אנלייבקס מדווחת על תוצאות חיוביות ממעקב של שנתיים אחר מאושפזת שטופלה ב-Allocetra

שיפור קליני קצר וארוך טווח בחולה עם מחלת עצמות נדירה ניוונית-שוחקת, ללא טיפולים קיימים יעילים

מערכת ספונסר 18/11/2020 16:43

א+א-

אנלייבקס תרפיוטיקס, חברת אימונותרפיה בשלב הניסויים הקליניים, מדווחת היום על תוצאות חיוביות ממעקב של שנתיים לאחר טיפול ראשון ב-Allocetra של חולה מאושפזת עם דלקת מפרקים ניוונית-שוחקת, מחלת עצמות נדירה ללא דרכי טיפול קיימים יעילים, אשר בדרך כלל מובילה להרס מהיר של עצמות הירך והכתף.

החולה בת ה - 70, חוותה תהליך של דלקת ושחיקה של הכתף הימנית במשך 4 שנים, אשר הוביל להרס מוחלט של מפרק הכתף בצילום רנטגן, תגובה דלקתית משמעותית בצילום MRI ועלייה חדה בסמנים (ביומרקרים) דלקתיים. היא טופלה בהזרקה של Allocetra אוטולוגי למפרק הכתף פעם בשבוע למשך 5 שבועות. במהלך האשפוז שנמשך יותר מ - 9 חודשים לפני קבלת הטיפול ב-Allocetra, טיפולים בסטרואידים, אנטיביוטיקה ואחרים לא נמצאו יעילים.

לאחר הטיפול ב-Allocetra, מצב החולה השתפר באופן משמעותי והיא שוחררה מבית החולים. נצפתה הפחתה ניכרת בנפיחות הכתף, ובדיקת CRP (מדד עיקרי למצב דלקתי) במפרק הכתף הראתה צניחה של 93% לרמה נורמלית. לאחר בדיקה חוזרת בתום 24 חודשים ממועד השחרור מבית החולים, רמות CRP בכתף הפגועה נשארו בטווח הנורמה. מדדי ציטוקינים בכתף הפגועה השתפרו בצורה מהותית. הכתף נותרה ללא נפיחות והשיפורים הקליניים נשמרו ללא שום צורך בניקוז או אשפוז מחדש בכל מהלך 24 החודשים שלאחר הטיפול ב-Allocetra.

פרופ’ דרור מבורך, המנהל הרפואי של אנלייבקס, ציין כי "התוצאות מעודדות ומדגימות את הפוטנציאל של Allocetra כפתרון למגוון של אינדיקציות קליניות, שככל הנראה ניתנות לאיפיון כסערות ציטוקיניות או הפרעות בתוך המפרק, ולהן אין היום שום טיפול יעיל. יש טווח מחלות הקשורות במפרקים, אשר נחשבות ללא מענה רפואי, הכולל מחלות נדירות כגון דלקת מפרקים ניוונית-שוחקת, ומחלות נפוצות כגון שחיקת סחוס חמורה, אשר פוגעת ביותר מ-30 מיליון איש בארה"ב לבדה. לדעתנו, ההשפעה ארוכת הטווח למשך שנתיים של טיפול חד שבועי למשך 5 שבועות ב-Allocetra בחולה זו הייתה יוצאת מגדר הרגיל".

Allocetra נבחנת כעת בניסויים קליניים במחלות נוספות הקשורות לתגובת יתר של ציטוקינים דוגמת ספסיס וקורונה (COVID-19). אנלייבקס דיווחה לאחרונה על תוצאות חיוביות משלב Ib בניסוי קליני שבחן את Allocetra בחולי קורונה במצב קשה וקריטי, בבית החולים הדסה, אחד מבתי החולים הגדולים בישראל.

הניסוי הקליני כלל 5 חולי קורונה, 3 מהם במצב קשה ו-2 נוספים במצב קריטי. כל חמשת החולים החלימו לחלוטין מהמצב הקודם ושוחררו מבית החולים אחרי 5 ימים (חולים במצב קשה) ו-9 ימים (חולים במצב קריטי) בממוצע, לאחר תחילת קבלת הטיפול ב-Allocetra. כל החולים קיבלו תוצאה שלילית בבדיקת הקורונה במועד השחרור. לא דווח על תופעות לוואי חמורות כתוצאה מהטיפול ב-Allocetra, והטיפול הוגדר כסביל.

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה