האם הפחתת מס הרכישה תשפיע על מחירי הדיור בישראל?

לשכת שמאי מקרקעין ערכה סקר בקרב 250 שמאים; 52% מהשמאים מעריכים לא יחול שינוי במחירים בעקבות הפחתת מס הרכישה

חדשות ספונסר 24/08/2020 11:12

א+א-

המהלך של שר האוצר כץ שהצליח להפחית את מס הרכישה ל 5% , עורר הדים רבים בענף הנדל"ן, רבים תלו תקוות במהלך וסברו שהוא יעיר את השוק, שכן המשקיעים יסתערו על הדירות ואף ישקיעו בדירות יקרות יותר, האמנם?

 

כדי להבין את ההשפעות העתידיות של מהלך זה, ערכה לשכת שמאי מקרקעין בראשות חיים מסילתי ובאמצעות יריב דרורי יו״ר ועדת מחקר וסקרי שוק, סקר בקרב כ-250 שמאי מקרקעין מרחבי הארץ. השמאים נשאלו בכמה אחוזים, לדעתם, יהיה מוכן משקיע (רוכש דירה נוספת) לשלם יותר עבור רכישת דירה? מה לדעתם צפויה להיות ההשפעה הכללית של הפחתת מס הרכישה על מחירי שוק הדיור בישראל ? מה לדעתם צפויה להיות ההשפעה של הפחתת המס על משך זמן החשיפה הנדרש בעת מכירת דירה?

 

על השאלה מה צפויה להיות ההשפעה הכללית של הפחתת מס הרכישה על מחירי שוק הדיור בישראל ? מרבית הנשאלים (כ-52%) השיבו כי לא יחול שינוי במחירים בעקבות הפחתת מס הרכישה. כ-27% צופים עלייה נוספת במחירים בשיעור 2% וכ-15% מהמשיבים צופים עליה נוספת של יותר מ-2%. מיעוט הנשאלים (כ-3%) השיבו כי צפויה ירידת מחירים בשיעור 2% ועוד כ-3% צופים ירידה נוספת של מעל 2%.

 

לעניין השאלה בכמה אחוזים, יהיה מוכן משקיע לשלם יותר עבור רכישת דירה (בעקבות הפחתת מס רכישה). מרבית הנשאלים (כ-46%) ענו כי לדעתם משקיעים לא יהיו מוכנים לשלם יותר עבור רכישת דירה נוספת. 18% השיבו כי הם צופים שהמשקיעים יהיו מוכנים לשלם 1% יותר, כ-23% השיבו שהמשקיעים יהיו מוכנים להוסיף 2% וכ-13% ענו כי המשקיעים יהיו מוכנים להוסיף 2% ויותר ממחיר הדירה.

 

ובעניין הסוגייה האם להפחתת המס, צפויה להיות ההשפעה על משך זמן החשיפה הנדרש בעת מכירת דירה (משך הזמן בו מפורסם נכס עד למכירתו). בשאלה זו לא התקבלה תשובה חד-משמעית היות וכ - 51% מהמשיבים סבורים שלא יחול שינוי במשך הזמן הנדרש, וכ-48% מהמשיבים סבורים כי משך הזמן יתקצר (כ-1% צופים שיתארך).

 

חיים מסילתי יו״ר לשכת שמאי המקרקעין ויריב דרורי יו״ר ועדת מחקר וסקרי שוק: "שר האוצר הצליח לייצר צעד בונה אמון בקרב המשקיעים, עם זאת להערכת השמאים, המשקיעים אמנם יחזרו לשוק, אך במשנה זהירות וחשדנות. הם לא יסתערו על הדירות ולא יתפתו לשלם יותר ולקנות דירות יקרות יותר.

 

אנחנו מעריכים שהפחתת המס תייצר תנועה ערה בשוק והיקף העסקאות יעלה, אך לא זה מה שיגרום לעליות מחירים ולכן ההשפעה הכללית על השוק לא צפויה להיות משמעותית. יתכן שניתן לייחס זאת לרוח התקופה, משבר כלכלי קשה עקב משבר הקורונה, שגורם למשקיעים להסס טרם ביצוע עסקאות, המשקיעים ימשיכו להיות סולידיים ולא ייקחו סיכונים שכרוכים ברכישת דירות יקרות יותר. עם זאת יתר חלקי הביקוש צפויים להתנהג כרגיל ולהמשיך לצרוך את הדיור כמוצר צריכה בסיסי על כל המשמעות של העניין "

 

 

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה