רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרדיט: תומי הרפז

בלעדי

ההתעצמות של סין, הטעות של טראמפ והאם הנאסד”ק עדיין שורי?

בלעדי לספונסר: ראיון מרתק עם מנהלת מחקר מדדים בקסם, רינת אשכנזי; כך ישפיעו הבחירות בארה"ב והקורונה על ההסתכלות הכלכלית החדשה של שוק המניות

חדשות ספונסר 16/10/2020 12:12

א+א- 10

תשעה עשר יום לפני הבחירות בארה"ב, שייערכו ב-3 בנובמבר, האירוע המשמעותי ביותר לקביעת מנהיגותה הכלכלית של המעצמה המשפיעה בעולם, נראה שיתרונו של המועמד הדמוקרטי, ג’ו ביידן רק הולך וגדל ע"פ מרבית התחזיות. אבל, אם למדנו משהו מהבחירות האחרונות בארה"ב זה שאי אפשר לסמוך על הסקרים – שכן אם ניתן היה, הילרי קליטון הייתה מסיימת עתה ארבע שנים כנשיאה הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב. 
 
מקור: אקונומיסט
 
ביידן ממשיך להוביל נכון לעכשיו בפער ניכר גם בסה"כ הקולות וגם בחלוקה הקריטית והקובעת ע"פ אלקטורים, אבל מתחת לפני השטח וברשתות החברתיות נשמעים קולות שאומרים "תתכוננו להפתעה בקלפי גם הפעם" – לכן, כשזה מגיע לשוק ההון, מוטב לא להתנבא ועדיף לחשוב כיצד לנהוג בכל אחד מהתרחישים. 
 
מעבר לזה, אנחנו מתקרבים לשטף הדוחות של הרבעון השלישי אחרי שתוצאות המחצית של ענקיות הטכנולוגיה שמטו לא מעט לסתות, כשהאסימונים של השלכות הקורונה על מצבן הפיננסי נפלו סופית. 7 חודשים חלפו מאז ימי הדרמה של אמצע מרץ בשווקים שנראים ממרומי עקומת התשואה של הנאסד"ק כמו היסטוריה רחוקה והיסטרית. 
 
לקראת הצומת החשוב בעוד 3 שבועות, זהו זמן טוב לבחון מה למדנו והאם אנחנו חווים עולם פיננסי חדש ושונה מזה שהכרנו עד לפני פרוץ המגיפה. בעוד מדינות רבות בעולם נכנסות לבונקר בעיצומו של הגל השני המתעצם של הקורונה, אנחנו מבינים שנבואות הזעם והפחד שאפפו אותנו בתחילת הגל הראשון לא התממשו, אבל חוסר הוודאות עדיין איתנו וחיסון עדיין אין. בראיון מקיף ומרתק עם מנהלת מחקר מדדים בקסם, רינת אשכנזי, היא מנתחת את המצב החדש:
 
"ההסתכלות היום על עולם ההשקעות היא מאוד שונה ממה שהורגלנו בשנים האחרונות. אני חושבת שהיום לא נכון להסתכל על החלוקה הגיאוגרפית והרבה ויותר נכון לבחון את החלוקה הסקטוריאלית – והייתי מדייקת ואומרת את "הנושאים". אנחנו מחפשים דברים שמשקפים את השינוי המבני ואת המגמות ארוכות הטווח. אנו מחפשים דפנסיביות לתיק וגם כשבוחנים מדדים זה לא מנותק מההסתכלות הסקטוריאלית." 
 
אז אם היית צריכה לבנות עכשיו תיק השקעות שמורכב ממדדי מניות בחו"ל, באילו מדדים ובאיזה משקלים היית משקיעה?
"הנושא הראשון בחלוקה שאני רואה היא המגמה הגדולה, שרק קיבלה בוסט בתקופת הקורונה, הכוללת את הדיגיטציה, האוטומציה, הרובוטיקה – הקפיצה הטכנולוגית המתעצמת אשר חודרת לכל הענפים. מגמה שלא עומדת להיעצר, להפך, אני חושבת שהיא תאיץ ולכן תיק ההשקעות שלי אמור לשקף אותה באופן ברור.
 
הנושא השני בהסתכלות ארוכת הטווח הוא כל מה שקשור לרפואה בשילוב טכנולוגיה ומכשור רפואי מתקדם, אר נכנסו למרכז הבמה על רקע המגיפה וזה יימשך גם אחרי המשבר. הנושא השלישי הוא הדחיפה הגדולה לאנרגיה ירוקה ולפתרונות לשינוי האקלים, נושא שנכנס לתודעה חזק בעקבות הקורונה. האנושות הבינה שהמצב יכול להכות בנו בעוצמה אם לא נערכים אליו מראש ושהמחיר הוא כבד מאוד. עד עכשיו זה היה נראה אמורפי וערטילאי ופתאום הסיכון מתממש ואנחנו הופכים להיות מודעים לסיכון בזירות נוספות. 
 
משבר בריאותי שכזה היה נראה במערב עד לפני קצת יותר מחצי שנה כמשהו רחוק ולא סביר. אני רואה שגם בשווקים מתעוררים וגם בסין ובהודו המודעות לנושא האנרגיה הירוקה עלתה משמעותית. אם ביידן ייבחר, הנושא הזה יקבל תאוצה נוספת. הבינו שצריך לנצל את הקורונה לבניית כלכלה יותר ירוקה ונקייה. אלו לא רק סיסמאות של ’בואו ננצל את הכספים שמוזרמים לתחום בראייה ירוקה’ - אם אני מקצה עכשיו כספים כדי להציל חברות תעופה כמו אייר פראנס או אוסטרליין ארליינס אני אדרוש מהן להפחית פליטות גז חממה. יש כאן שינוי מחשבתי שתפס במה מרכזית דווקא על רקע המשבר וזה כן היה מפתיע כי חשבו שהמגיפה תוריד את העניין מסדר היום, אבל אנחנו רואים שהמודעות רק מתעצמת. הבינו שאי טיפול בזה גובה מחיר כלכלי כבד."
 
חלוקת התיק 
"אם אני מתסכלת על ההרכב המדדי בתיקים, אני רואה היום 2 אזורים גיאוגרפיים בהם המגמות האלה הופכות מובהקות. כל השוק האמריקאי-טכנולוגי, טלקום ואמזון שהיא סמי-צריכה מחזורית – הם 45-50% מהמדד, אז באופן טבעי תהיה לי נטייה לקחת חלק משמעותי מהשוק האמריקאי ולא כמו פעם, לפי שווי שוק של בורסות כמו שבנוי מדד MSCI הגלובלי. לטכנולוגיה יש ייצוג הרבה יותר דומיננטי במדדים האמריקאים מאשר במדדים באירופה ששם הם מהווים בקושי 10%."
 
"האזור הגאוגרפי הנוסף עדיין לא מובהק בתיקי מרבית הלקוחות וזו סין כמובן. אנחנו באמת רואים שינוי מבני אדיר שסין עוברת, רואים שהמדדים עצמם יותר מוטי טכנולוגיה, שירותי תקשורת וצריכה מחזורית וזה מהלך מבורך. אנחנו נראה בשנים הקרובות יותר חברות סיניות בתיקים בתחום האינטרנט מהסיבה הפשוטה שאנחנו רוצים לפזר את ההשקעות שלנו ממניות ה-FAANG. הנושא הרפואי יותר מפוזר גאוגרפית, אנחנו רואים אותו בכל האזורים, יש גם נציגות מכובדת מאירופה, אז במובן הזה, זה יותר גלובלי. 
 
לכן, הייתי שמה את הפוקוס על המדדים שמשקפים את המגמות ארוכות הטווח וזה יכול לתת לי הכנסה קבועה ומוצדקת ע"י הפונדמנטלי. מעבר לזה, יש הזדמנות במניות לטווח קצר והמשחק הוא בין סקטורים מחזוריים לסקטורים דפנסיביים. דרך אחרת להגדיר את זה: מניות צמיחה מול מניות ערך - אם אנחנו מאמינים שהחיסון יימצא וייתן בוסט לכלכלה, נלך יותר למניות הערך שחטפו חזק במהלך הקורונה: תעופה, מסעדנות, תעשיה, אנרגיה, חומרי גלם ובתי הקזינו - במקרה של חיסון, עולה משמעותית הסיכוי להתאוששות. אם נמשיך להימצא באי וודאות הייתי נשארת יותר במניות הצמיחה – טכנולוגיה, רפואה, צריכה בסיסית וזה פחות רגיש לסייקל כלכלי. 
 
לדעתי זו החלוקה לגבי התיק בחו"ל ואין ספק שלאור המבנה של המדדים שם, לשוק האמריקאי יש משקל עודף של 70% בגלל הדומיננטיות של הטכנולוגיה – כשההסתכלות על המדדים היא מלמטה למעלה. ממניות ספציפיות למכלול של המדד. בגלל אותן סיבות, כ-20% מהתיק צריך להיות מוטה לסין. כמובן שהישראלים מחזיקים רכיב גדול יחסית של מניות ישראליות בגלל ההיכרות עם השוק המקומי והיכולת לנתח אותו מקרוב, אבל ברור שהמדדים כאן, לא ה-35 ולא ה-125 משקפים נאמנה את כל הטוב שיש בכלכלה הישראלית כמו ההגדרה היפה ’סטארטאפ ניישן’. חבל מאוד שהרבה חברות ישראליות שנסחרות בחו"ל לא נסחרות גם כאן ולא מסייעות לשקף את הכלכלה הישראלית."
 
ומהסיבה הזו איזה אחוז מהתיק צריך להיות על המדדים המקומיים?
"על פי ההשקפה שלי - מתחת לממוצע בשוק, בין 30%-40% אשר גם מתוכם הייתי משלבת משקל עודף כמובן לחברות הטכנולוגיה הישראליות." 
 
האם כדאי להשקיע במדדי מניות של מדינות שמוגדרות ככאלה ש’ניצחו את הקורונה’ כמו סין, סינגפור, דרום קוריאה ואחרות?
"כמו שאתה יכול להבין מהדברים שלעיל, אני הרבה פחות מסתכלת על מי ניצח את הקורונה ומי לא, ההסתכלות שלי היא על מדדים ומה יש בתוך המדד. בוא ניקח את סין בכל זאת לדוגמא: היא השתלטה על הנגיף ואנחנו רואים התאוששות כלכלית שבזכותה הכלכלה העולמית נראית עכשיו פחות גרוע והיא היחידה שתצליח לצמוח השנה ובשנה הבאה. ולמרות זאת, השקעה בסין היא דיי מסובכת, כי יש בה מגוון רחב של שווקים ומדדים. יש שם את מדד ה-A-shares שנסחרות בעיקר בבורסה המקומית של שנחאי ושנזן ולמשקיעים הזרים הגישה אליהם מוגבלת בשל רגולציה. 
 
מצד שני, חלק מהחברות רשומות בבורסה בהונג קונג ובארה"ב ונקראות ה-H-shares ולשם יש יותר גישה וגם לחברות השונות. סין נהנית מרוח גבית בשתי החזיתות – מסיבות פנימיות כמו ההשתלטות על הנגיף והכלכלה שמתאוששת בלי הוצאות מטורפות כדי לייצב את המצב המוניטרי. הייתה פה הצלחה – ורואים שכל הפרמטרים מתאוששים והממשל מעוניין שהבורסה תעלה כי הוא רוצה לעשות כמה הנפקות ורוצה לגרום למשקיעים מקומיים להיכנס לבורסה שם. באשר לחברות הסיניות שנסחרות מחוץ לסין יש להן הרבה מה להציע בענף הטכנולוגיה, יש באז על חברות האינטרנט, כי זה הופכת את סין למעצמה טכנולוגית שמתחרה עם ארה"ב ואנחנו שומעים על חברות מקבילות לשוק האמריקאי כמו ביידו, עליבאבא, טנסנט, ג’ייבי ואחרות. אז יש פה גם "כלכלה ישנה" וגם "כלכלה חדשה" שיש בהן עניין וביקושים מהסיבות שציינתי.
 
לגבי שאר האזור האסייתי, אנחנו כן רואים עלייה בביקושים, אבל זו רק ההתחלה – עד עכשיו המשקיעים לא היו שם ולאט לאט יש יותר פתיחות. מובן שגם ההתאוששות בסין שקרובה אליהן תורמת לזה. גם הצפי להתאוששות בארה"ב, בעיקר אם ביידן ייבחר ולחבילת סיוע שניה דיי שמנה, הצית קצת אופטימיות שזה יעשה טוב גם לשווקים באסיה והדבר האחרון שמהדהד הוא שמלחמת הסחר קצת תירגע בכל מקרה - כן, גם אם טראמפ ינצח וייבחר לקדנציה שניה. ואם לא, אז כמובן שביידן נתפס כפחות מיליטנטי. אפשר להוסיף לזה את ההערכות שהדולר ימשיך להיחלש וזה טוב לשווקים המתפתחים וגורם למשקיעים להתנתק קצת מהשוק האמריקאי ולחפש מציאות בחוץ."
 
האם לאור העובדה שסין נהנית "מאין קורונה" תקופה ממושכת ובמקביל אנחנו עדים להתעצמות הטכנולוגיה שמאתגרת את ארה"ב, יש מצב שההגמוניה הכלכלית בעולם תעבור מארה"ב לסין?
"אני חושבת שנכון להיום, הסינים צריכים את האמריקאים, לא פחות מלהפך ואולי אפילו יותר. אם אנחנו מסתכלים על סקטור הטכנולוגיה, יש 3 פרמטרים להצלחה: תוכנה, חומרה ונתונים (DATA). מבחינת נתונים, יש לסינים יתרון אדיר, בגלל העדר פרטיות והיכולת של הסינים והחברות הסיניות לנגישות מידע עבור לימוד דפוסי ההתנהגות של הציבור ונושאים הקשורים לאינטליגנציה מלאכותית בהם יש לסינים יתרון אדיר ע"פ חברות אמריקאיות. 
גם בפן התכנה סין התקדמה ולמדה המון, אבל נקודת התורפה שלהם נותרה: החומרה, על השבבים - נקודה בה יש עדיין יתרון מובהק לארה"ב ולכן חשוב לסינים לשמור על יחסית תקינים עם ארה"ב כיוון שהם מעוניינים לקיים את ייבוא השבבים - כאן יש עניין לשני הצדדים – גם לחברות האמריקאיות שמוכרות והרבה לשוק הסיני וגם של סין שמוכרת לארה"ב וכאמור כדי לקבל את אותם שבבים. אני לא חושבת שמישהו מהצדדים יהנה מניתוק יחסים. זה מוצהר שסין רוצה להפוך למעצמה טכנולוגית ולא להיות תלויה בשוק השבבים של ארה"ב, אבל הסינים עוד לא שם – הם לא ברמה של התעשייה האמריקאית עדיין. 
 
פיננסית, יש לסינים אמביציה להפוך את מדדי היואן לתחליף, אבל יש להם עוד דרך לעבור, כמו למשל פתיחת שוק האג"ח שאינו מפותח דיו וכן שלבי ליברליזציה שהם כן צועדים לכיוונם, אבל לא בקצב ליניארי ועם הרבה צעדים לאחור תוך כדי תנועה. 
 
לדעתי, זו הייתה טעות אסטרטגית של טראמפ לדחוק את בנות הברית מהאיחוד האירופי ואת קנדה במסגרת המלחמה הזו – הוא יצר ואקום שבודד את ארה"ב משאר העולם וסין מיהרה לנצל את זה כדי להתחבר למדינות אחרות ויהיה מעניין לראות מה יהיה הלאה לאחר הבחירות – בעיקר אם ביידן ייבחר עם גישה הרבה פחות מיליטנטית שינסה לחזור לפעול יחד עם שאר המדינות המפותחות. יש פה התחלה של סדרי עולם חדשים, ממש לא בהכרח שהמצב ימשיך להיות אחד נגד השני, אולי בסוף כן נראה שיתופי פעולה - שזה המצב המועדף לשני הצדדים לתפיסת עולמי." 
 
זה אומר שאם ביידן ייבחר, ההתחזקות הסינית תימשך ללא צל של ספק, נכון?
"אני חושבת שזה יקרה גם אם טראמפ ייבחר. זה לא משהו שיכול להבלם, מעבר לטווח קצר, גם לא בטוח שטראמפ ימשיך עם הקו המיליטנטי והלוחמני שלו מול הסינים בקדנציה השנייה שלו כמו בראשונה. חשוב לדייק ולומר שביידן לא שונה ב-180 מעלות מטראמפ, גם הוא מעוניין במייד-אין אמריקה, יוצא נגד סין בזכויות פרט וקניין רוחני, קרא להם בריונים, אבל עדיין הגיוני שהוא יהיה פחות אימפולסיבי מולם אולי בכל זאת שת"פ מסוים בנושא האקלים למשל. הוא לא רוצה להיתפס כחלש מולם בוודאות, אבל תלוי איך הוא יעשה את זה."
 
אז זה לא יהיה דרמטי כל כך מי ייבחר בהיבט של יחסי הכוחות בין המעצמות הללו, כיוון שיש פה מערכת של איזונים ובלמים שהיא חזקה יותר ממי יהיה בסוף הנשיא?
"בדיוק. בטווח הארוך המגמות כל כך חזקות, שיש דברים שהרבה יותר משפיעים על יחסי הכוחות מאשר איזו מדיניות תינקט מול סין, זו של ביידן או של טראמפ."
 
נקודתית לימי המסחר הראשונים בארה"ב לאחר תוצאות הבחירות, איך קבלת פנים כל אחד מהם יקבל אם ינצח?
"כרגע השוק, עושה רושם, נמצא באופטימיות קוסמית והוא מחפש את החיובי בכל מצב במשבר הזה. לרב, השוק תמיד אוהב מועמד רפובליקני, אבל בסיטואציה הנוכחית הוא כן מוכן לקבל את ביידן כי מבין המועמדים הדמוקרטיים הוא יותר "נוח" ופחות לוחמני ובעיקר, כי זה יקל על קבלת חבילת סיוע יותר גדולה וזה משהו שהכלכלה האמריקנית זקוקה לו מאוד עכשיו. כרגע זה ’הבוסט’ הרציני המיידי לכלכלה ועוד לא הוחלט על כמה הסיוע הזה יעמוד בסופו של דבר, אבל בטוח שאי הוודאות תרד. האלמנטים הלא חיוביים של ביידן? העלאת שיעור המס שהוא אומנם רוצה לממן דרך השקעה בתשתיות, ולהחזיר חלק ממה שטראמפ הפחית – זה משהו שלילי. בכל מקרה להערכתי, בשלב הראשון השווקים יחבקו את הוודאות, לכן הכי גרוע שיכול להיות זה שלא תהיה הכרעה. במצב שתהיה הכרעה השוק יחבק בתגובה המיידית כל מועמד. אם נגיע לערעורים וכו’ – זה יהיה התסריט הגרוע, אלה ספקולציות כמובן, ימים יגידו."
 
תוכלי לתת תמונה כללית על זרימה הכסף בעולם בימים אלה? 
"צריך לומר שיש הבדלים שנובעים מההבדל בסוג המשקיעים: מוסדיים, ריטיילים, קרנות גידור וכו’ – אז זה משתנה משבוע לשבוע וקשה לומר שיש מגמה מובהקת, אבל, אפשר לומר שהריטיילים מחפשים יותר את הסקטורים "שחטפו" אם אפשר לקרוא לזה ככה, הסקטורים המחזוריים ושל הערך, אבל כל הקהלים מסכימים על השוריות כלפיי הטכנולוגיה, כולם אוהבים את ההחזקה של ענקיות הטכנו’. השוק האמריקאי עדיין שולט ורק מתחילים לצאת קצת כספים החוצה. ההחזקות דיי מרוכזות בדברים ש"אוהבים לאהוב" ומי שמעז לצאת קצת הם הריטליים שמחזיקים קצת יותר פיננסים ותעשייה ותעופה. יש הטרוגניות גדולה וקשה להצביע על משהו ברור, זה מאוד משתנה."
 
מה לגבי המצב ברוסיה ובהודו – אצל האחרונה הניפטי קרוב לשיא כל הזמנים...
 
"אין סיפור מעניין שם, כי ברגע שנתנו שם תמריצים מאוד חזקים השווקים שם עלו. הם פשוט עשו את זה באיחור לעומת אחרים, אבל זה מה שהזניק שם את השוק – לפי כל ההערכות בוול סטריט הצפי הוא ש-2021 לא תהיה טובה במיוחד להודים כמו השנה הזו – ז"א שהחדשות הטובות כבר מגולמות שם. ובקשר לרוסיה, אני חוזרת לעניין המדדים, כיוון שרב המדדים שם לא משוכללים ומאוד מרוכזים בעיקר באנרגיה, חומרי גלם, גז וחשוב יותר להסתכל על מה קורה בשוק הנפט בארה"ב. בהקשר הזה, אם ביידן הולך לקדם את האג’נדה הירוקה במלא הכוח, זה בטח לא יהיה טוב לנכסי האנרגיה של הרוסים לכן בהקשר הזה טראמפ עדיף לפוטין, למרות המגבלות ולמרות שגם הוא תומך באנרגיה ירוקה ברמת התמריצים. גם ברמה הפוליטית יש יותר מתח בין רוסיה לביידן לעומת מול טראמפ."
 
לסיכום, בהתחשב בכל מה שאמרת, ולמרות שהנאסד"ק קרוב מאוד לרמות השיא, המסקנה הברורה היא שזה ממש לא הסוף...?
"כן. אפשר לסכם שבסופו של יום מה שחשוב אלה הדוחות. אנחנו לפני דוחות הביצועים של רבעון שלוש, והאמת היא שלא מעניין כל כך מה היה ברבעון הזה, אלא מה שהמשקיעים יחבקו במיוחד - את התחזיות קדימה. בשני הרבעונים הקודמים לא היו תחזית, כי לא יכלו לעשות תחזית. עכשיו יש קצת יותר וודאות ואפשר להעריך מעט את ההתאוששות העסקית של החברות אחרי כל מה שדיברנו, זה הכי חשוב. מבחינת המכפילים, אם נראה התאוששות ברמת המיקרו אז המכפילים יתעדכנו בהתאם ואז זה לא יראה לנו כ"כ יקר – אבל הכל תלוי בדוחות."
 
זהב?
"הסביבה ממשיכה לתמוך במחיר הזהב, ובמדיניות מרחיבה פיסקאלית ומוניטרית – וזה כנראה יהיה על סטרואידים, סביר שכן נראה התפתחויות אינפלציונית כלשהי כי יש ציפיות שזה יקרה, אז ברמת הפונדמנטלית יש תמיכה להשקעה בזהב כסוג של גידור במצב של אי וודאות על רקע חולשת הדולר ולחץ אינפלציוני - זה נותן תחושה של הגנה. אז סה"כ אני שורית." 
 
אבל בהינתן המצב שעוד ועוד כסף צפוי להיות מוזרם לשוק, כמו התמריצים הצפויים בארה"ב, הכיוון ברור?
"אין שום ספק וזה מייצר אינפלציה של נכסים פיננסיים."
אם אני אם אני עם כסף על הגדר – למרות רמות השיא – להשקיע עכשיו במדדים טכנולוגיים או מניות טכנולוגיות שאני מאמין בהן בפיזור מסוים בשוק האמריקאי כולל בחברות סיניות שנסחרות שם, כנראה שזה יהיה כיוון טוב?
 
"כן, זה לא אומר שאין סיכונים, זה לא אומר שזה ליניארי – אבל מי שלא מחזיק לחודש חודשיים? אין ספק שזה חייב להיות בתיק." 
 
 
 

10 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  האם הנאסדק עדיין...

  פוסט מעולה. תודה למנהלים.

  יעקב 17/10/2020 20:02

 2. 2
  מעניין אבל הדגש על מניות הטכלוגיות קצת מוגזם בעיניי.

  נראה לי נכון להשקיע יותר בחברות משמועתיו sp500.בדגש על תעופה ..וחברות שנותנות שירותים .וכן וספקיות של מוצרי צריכה..

  אלון 17/10/2020 18:33

 3. 3
  מרתק

  אחד הניתוחים המעניינים שקראתי לאחרונה .

  שי 17/10/2020 10:36

 4. 4
  תותחית הרינת הזו - החבר'ה בקסם יודעים ת'עבודה

  אחד שאהב את מה שכתוב 16/10/2020 18:04

 5. 5
  אז גם טבע ונייס לא

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  עוף החול 16/10/2020 17:51

 6. 6
  IFF לא ישראלית

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  NoneOfUrBuis 16/10/2020 17:33

 7. 7
  IFF שווה 12.5 מיליארד דולר

  שנייה רק לנייס עם שווי של 15
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  עוף החול 16/10/2020 15:22

 8. 8
  ולכן השוק שלנו מייצג בדיוק

  את הכלכלה שלנו, החברות הכי גדולות בבורסה המקומית הן, בנקים ונדלן, להוציא את טבע ונייס.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  דובי 16/10/2020 15:16

 9. 9
  מסכים עם כל מילה שלה

  מניות חזקות, בעיקר טכנולוגיה, וחבל שהרבה חברות חזקות שלנו לא נסחרות בארץ, נוצר מצב שהשוק שלנו לא מיצג את הכלכלה שלנו, חבבבל.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  נמר 16/10/2020 14:39

 10. 10
  אז בשורה התחתונה, איזה תעודת סל כדאי לקנות?

  מורדוך הגדול 16/10/2020 14:24