איך מרוויחים מעליית מחירי הנדל”ן למגורים?

קרן ריט דומה להשקעה בתעודת סל על מחירי הדירות; קרנות ריט כמו מגוריט המתמחה בנדל"ן למגורים מאפשרות למשקיעים חשיפה להמשך עליית מחירי הדיור מבלי לרכוש דירה

חדשות ספונסר 24/11/2020 16:06

א+א-

אפילו הקורונה לא עצרה את עליית שכר הדירה, זאת למרות ששוכרים רבים פוטרו, יצאו לחל"ת או ששכרם נפגע. נתוני הלמ"ס מהימים האחרונים מצביעים על עליית מחירי השכירות בשיעור של 2% ברבעון השלישי של השנה לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ועלייה של כ-1.5% מתחילת השנה.

 

הנתונים נוספים לזינוק החד במחירי הדירות בעשור האחרון בלמעלה מ-100% בממוצע. בניגוד לענף המשרדים והנדל"ן המסחרי שספגו ירידת מחירים בעקבות הקורונה, שוק הדיור ממשיך להוות הזדמנות למשקיעים. הפערים בין הביקוש להיצע ממשיכים לגדול, במידה רבה כתוצאה מהקיפאון בהתחלות הבניה והמחסור ההולך וגובר בין הצורך בדירות לגידול האוכלוסייה. אם השוק בעלייה ברורה, מדוע לא כל המשקיעים קפצו למים?

 

באופן מפתיע, החסמים והסיכונים עבור המשקיעים הפרטיים ועבור המשקיעים הגדולים והמוסדיים בשוק דומים. כדי לרכוש ולנהל דירות למגורים, דרוש לא רק הון עצמי משמעותי, אלא דרושה רמת מומחיות גבוהה בבחירת הנכסים שישיאו תשואה וישמרו על ערכם לאורך שנים. כך גם הסיכון שבבחירת וניהול הדיירים, שישלמו בזמן וישמרו על הדירה דומה למשקיע גדול ולזוג פנסיונרים - שהרי הם בעלי הנכס והסיכון עליהם.

 

משקיעים פרטיים או מוסדיים המעוניינים להשיג את התשואה של מדד ת"א 35 יכולים להשקיע בתעודת סל או בקרן עוקבת ולהשיג את תשואת המדד, פחות דמי הניהול. משקיעים המעוניינים ליהנות מהעלייה במחירי הנפט יכולים לרכוש אחת מתעודות הסל העוקבות אחר מחירי הנפט. אלו אפשרויות עומדות בפני משקיע המעוניין להיחשף למחירי הדיור?

 

גם בנדל"ן למגורים יכולים המשקיעים ליהנות מעליית ערך בלי להחזיק דירה ולהנות מפיזור סיכונים, לשם כך הוקמו קרנות ריט למגורים המהוות השקעה בסל נכסים מניבים ומייצרות הכנסה שוטפת משכר דירה בנוסף לעליית שווי כתוצאה מעליית מחירי הנכסים.

 

הקרנות רוכשות מלאי דירות בכל הארץ, בדגש על אזורי ביקוש לשכירות ומציעות תמהיל דירות מגוון של דירות בהתאם לצרכים בכל אזור, כך מאפשרות לפזר את הסיכונים הגיאוגרפיים בין כל הנכסים. לקרנות יכולת לנהל את התחזוקה השוטפת של הדירות. הרי אף בעל בית לא נהנה לקבל טלפון על מזגן תקול באוגוסט או בעיית אינסטלציה שדורשת תיקון מיידי והשוכרים מצידם מעידים שהם מוכנים לשלם פרמיה עבור ניהול איכותי והוגן, ולוותר על תירוצים מבעל הבית שאינו יכול לתקן היום.

 

ההטבות נוגעות גם לאופן המיסוי, בעוד משקיעים נדרשים לשלם מס רכישה של 5%-8%, קרנות ריט משלמות חצי אחוז בלבד. בישראל פועלות מספר קרנות ריט המתמחות בנדל"ן למגורים, נדל"ן מסחרי ומשרדים. קרן ריט בולטת בתחום הנדל"ן למגורים היא מגוריט, שמנייתה נסחרת בבורסה בת"א.

 

לאחרונה אף אותתה וועדת הכספים על כוונתה לעודד את ההשקעות בתחום זה כאשר הגישה הצעת חוק בתמיכת רוב חברי הוועדה, אשר תומכת בעידוד השקעות הציבור בקרנות ריט ומאפשרות לקצר את משך החזקת הנכסים ומתן ערבות מדינה בגיוס חוב, כלומר המדינה תפחית את הסיכונים ובכך תאפשר בנייה של עוד אלפי יח"ד לשכירות ארוכת טווח בכל הארץ כדי לענות על הביקוש.

 

אחד הפתרונות למצוקת הדיור בישראל הוא שוק השכירות ארוכת הטווח, שוק שהולך ומשתכלל. כפי שבישראל ובעולם משקיעים בתעודות סל או בניירות ערך העוקבים המאפשרים חשיפה לנכס הבסיס וכרוכות בעלויות מינימליות ופיזור סיכונים, כך גם בנדל"ן למגורים. 

 

לאחר שהמדינה כבר הרימה את הכפפה ועודדה השקעות בתחום, המשקיעים יכולים היום להיחשף לעליית מחירי הדיור והשכירות ללא צורך לרשום אפילו דירה אחת בטאבו או לדאוג מהחלפת שוכרים.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה