון–שמעוני, אשר היה אמון על הבטחת איכות מטעם חברת אחוזת החוף.

 

במהלך נובמבר 2014, נתן המהנדס בבגנוב, אישור מטעם משרד ירון-שמעוני לביצוע תכנית הקונסטרוקציה של חניון הברזל, מבלי שבדק את יציבות המבנה בעומס הצפוי. אי ביצוע בדיקה זו הביא לכך שהתוכנית הקונסטרוקטיבית נותרה בעינה והמשיכה להיות תוכנית מסוכנת. בשל ההתרחשות המתוארת, עבר הפרויקט משלב התכנון לשלב הביצוע, על יסוד תכנית לקויה וכושלת שערך צחר, אשר בגינה נגרמה לבסוף התמוטטות תקרת החניון.

 

ב-5.9.16, במהלך השלמת עבודת הבנייה של חניון הברזל על ידי דניה סיבוס, כשלושה שבועות בלבד לפני תאריך היעד לפתיחת החניון, התמוטטה תקרת החניון בדרך של חדירת התקרה לעמודים. שרשרת המחדלים והמעשים המצטברים שיצרו הנאשמים, כל אחד לפי חלקו, תוך הפרת חובות הנגזרות מתפקידם המקצועי, גרמה לאסון הכבד.

 

מדניה נמסר כי החברה שבעת רצון מהחלטת הפרקליטות לקבל את טענותיה כי אינה אחראית על התוצאות הטראגיות של האירוע ומהחלטתה לגנוז את התיק נגדה.

 

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    האגח פתחה בפרמיה קטנה

    כי החודש מקבלים ריבית. 32% זינוק בחודשיים. באגח שאינה זבל.
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    ATUK19 03/12/2020 15:49