טור דעה

האם כדאי להשקיע לפי ההמלצות של נוריאל רוביני?

ד"ר דום סיפק שוב תחזית קודרת לכלכלות, אך האם שוב זה יהיה מקרה בו הפסימיים מייצרים כותרות, והאופטימיים עושים את הכסף?

אקס פקטור 29/09/2020 11:10

א+א- 6

"איך אתם מחכים לזה? גליצ’ים!!!" – משפט המחץ של אופירה אסייג, מגישת תוכנית הספורט שהפכה לאייקון תרבותי, בפתח פינת רכילות הספורט שסוגרת כל תכנית שלה ברדיו, הפך למטבע לשון מבדר לחובבי הז’אנר. את המטבע הזה אני משאיל לרגע עבור הכתבה שטרחתי לקרוא קצת לפני יום כיפור באחד מעיתוני הכלכלה המובילים בארץ שהעניק במה לראיון נרחב עם פרופ’ נוריאל רוביני תחת הכותרת המפחידה: "הולך להיות כמו המשבר הקודם, רק גרוע יותר" - ובכן, את האמירה האקזוטית הזו אני מסכם ב"איך העורכים מחכים לזה? קליקים!!!"

 

פרופ’ רוביני, המכונה גם ’ד"ר דום’, נחשב לנביא זעם כלכלי מצוי, שזכה לתהילת עולם לאחר ש"ניבא" את משבר הסאב-פריים (הוא ועוד לא מעט נביאים וסתם רואי חשבון פחות מוכרים שפשוט עשו חשבון פשוט והבינו שהבנקים בארה"ב עברו את הגבול). זה הזמן לציין שאותו "נביא" נפל בלא מעט נבואות, אחרי שניסה לנבא את קריסת מדד האס.אנד.פי 500 ב-2009 בטענה שהנכסים הרעילים של הבנקים, יביאו לקריסה בחצי השני של 2009, שיימשך עוד מעבר לכך ב-2010 ועד 2011 וכשב-2015 הצהיר ש"אם כל הבועות" אוטוטו תתפוצץ ושזה יהיה גרוע ממשבר 2008... נשמע מוכר, הא?

 

הנה תזכורת לנבואה של רוביני ב-2009 שחש עצמו חד אחרי הקרדיט שקיבל על 2008:

https://www.youtube.com/watch?v=dJXrmM9lBTg

 

אני מתנצל מראש על המילים הבוטות ועל חוסר הכבוד לרזומה העשיר של האיש, אבל הפרופ’ המכובד ועוד לא מעט "נביאי זעם" מסוגו, הם פשוט בדיחה גרועה בעיני. כשאני רואה בשנים האחרונות כותרות שלו ושל נביאים כמותו, אני בקושי טורח לסיים את כותרת המשנה (הפעם קראתי הכל, כי היה לי מה לומר על כך).

 

עבורי, מדובר בחבורה מפונפנת של א-גרוייסע מבינים, שברב חוצפתם מנצלים את הבמה הניתנת להם כדי לבלבל את המוח. אם יש דבר אחד שלמדתי בכמעט 43 שנים פה, הוא שאף אחד לא יודע מה יהיה בעוד שעה, בטח לא בעוד שנה או בעוד כמה שנים טובות, כפי שהפרופ’ הנכבד מתיימר לנבא בראיון. מדובר בחבורת קשקשנים מעלי ספקולציות, שלרב גם מגיעים מתוך נקודת מוצא שמשקפת עמדה פוליטית, ניסיון להשפיע על הלך רוח בשוק, סתם כאלה המחפשים לייצר כותרות כדי לשמר את רמת היח"צ שהם בנו עם השנים או כל התשובות נכונות.

 

נעבור בזריזות על קצת מהאמירות המתיימרות של אדון רוביני בראיון עמו: ראשית, כבר ב-2008 רוביני לא חזה רק את נפילת השווקים וקיבל על כך במה מטורפת בניו-יורק טיימס, הוא גם צפה ש"זו עשויה להיות תחילת הסוף של האימפריה האמריקאית" – נחשו מה? ארה"ב מדינה ענקית שלא חסרות לה בעיות, מולה ניצבת רק מדינה אחת שבאמת מאתגרת את עליונותה הכלכלית וזו סין, מדינה שכמות האוכלוסיה שלה הנה פי 4 כמעט משל ארה"ב, ושברמה הטכנולוגית, עדיין, לא קרובה באמת לקרוא תיגר על טכנולוגיות הקצה האמריקאיות.

 

מה שכן, היא הצליחה "לסדר לעולם" מגיפה שלא קיבלנו כבר 100 שנה, בין אם בגלל מרק עטלפים או בגלל פשלה במעבדה ביולוגית בהוואן, זה המוצר הכי עמיד שקיבלנו מהסינים עד היום. חוץ מזה, ארה"ב עדיין שולטת. לגמרי.

 

במהלך הריאיון מתיימר הפרופ’ לחזות את אופן ההתאוששות הכלכלית של העולם בתבניות בצורת אותיות ושימו לב למשפט הבא: "התאוששות תהיה איטית, אנמית והדרגתית. אם לא יימצא חיסון בטוח ואפקטיבי עד סוף השנה, אנחנו יודעים שעם מזג האוויר הקר יהיה גל שני. לא ברור כמה חמור הוא יהיה, אבל ההאטה מ-V ל-U עלולה להפוך לאות W כלומר למיתון כפול".

 

כשרוביני מתייחס ל-V הוא מתכוון להתאוששות הסופר מהירה של השווקים אחרי הנפילות במרץ, עת החלה הקורונה להתפשט ברחבי העולם, כשהוא מדבר על U, הוא מדבר על דשדוש לתקופה מסוימת ואח"כ התאוששות "איטית ואנמית" שעשויה להפוך גם ל-W שמייצגת קריסה נוספת בשווקים. כמובן שכל משחקי האותיות האלו מהווים ניסיון לסגור פינות עם יותר מתרחיש פסימי אחד בתקווה שהוא במקרה "ייפגע בול" עם אחד מהם.

 

אף אחד לא יודע להעריך מה יקרה בשווקים בשנה הקרובה, כי יש כל כך הרבה קטליזטורים שיכולים להשפיע על המגמה לכאן או לכאן ומועד הגעת חיסון אפקטיבי לעולם הוא רק אחד מהם. מה אם במקרה נגיע למצב של בדיקות קורונה סופר מהירות שנותנות תשובה תוך דקה? בתרחיש כזה, ניתן יהיה לחזור במהירות לתפקוד כלכלי מאוד משמעותי תוך זמן קצר ונוכל לחיות עם הקורונה גם בלי חיסון, כאשר הפגיעה הכלכלית כבר תהיה מינורית... אבל אם תהיה מוטציה קטלנית בחורף הקרוב, אולי נראה התרסקות דומה לזו שראינו במרץ? איזה אות נראה במקרה כזה?

 

בסופו של דבר רוביני ממשיך וממשיך לתת עוד ועוד ספקולציות וקטליזטורים שליליים כמו "התנגשות צבאית בין אירן וישראל" ומנגד חושף משהו ממשנתו הכלכלית השמאלנית כשהוא מציע בין היתר כפתרון "מדיניות של העלאת מיסים למי שיכול להרשות לעצמו" ומסיים שלא סביר לצפות להתאוששות חזקה אפילו עם המדיניות הכי טובה – זאת כשאנחנו נמצאים ברגעים אלה ברמות שיא כל הזמנים למרות החששות הכבדים מגל שני לא פשוט ברחבי העולם.

 

ועכשיו לשורה התחתונה, תסתכלו על הגרף המדהים של מדד האס אנד פי 500 ב-30 השנים האחרונות. המדד הזה היה לפני 30 שנה בדיוק ברמה של 130 נק’ ונכון לאתמול בלילה הוא עומד על 3,351 נק’, כמעט פי 26 – כמעט בשיא כל הזמנים ודברים דומים נכונים גם לגבי מדד הנאסד"ק.

 

מדד אס.אנד פי 500 ב-30 השנים האחרונות (מקור: גוגל)

 

העלייה התלולה של הגרף הזה במשך 11 השנים האחרונות היא כנראה הסיפור הגדול של המקום שהעולם הולך אליו. אם נצליח לחמוק ממגיפות מדבקות ששיעורי התמותה מהן יהיו 90% ולא 3% (שיעור תמותת הקורונה נכון להיום) או אם נגיע חס וחלילה למלחמת עולם שלישית (שבניגוד לוירוס עלולה לזרוע הרס עצום בנוסף לשיעורי תמותה מפחידים בהרבה) או אולי עידן קרח נוסף.

 

אלו תרחישים שמהם לעולם באמת יהיה קשה להתאושש. כל עוד תרחישים כאלה לא יתממשו, ההתקדמות העצומה והאקספוננציאלית של המין האנושי היא זו שתמשיך לתת את הטון. גם אם תרנגול כזה או אחר יתפוס גרגר ויפגע בנבואת זעם, בהסתכלות לטווח הבינוני ובטח לטווח הארוך, עדיף להיות אופטימי. 

 

6 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אופירה = אייקון טרבוטי -הצחקטם את ההנעלה

  איציק 30/09/2020 10:59

 2. 2
  מסכים עם מילה - כל הנביאים האלה זו עבודת יחצ

  אבי 29/09/2020 12:24

 3. 3
  כותבי תרחישים

  ב 2019 הצענו למנכל משרד הבטחון- רחפנים עם מטף להביור נגד הבלונים- ונגד צלפים בבנינים גבוהים- הרחפן מטיז גז לתוך המסתור של הצלף -ובשנית מטיז גז בוער ושורף את העמדה-/הצלפ ! אותו רחפן מחליפ המטף -למטפ כיבוי- לכיבוי דחוף בבנינים גבוהים - מה שהיה חסר בניו יורק- אותו רחפן מחליף ציוד-ומבצע פעולה בטחונית נוספת-חסוי חייל/חיילת מסוגלים להפעיל 2- רחפנים לטווחים כ 5-10קמ המערכת הבטחון דחתה - היוזמה- ככן הם התעלמו מרעיון בטחוני מהפכני- מדוע ? אחרי הביזיון במחדל יום הכיפורים- אני חושד בכוונות - נב שיש שופט-בבאר שבע - בשם יניב בוקר-שיודע על עיסקת שוחד- שבוצע עי עורכת דין- מכ"ס בשם חנה איזק-- השופט מחפה על עסקאות שוחד שדווחו לו לידיעת הפרקליטות

  כותבי תרחישם 29/09/2020 12:02

 4. 4
  היו שני תרגילי חציה על גבי שני גשרי חציה- שני התרגילים כשלו כשלון צורב- המערכת לה הבינה את האמצעים שלה עצמה יתרה מכך הדיווחים היו בלתי אמינים, (טנקים עם גיר אוטומטי גררו גשרים במשקל העולה על 120 טון -בעליות לא סחבו -בירידות הטנקים לא בלמו 11 טנקים שפכו

  ב5/1973 התקבל מכתב תודה משר הבטחון דיין-תוכנית לגש 29/09/2020 11:49

 5. 5
  אחרי כל יום יש לילה אחרי לילה-יש...- אחרי חוב -- הזרמה,, והדפסה-וירידה

  מנצלים הזמן באאוקטובר- לתת לחסכון לנוח- והמבינייביני

  כותבי תרחישים 29/09/2020 11:33

 6. 6
  אחרי כל יום יש לילה אחרי לילה-יש...- אחרי חוב -- הזרמה,, והדפסה-וירידה

  מנצלים הזמן באאוקטובר- לתת לחסכון לנוח- והמבינייביני

  כותבי תרחישים 29/09/2020 11:33