המלצות אנליסטים

”להסיט חלק מההשקעות באנרגיה מתחדשת למניות בחו”ל”

לנה וייסביין אנליסטית בית ההשקעות IBI המסקרת את חברות האנרגיה המתחדשת על השיקולים להשקעה בתחום בעוד ההייפ עדיין בשיאו – מה הסיכונים ובמה להתמקד?

אקס פקטור 17/09/2020 12:12

א+א- 2

תחום האנרגיה המתחדשת בת"א משדר עוצמה מזה כשנתיים ובשנה הנוכחית קיבל בוסט נוסף עם כניסתן של חברות חדשות לבורסה המקומית שחלקן זכו לתשואות פנומנליות (ויש שיגידו חסרות היגיון כלכלי). בכל מקרה, העולם עובר לאנרגיה ירוקה, זו עובדה מוגמרת והתהליך הזה קורה בקצב מהיר וזוכה לתמיכה רגולטורית ממרבית הממשלות בעולם המערבי.

 

מדד ת"א קלינטק שיושק ב-8 בנובמבר יכלול 12 מניות בשווי מצרפי של 32 מיליארד ₪. לרגל הבשורה הזו וכדי להבין קצת יותר את תתי התחומים החזקים כרגע, הסיכונים ואפשרויות הצמיחה של 2 מהמניות הישראליות הבולטות בתחום, ערכנו ראיון עם אנליסטית האנרגיה המתחדשת של בית ההשקעות IBI לנה וייסביין

 

אילו תתי-תחומים נחשבים היום ל’חמים’ וכדאיים להשקעה, כשמדברים על פרויקטים סולאריים, טורבינות רוח, אגירת אנרגיה וכו’ ?

"אין ספק שאגירת אנרגיה הוא התחום החם ביותר בישראל ובחו"ל. זה התחיל קודם מעבר לים ואנחנו כמובן קצת בפיגור. נסגר מכרז לפרויקט גדול ראשון כאן לפני כחודשיים בו זכו דוראל, אנלייט ואלומיי ואני מעריכה שמעכשיו והלאה כמעט כל המכרזים לפרויקטים סולאריים בישראל ישלבו גם אגירה. האגירה מעניקה גמישות לרשת ומאפשרת לאגור את החשמל בזמן שיש שמש ולהעביר אותו לרשת בעת הצורך.

 

המשמעות היא כמובן אפשרות להפטר מתחנות מזהמות יותר וכידוע כבר נעצרו הקמתן של 4 תחנות כוח כאלו שהיו אמורות לפעול על גז טבעי – במקומן יוקמו כאן בעשור הקרוב מתקנים סולאריים לייצור חשמל בהיקף 12 אלף מגה וואט ובנוסף 2,200 מגה וואט ע"י אגירה. יש כאן מעט פרויקטים של רוח, כיוון שההסדרה היא ל-730 מגה וואט בלבד כרגע, כשהפרויקטים הגדולים שעומדים על הפרק הם עמק הבכא ורוח בראשית – שניהם של אנלייט. יש פרויקט נוסף שנקרא אר"ן של אנרג’יקס, שגם הוא משמעותי, אבל הדגש פה ניתן בעיקר על פרויקטים סולאריים ולא רוח.

 

צריך לציין שהטכנולוגיה הסולארית משתפרת כל הזמן, המחיר ירד דרמטית והיעילות של הפאנלים הסולאריים כיום גבוהה בהרבה לעומת מה שראינו כאן בתחילת הדרך, כך שהחברות הגדולות יכולות לשדרג חלק מהמתקנים הקיימים שלהן ולהפוך אותם ליעילים יותר." 

 

מה הגורמים או הטריגרים שהביאו לדחיפה של התחום בתקופה האחרונה למרות משבר הקורונה?

"צריך לומר שמשבר הקורונה לא השפיע באופן משמעותי, כיוון שהמומנטום של התחום התחיל עוד הרבה לפניו, התנאים מסביב לא השתנו, הריביות המשיכו להיות נמוכות וזה מאוד חשוב לחברות האלה, כי אנחנו מדברים על פרויקטים עם רמות מינוף יחסית גבוהות. ברור שכסף זול מאוד עוזר להן להתממן ולהתרחב. עלויות ההקמה הפכו לזולות יותר בגלל שיפורים טכנולוגיים וזאת במקביל לסביבה רגולטורית תומכת." 

 

באיזה אופן משבר הקורונה בכל זאת השפיע על התחום? בכל זאת ראינו ירידה בביקוש העולמי לאנרגיה כתוצאה מירידה בפעילות העסקית העולמית בשל הסגרים, העלייה באבטלה וכו’

"בהקשר הזה צריך להבין באיזה מודלים החברות האלה פועלות. ראשית, צריך להבין שישנן מדינות בהן שוק החשמל הינו משוכלל והמחיר משתנה בהתאם לביקוש והיצע. לכן, יש לחברות מודלים מותאמים לשווקים בהם הן פועלות. בישראל, שבה השוק לא משוכלל, המודל הוא פיקס פרייס, עבור תקופת חוזה מסוימת, כך שירידה בביקוש לתקופה ספציפית לא משנה את המחיר. בשווקים בהם המודל הוא של שוק חופשי והמחיר עלול לרדת כתוצאה מירידה בביקוש, החברות מגדרות את עצמן. לדוגמא בפולין, שבה יש שוק חופשי, מדינה בה אנרג’יקס פועלת, הפגיעה הייתה זניחה. החברה גידרה 75% מהייצור שלה כבר באוגוסט 2019 .ברגע שאתה מגודר אתה פחות נפגע, ז"א שכשמחירי החשמל בפולין ירדו בתקופת הקורונה, זה לא ממש פגע בתוצאות החברה."

 

אם כך, מה בכל זאת הסיכונים שיש היום בתחום הזה ?

"התחרות חד משמעית הולכת וגדלה וכשזה קורה המחירים יורדים ואנחנו כבר רואים מחירים נמוכים יותר וכתוצאה מזה גם התשואות של הפרויקטים יכולות לרדת – אנחנו כבר לא נראה פרויקטים עם תשואות מאוד גבוהות כמו אלה שראינו בפרויקטים הישנים יותר. בתקופה האחרונה התחרות מתגברת ואנחנו רואים את זה בכמות החברות בתחום שמגיעות לבורסה השנה ומנפיקות אחת אחרי השנייה. בסופו של דבר שוק ההון יכול להציע כסף זול יחסית לטובת ההתרחבות העתידית של החברות הפועלות בתחום."

 

אז יש מצב שנראה הצפה של חברות ישראליות שלחלק מהן לא תהיה הצדקה כלכלית?

"בסופו של דבר צריך בעשור הקרוב בארץ בערך 12 ג’יגה של פרויקטים. בשלב זה דווקא לחברות הקטנות יש יתרון מסוים, כיוון שכדי להצדיק שווי של חברות כמו אנלייט ואנרג’יקס הן חייבות היקפי פרויקטים גדולים כדי להשפיע על השווי שלהן, כך שלחברה עם היקף קטן יחסית של 50-100 מגה וואט יכול להזיז אותה. אז אני לא יודעת אם נכון לומר שלא תהיה להן הצדקה, יש פה לא מעט פרויקטים שעומדים לקום – השאלה איפה יהיה המיקוד של הגדולות שציינתי.

 

אנרג’יקס ממוקדת יותר בישראל פולין וארה"ב והיא ככל הנראה לא תתרחב למדינות אחרות. אנלייט מפוזרת מאוד גאוגרפית, למרות שסביר שגם בחו"ל יהיו טריטוריות שבהן היא תתמקד יותר – בסקנדינביות, ספרד, איטליה וכנראה שבשלב כלשהו היא תיכנס גם לארה"ב."

 

אז נכון לומר שעיקר הגידול של החברות האלה מוטה בעיקר להתפתחות שלהן בחו"ל ולא בארץ?

"אני מניחה שהן יתמקדו גם בישראל, אבל הן יצטרכו לקחת פרויקטים בהיקפים גדולים כאן כדי שזה ישפיע על השווי. אנרג’יקס בהחלט תשתתף במכרזים בישראל בשנים הקרובות, אבל תתמקד בארה"ב ואנלייט במדינות בחו"ל שציינתי."

 

חברות האנרגיה הירוקה הישראליות בכלל, והגדולות – אנרג’יקס ואנלייט בפרט, נסחרות היום במכפילי רווח גבוהים מאוד, שמזכירים את חברות הטכנולוגיה שנסחרות בנאסד"ק ועולות בלי הפסקה. האם אין כאן בועה?

 

"תראה, אני חושבת שאנלייט למשל התקדמה בשנה האחרונה בקצב מאוד יפה ושלהסתכל על המכפילים של החברות האלה היום זה קצת לא רלוונטי – בחברות האלה מסתכלים על מכפילים עתידיים. הרי יש להן צבר מסוים של פרויקטים שנמצאים בשלבי ייזום שונים ויוקמו בשנים הקרובות, אז אתה יודע על איפה הצבר הזה עומד ומכאן צריך להסתכל על המכפילים קדימה, כי השוק כבר מתמחר את הפרויקטים האלה. זה בהחלט נכון שבארץ החברות האלה נסחרות במכפילים גבוהים יחסית ביחס לחלק מהחברות בחו"ל, ולכן כבר ציינתי לאחרונה שכדאי להסיט חלק מההשקעות בתחום הזה לחברות בחו"ל, אבל גם בישראל הסקטור נשאר מעניין ואטרקטיבי כאשר צריך לעשות דיפרנציאציה בין חברות שונות."

 

בעדכון ההמלצה שלה, וייסבין מעניקה לאנרג’יקס ואנלייט המלצה של תשואת שוק כשאנלייט מעט מתחת למחיר היעד 6.7 ₪ למניה ואנרג’יקס עוקפת אותו כשהיא נכון לשורות אלה במחיר 14.6 מול מחיר יעד של 13.4.

 

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  התחום הזה הוא השקעה מעולה ללונג

  אבל צריך לבחור את המניות הנכונות שיהנו מהגאות בתחום הזה

  רותם 17/09/2020 12:45

 2. 2
  קרנות אנרגיה ירוקה

  למי שבוחר להשקיע בסקטור שמתפתח ופורץ שתי קרנות - שנוצרו השנה מיגדל מדד אנרגיות מתחדשות -5130745 תכלית אנרגיות ירוקות - 5131537. בהצלחה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  לייזר 17/09/2020 11:05