מכרתם נכס בשנים האחרונות? אולי מגיע לכם החזר מס שבח

רשויות המס מאפשרות החזר רטרואקטיבי עד 6 שנים אחורה, אם מכרתם נכס בשנת 2014 או אחרי – ייתכן שלא איחרתם את המועד

תוכן מקודם 12/08/2020 10:48

א+א-

מכירת נכס מקרקעין, כמו דירה, מבנה, משרד או קרקע, מחייבת את המוכר ב"מס שבח" על הרווח מהמכירה. אך ידעתם שממש כמו מס הכנסה, גובה מס השבח תלוי במאפיינים הייחודיים שלכם ושל העסקה? יועצת המס סמדר זנד מסבירה איך תכנון אופטימלי בהתאם לתקנות המס, יוודא שאתם מקבלים את ההקלות שמגיעות לכם (רוב האנשים זכאים להקלה לפי קריטריון אחד לפחות), לא משלמים מס מיותר, ומקבלים החזר על מס שכבר שולם, עד 6 שנים אחורה.

 

מס על רווח ממכירת נכס, הוא אולי התחום שהכי הרבה ישראלים מפסידים בו כספים מיותרים. חוסר הבקיאות בתקנות המס מוביל אותם, כך סמדר מספרת, לשלם עשרות ועד מאות אלפי שקלים, יתר על מה שנדרש מהם כחוק. "ההחזרים שאנחנו משיגים ללקוחות שלנו מגיעים לסכומי כסף גבוהים, ששוכבים בקופת המדינה ולמעשה שייכים למי ששילמו יתר מס, מבלי שהם בכלל ידעו זאת". במיוחד בתקופת הקורונה, כאשר כל סכום כסף הוא משמעותי ומכריע, אנשים שמחים לגלות על ההחזרים – והיא שמחה להיות זו שמביאה לידיעתם את זכויותיהם.

 

בדקו זכאותכם להחזר מס שבח >

 

תשלום יתר מס שבח יכול להיות תוצאה של חוסר ידיעת החוק ועמידה על הזכויות שמגיעות לכם, או של תכנון שלא לקח בחשבון את הנתונים האישיים הספציפיים. סמדר מפרטת את המקרים הנפוצים:

 

  • המס לא חושב בהתאם להכנסות שלכם – לפי עקרון פריסת השבח, הרווח ממכירת הנכס מצטרף להכנסות הרגילות של המוכר בשלוש השנים שקדמו למכירה ובשנת המכירה עצמה. לפיכך, על המס להיות מחושב בהתאם לנתונים האישיים ולא בהכרח על פי המס המרבי הנדרש ע"י מיסוי מקרקעין.
  • חישוב המס לא לקח בחשבון את חלוקת התמורה מהמכירה בין בני הזוג, ולא התייחס להקלות או לנקודות הזכות המגיעות לכל אחד מהם.
  • לא הייתה התייחסות לגיל – ומי שעבר את גיל 60 זכאי להקלות מיוחדות במס.
  • לא ניתן ביטוי להפסדי הון הניתנים לקיזוז, כמו הפסד ממימוש ניירות ערך.
  • לא נוצלו הטבות/הקלות שמגיעות לכם מתוקף החלטות מיסוי או חוזרים מקצועיים. 

 

אולם הידע הזה לא תמיד מספיק. כדי לקבל הפחתה במס או החזר, כך טוענת סמדר, לא די להיות בקיאים בתקנות. צריך גם לדעת אילו טפסים יש לאסוף כדי להגיש בקשה במועד הגשת השומה, ולהתמודד עם בירוקרטיה ממשלתית, שעלולה לייאש חלק מהמבקשים תוך כדי תהליך. זו הסיבה שהמשרד של סמדר, הפועל מזה 25 שנים, מתמחה בהחזרי מס שבח: כדי שתוכלו לדרוש את המגיע לכם, במינימום מאמץ והתעסקות מול הרשויות. "אנחנו פועלים על בסיס הצלחה בלבד", היא אומרת, "וגובים תשלום רק במידה ונמצאה זכאות להפחתה או החזר מס, ורק לאחר שהתשלום הועבר לחשבון הבנק של הלקוח". כיוון שברוב המקרים הלקוח זכאי להקלות לפי קריטריון אחד או יותר, הרווח הוא של שני הצדדים, היא מסבירה.

 

עבור מי שביצע לאחרונה מכירת נכס, ממליצה סמדר לקבוע שיחת ייעוץ, כדי שלא לפספס את ההזדמנות להחזר מס. כיוון שרשויות המס מאפשרות החזר רטרואקטיבי עד 6 שנים אחורה, אם אתם קוראים שורות אלה ומכרתם נכס בשנת 2014  או אחרי – ייתכן שלא איחרתם את המועד, וגם אתם תוכלו ליהנות מההחזר הכספי שמגיע לכם. בינתיים, היא ממשיכה להפיץ את הבשורה, בתקווה שכמו החזרי מס הכנסה, גם החזרי מס שבח יהפכו נפוצים, וימומשו במספרים הולכים וגדלים.

 

***הכתבה בשיתוף סמדר זנד, מנכ"ל "יתרות"

 

 

 

 

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה