הענף מגיב לירידה בהתחלות הבנייה: ”הפער בין ההיצע לביקוש יגדל, והמשמעות היא עליית מחירים חדה”

"הממשלה צריכה לדאוג לקיצור משמעותי בהליכי הרישוי, לשחרור חסמי ביורוקרטיה, להמשך עבודה תקין ומהיר של ועדות התכנון"

מערכת ספונסר 14/09/2020 17:06

א+א- 2

הודעת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפיה בחודשים יולי 2019 -יוני 2020 החלה בנייתן של 50,280 דירות, ירידה של 4.7% (בהשוואה ל-12 החודשים הקודמים שעמד על 52,740 דירות חדשות), מעוררת תגובות בענף:

אלי אביסרור, מ"מ התאחדות בוני הארץ ומנכ"ל ’אביסרור משה ובניו’: "נתוני התחלות הבנייה מדאיגים ואני חושש מפני התמשכות המגמה. כבר שנים קיים חשש מכך שקצב גידול האוכלוסיה הוא כזה שב-2040 יהיה מחסור של יותר מ-1.3 מיליון דירות. הנתונים הנוכחיים משקפים את הסגר הקודם, במרץ - אפריל, וכעת אנחנו ערב סגר נוסף, כשנראה שהקורונה לא תעזוב בקרוב. עובדות אלה עלולות להשפיע לרעה גם על התחלות הבנייה ברבעונים הבאים. כדי שהמשק יוכל לאזן את הנתונים בעתיד תוך התמודדות עם הקורונה, הממשלה צריכה לדאוג לקיצור משמעותי בהליכי הרישוי, לשחרור חסמי ביורוקרטיה, להמשך עבודה תקין ומהיר של ועדות התכנון וכיו"ב.

איילת רוסק, מנכל"ית ומבעלי חברת מכלול: "נתוני התחלות הבנייה צריכים להדליק נורה אדומה. ברבעון השני יש ירידה חדה בהתחלות בנייה בבנייה למגורים בכלל, וגם בנתח התחדשות עירונית. החשש הגדול הוא מהמשך המגמה. התוכנית החלופית לתמ"א 38 בעייתית, שכן היא מעבירה את מרכז הכובד לרשויות המקומיות. ככל שראשי הרשויות לא ירצו התחדשות בשטחן אז יוזמות של דיירים ושל קבלנים ייעצרו. גם בתחום הפינוי - בינוי אנחנו לא רואים התקדמות. בחודש מאי פורסם מסמך ממשלתי להסרת חסמים ובין היתר הוצע להוריד את אחוזי ההסכמה של דיירים על מנת לאפשר ליותר פרויקטים תקועים לצאת לדרך, אולם עד עתה המסמך לא התקדם לידי חקיקה. בתחום המגורים, השבוע אושרה תוכניתו של השר יעקגב ליצמן, אך זה התפטר ונותרנו עם תוכנית ללא תקציב. לטווח הקרוב הייתי ממליצה ליזמים ודיירים שכבר החלו לקדם תוכניות במסגרת תמ"א 38 להאיץ הליכים, להגיע לפשרות, לקדם מימון ולצאת לדרך, כי נראה שהסיכוי לחזק את הבניינים בדרך אחרת רק הולך ומתרחק".

עו"ד זיו כספי, שותף מייסד במשרד גינדי כספי ושות’, מציין כי "הירידה בהתחלות הבנייה ברבעון השני צריכה להדאיג מאוד את ממשלת ישראל. מדובר בתולדה של הסגר הראשון. למרות שלכאורה ענף הבנייה הוגדר כענף חיוני, הרי שבפועל השוק היה במצב של אי ודאות ומורל נמוך של הרוכשים והיזמים. לצד ההיבטים הפסיכולוגיים שהביאו לירידה ברכישת דירות ולירידה בכניסה לפרויקטים חדשים הרי שהיו חסמים בירוקרטיים קשים שלא אפשרו את הבנייה בפועל גם ליזמים שרצו להתקדם: קושי מול הרשויות ומול ועדות התכנון, קושי לקבל היתרי בנייה, קשיים בקבלת מימון, בעיקר ליזמים הקטנים והבינוניים. את התוצאה של הקשיים האלו אנו רואים היום בנתוני הלמ"ס. הבעיה היא שהיום, אנחנו מצויים לקראת סגר נוסף, והמשמעות היא שהמגמה תמשך ונראה גם ברבעונים הבאים ירידה בהתחלות הבנייה, שמשמעותה לאורך זמן היא מחסור בדירות והמשך עליית מחירים".

רמי צרפתי, מנכ"ל ובעלים של קבוצת רמי צרפתי: "מגיפת הקורונה שאותותיה החלו כבר בסוף שנת 2019 בעולם, ובתחילת שנת 2020 בישראל, הכניסה לשווקים בכלל ולשוק הדיור בפרט מרכיב גדול של אי-ודאות. בעוד שקצב הירידות של התחלות הבנייה והאטת ביצוע פרויקטים היה ניכר פחות ברבעון הראשון, היה צפוי שהרבעון השני יהיה זה שיספוג את הירידה המשמעותית יותר כתוצאה מן המשבר. בין הסיבות לכך ניתן למנות מחסור ושיבוש בזמינות כוח אדם מקצועי לעבודות הבנייה וזאת בשל סגירת השמיים לחברות זרות וכן בשל הטלת סגרים בתחומי ישראל והרשות הפלסטינית, חשש של חלק מהחברות הקבלניות מהגדלת סיכון בתקופת אי-ודאות במיוחד בפרויקטים גדולים, וחוסר הוודאות הכלכלית בקרב הרוכשים. רמת הביקוש לדירות על בסיס שנתי, גבוהה באופן קבוע ביחס להיצע הדירות, ולכן אני מאמין שעם התבהרות משבר הקורונה, ישוב השוק להתחלות בניה מסיביות על מנת לספק את הביקושים ולגשר על הפערים שנפתחו במהלך השנים האחרונות, ובמיוחד בתקופה האחרונה. במידה ולא יגדלו התחלות הבניה אז בעוד שנה-שנתיים תהיה עליית מחירים מסיבית".

עומרי ראובני, סמנכ"ל שיווק בקבוצת איציק תשובה, מציין כי "הירידה בהתחלות הבנייה ברבעון השני של השנה נוצרה בשל אי הוודאות ששררה בשוק בשל מגיפת הקורונה. בחודשים מרץ, אפריל ומחצית מאי המשק היה בסגר ובמצב של תת פעילות למרות שענף הבנייה הוחרג והוגדר כענף חיוני. השילוב של אי הוודאות והקושי הפיזי לקדם פרויקטים יצר ירידה בהתחלות הבנייה. אני מעריך שברבעון השלישי המצב השתפר במעט, אך עם זאת גם כשמסתכלים קדימה הרי שאני לא צופה התאוששות גדולה בהתחלות הבנייה, שכן יש עצירה בשיווק קרקעות על ידי רשות מקרקעי ישראל, ומדובר על ירידה של כ-90% בשיווק קרקעות על ידי המנהל. עובדה זו יחד עם ההודעה על התפטרותו של שר השיכון והבינוי מותירה את הענף ללא מלאי דירות לבנייה וללא יד מכוונת ורצוי שממשלת ישראל תתעשת במהרה ותאפשר לענף לחזור ולבנות בהתאם לצרכים הקיימים בשוק, שכן מחסור בדירות למגורים באזורי הביקוש יגרום בקרוב לעליית מחירי הדירות".

יעקב אטרקצ’י, מנכ"ל ובעלים של חברת אאורה ישראל: "הירידה הכוללת בהתחלות הבנייה ברבעון השני ממשיכה את הירידות של הרבעונים הקודמים והשנים הקודמות והתוצאה היא עליית מחירי הדירות. משבר הקורונה רק החריף את המצב ואנו חוששים מעוד עליית מחירים משמעותית לאור העובדה שהביקוש עדיין גבוה וההיצע לא גדל. חשוב לציין שלמרות משבר הקורונה אנחנו רואים עדיין ביקושים גדולים שרק עלו . המשמעות היא שהפער בין ההיצע לביקוש רק יחמיר עם סיום המשבר והמשמעות היא עליית מחירים חדה. הכלי המרכזי כיום להגדלת היצע הדירות באזורי הביקוש הוא התחדשות עירונית – ועל כן ככול שיוסרו הבירוקרטיות והמערכת תתיעל יוכלו היזמים והקבלנים לקדם פרויקטים של התחדשות בקצב מהיר.

חדשות ספונסר

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אנשים אופטימיים |13|

  "הממשלה צריכה לדאוג לקיצור משמעותי בהליכי הרישוי, לשחרור חסמי ביורוקרטיה, להמשך עבודה תקין ומהיר של ועדות התכנון" כותרת שמלווה אותנו כבר שני עשורים ומתחרה רק בכותרות על הפצצה נוספת בסוריה |13|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  שילקה 14/09/2020 17:25

 2. 2
  מעניין כי באה"ב ירידה בהתחלות הבניה

  ואחריה הגיעה המפולת הגדולה של 2008
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  bnbo 14/09/2020 17:16