משבר הקורונה הוא הזדמנות לשיפור הסביבה האורבנית

התפרצות נגיף הקורונה תחולל תמורה באופן בו אנו בונים, עובדים וחיים בערים; תקופה זו היא הזדמנות לתקן את הבעיות המטרידות את הסביבה

זולט קוהלמי 27/07/2020 15:22

א+א-

בעבר מילאו מגיפות ומחלות תפקיד מפתח בהשפעה על הערים של ימינו. הקירות הלבנים המינימליסטיים והחלונות הנמתחים עד התקרה בבניינים מודרניים נוצרו במקורם בהשראת בתי המרפא לחולי שחפת של תחילת המאה ה-20. שדרותיה האייקוניות של פריס והסנטרל פארק רחב הידיים בניו יורק תוכננו במטרה לסייע בשליטה על התפשטות הכולירה ומחלות אחרות.

 

אולם העובדה המכריעה מכל היא שהערים עצמן שרדו וממשיכות ללבלב. כיום אחראיות הערים ל-80% מן התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) בעולם. עם זאת, התפרצות נגיף הקורונה תחולל תמורה באופן בו אנו בונים אותן, עובדים וחיים בהן. תקופה זו היא הזדמנות לתקן את הבעיות המטרידות את הסביבה האורבנית.

 

לאחר המגיפה יפחת מספרן של החנויות המסורתיות. החנויות הפיזיות נאבקו על קיומן עוד קודם לכן, ואחת מתוך 10 חנויות ניצבה ריקה. כתוצאה מהסגר במדינות רבות בבריטניה, למשל, נרשמה בחודש אפריל ירידה של 85% במספר המבקרים בחנויות בהשוואה לשנה הקודמת, ואילו המכירות המקוונות זינקו ב-58% לשיא של 70% מכלל המכירות שאינן מזון.

 

למרות שחלק משינויים אלה הינם זמניים, הרי שהמגמה הרחבה, הואצה במידה רבה עקב המגיפה. ככל שיגדל היקף השטחים המשמשים לצרכי אחסון ולוגיסטיקה עבור מכירות מקוונות, כך ייווצר לחץ רב יותר על ערכי השכירות.

 

משרדים עירוניים עלולים להפוך לקורבן נוסף של הקורונה. העובדה כי מיליוני אנשים ברחבי העולם חוו עבודה מהבית, מגבירה את החשש כי חיי המשרד יהפכו לנחלת העבר. אולם המצב מורכב יותר. אין ספק כי שיטות העבודה תהפוכנה לגמישות יותר, אולם, סביר שלמשרדים יש עתיד, אפילו אם לא פוקדים אותם מידי יום. בני אדם הם יצורים חברתיים: אנו זקוקים למרחב משותף כדי ליצור ביחד, לחדש ולשתף פעולה. עובדה זו נכונה במיוחד היום, בתקופה בה עבודות ידניות ושגרתיות רבות הופכות לאוטומטיות, תוך שינוי אופי העבודה המשרדית. כ-80% מן העבודה כיום מוגדרת כ"שיתופית".

 

עסקים מסוימים ייעלמו, ואחרים עשויים להסתדר ללא משרד. בניינים ישנים הנמצאים מחוץ לערים יתקשו למשוך דיירים, ורבים מהם יוסבו לדירות. אולם, ישנם עסקים השוקלים להגדיל את שטחי המשרדים שלהם על מנת לאפשר ריחוק חברתי. במהלך העשורים האחרונים הצטמצם השטח הממוצע בחצי, וכעת אנו עשויים לראות היפוך של מגמה זו, בתקופה בה משרדים מודרניים מרווחים הופכים לכלי לגיוס עובדים מוכשרים. עוד אנו צפויים לראות דלתות הנפתחות ללא מגע, מזנונים המופעלים באמצעות אפליקציות, וגישות חדשניות מבלי להתפשר על היגיינה.

 

ענפי הנדל"ן התלויים בנסיעות יזדקקו לזמן רב יותר כדי להתאושש. מלונות צפויים לאמץ פתרונות טכנולוגיים כדי לצמצם בעלויות ובמגע כאחד. אתרים עסקיים עלולים לסבול יותר מאתרי פנאי, ותיתכן התמקדות מוגברת בהיענות להעדפות של תיירים מקומיים.

 

מגורי סטודנטים - אשר עד לאחרונה נראו כמסלול בטוח להכנסה קבועה - עלולים להימצא בשפל במשך שנים, ככל שמספרם של הסטודנטים הזרים יפחת והאוניברסיטאות תאמצנה את הלמידה המקוונת.

 

הסערה לא תפסח גם על מגזר המגורים. ככל שאנשים יתרגלו לעבודה מהבית, הם יזדקקו לאזור עבודה מקצועי יותר. מספר עמדות העבודה במפרט של הדירות העתידיות עשוי להיות חשוב לא פחות ממספר חדרי השינה. מגורים משותפים ימשיכו ליהנות מפופולריות, אך עם התמקדות רבה יותר במרחב ובטכנולוגיה.

 

צמיחה צפויה גם במגורים בפרברים. משפחות עם ילדים קטנים, עשויות לגלות עניין רב אף יותר במעבר לפרברים, בייחוד אם לא ייאלצו עוד להתמודד עם הצורך בנסיעות למקום העבודה. הדבר יגרום לאמצעי ניוד ירוקים יותר כגון שימוש באופניים חשמליים – ובשל כך לירידה בחשיבותה של התחבורה הציבורית.

 

 

הכותב הוא ראש מחלקת הנדל"ן הגלובלית ומנכ"ל שותף בפיקטה, בנק פרטי אירופאי

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה