הדעות בענף חלוקות: הפחתת מס רכישה למשקיעים טובה אבל לא מספיקה

שר האוצר ישראל כ"ץ יציג בממשלה הצעה להפחתה של מס הרכישה לרוכשי דירה נוספת מ-8% ל-5% ; בכירי ענף הנדל"ן מגיבים

חדשות ספונסר 13/07/2020 09:30

א+א-

בעקבות הפרסומים כי בכוונת שר האוצר ישראל כץ להביא לידי הממשלה החלטה להפחית את מס הרכישה למשקיעים ל-5% (במקום 8%) פנינו לבכירי הענף לתגובות.

 

ורד צרפתי זבולון, סמנכ"לית בחברת צרפתי שמעון ציינה כי "טוב יעשה שר האוצר ישראל כץ אם אכן יפעל להפחתת מס הרכישה למשקיעים. המהלך של כחלון להעלאת המס למשקיעים לפני כמה שנים הדיר אותם למעשה מהשוק וגרם להם להשקיע את כספם במדינות אחרות. כתוצאה מיציאת המשקיעים מהשוק, היצע הדירות להשכרה ירד – ובהתאמה מחירי השכירות עלו. אני מאמינה שצעד זה יתרום לריסון מחירי השכירות וכן יסייע להגדלת היקפי הפעילות בענף הנדל"ן שמהווה את אחד ממנועי הצמיחה המשמעותיים"

 

יורם אביסרור סמנכ"ל שיווק ומכירות באביסרור משה ובניו : אין ספק שמדובר במהלך מצוין ומבורך של השר כץ . המהלך המהיר של שר האוצר, מעיד גם על הבנה של השר, שדרושים צעדים משמעותיים ומהירים כדי לעורר את ענף הנדל"ן בטח בתקופה כזאת. אני שמח שקברניטי המדינה מבינים שההשקעות חייבות להישאר בגבולות מדינת ישראל ולא לצאת החוצה ליעדים באירופה או ארה"ב כפי שראינו בשנים האחרונות. אני בטוח, שהצעד הזה יחזיר משקיעים לשוק, יחזק יזמים, שהיססו אולי לפתוח פרויקטים בתקופה האחרונה ויעשה טוב בטווח הקרוב והרחוק לענף. "

 

נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת האחים דוניץ "הרעיון של שר האוצר החדש מצוין, ואני בהחלט חושב שצריך להחזיר את מס הרכישה למה שהיה לפני כחלון. אני רק מקווה שהוא באמת ידאג לכך שזה יקרה ולא יישאר רק ברמת הדיבורים. כתוצאה מהמשבר הכלכלי שהגיע בעקבות הקורונה ענף הנדל״ן סובל ממיעוט עסקאות. צעד כזה מבורך שכן הוא יעיר את שוק הנדל״ן וכתוצאה את כל התעשיה הקשורה לענף הנדל״ן. החלטת שר האוצר חשובה מאד גם לקליטת היהודים המבקשים לשוב ארצה עקב מגפת הקורונה וההכרה בביטחון שהמדינה העניקה בשירות הרפואי".

 

רמי בסירטמן מנכ"ל קבוצת רם אדרת: "המשקיעים היו חלק מהותי ומשמעותי משוק הנדל"ן ובשנים האחרונות, ראינו כיצד הם עוזבים את השוק ומחפשים השקעות מעבר לים. לדעתי המהלך של השר כץ , הוא מבורך ושקול וימשוך חזרה את המשקיעים, שמחפשים היכן להשקיע את כספם . המהלך הזה יתרום להתעוררות השוק וזה חשוב שבעתיים בתקופה של חוסר ודאות בה אנחנו נמצאים כעת . במקום שכסף יצא אל מעבר לים, הוא יושקע פה בישראל."

 

לירון פרי מנכ"ל פרי נדלן סבור כי ההחלטת האוצר להפחתת מס רכישה נלקחה מאוחר מידי ומדובר בפלסטר על בעיה מורכבת שצריכה תיכנון מקיף לכל ענף המגורים בישראל. "ההחלטה נכונה אך צריכה להיות עם מס נמוך עוד יותר והיה עדיף לפני שנה. בכל מקרה היא נותנת מענה חלקי בלבד"

 

יקי בריגה מבעלי בריגה נדלן "המהלך שמקדמת הממשלה לא מספיק כדי להשפיע על השוק. "שוק הנדל"ן בארץ צריך חשיבה מקיפה וכוללת בשיתוף פעולה עם התאחדות הקבלנים." יש ליזמים הרבה מה להגיד. לצערי, טיפול בחלק מהבעיות , כמו שוק המשקיעים, לא יוביל לשינוי וחבל על הכסף של המדינה והציבור. רק פתרון כולל ישפיע באופן משמעותי על המצב הקיים והורדת המחירים בענף"

 

עו"ד נעמה שיף, שותפה במשרד שוב ושות’, ציינה כי מס הרכישה שהוטל על משקיעים בשיעור של 8% היה מופרז ועצר עסקאות רבות בשוק. הוא לא פגע רק במשקיעים וביזמים הוא פגע גם בכל מי שירש לדוגמא 1/3 דירה ורצה לרכוש לעצמו דירה למגורים ונאלץ לשלם מס רכישה של עשרות ולעיתים מאות אלפי שקלים. 

 

יש לזכור גם כי מס רכישה הוא מס מחזור ולא על מס הרווח ולכן עצם גבייתו אינה מוצדקת. לכן ההחלטה להפחית את מס הרכישה היא נכונה אבל יש לפעול בצורה מהירה, ולא ליצור מצב שהשוק ייעצר בהמתנה להחלטת הממשלה. כבר עכשיו דווח שייתכן ומשרד השיכון יתנגד להחלטה. אם החלטה משמעותית כזאת תישאר באוויר ללא הכרעה היא רק תגרום נזק לענף ותגדיל את אי הוודאות בנוסף לאי הוודאות הקשה בשל משבר הקורונה.

 

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה