משרד הבינוי והשיכון עורך תחרות לתכנון שכונה חדשה בירוחם

במשרד הבינוי והשיכון מצפים כי התחרות תעודד תכנון מקורי, תעניק הזדמנות שווה למשרדים צעירים ותסייע לאושש את שוק האדריכלות, בעקבות משבר הקורונה

חדשות ספונסר 21/06/2020 15:15

א+א- 1

לראשונה זה 60 שנה, משרד הבינוי והשיכון משיק תחרות אדריכלים לתכנון שכונה חדשה במרכז העיר ירוחם. התוכנית הטובה ביותר מן הבחינה התכנונית והאדריכלית תיבחר על פי החלטה של הרכב שופטים מקצועי.

 

בשבועות הקרובים יפתח המשרד את ההרשמה לתחרות לתכנון מתחם מעורב שימושים ברחוב בורנשטיין בירוחם. הקריטריונים שיישפטו: יצירת עירוניות המציעה מוקדי עניין חדשים ופעילים במרכז העיר, מגוון פתרונות דיור ושדרוג המרחב הקיים.

 

המתמודדים בתחרות יתבקשו להציע תוכנית בינוי תלת-ממדית שתמחיש את הרעיון האורבני החדש. התחרות תימשך עד סוף ספטמבר. במשרד הבינוי והשיכון מצפים כי התחרות תעודד תכנון מקורי ומרענן, תעניק הזדמנות שווה למשרדים צעירים ותסייע לאושש את שוק האדריכלות, בעקבות משבר הקורונה.

 

עם סיום משבר הקורונה הוחלט במשרד הבנוי והשיכון ליזום מסלול נוסף ומיוחד לבחירת מתכננים באמצעות תחרויות תכנון במטרה לעודד את משרדי התכנון בארץ ליצירה מחודשת ולעורר בכך את שוק התכנון והבנייה. המשרד מעסיק בשגרה עשרות משרדי תכנון ואדריכלות, ופתיחת כמה תחרויות תכנון תאפשר להגדיל את מלאי המשרדים, תעודד חופש יצירה לאדריכלים ותפתח רעיונות חדשניים בתכנון לדיור.

 

תחרויות אדריכלים ומתכננים מושכות משרדים ועצמאים רבים, וזכייה בפרויקט תכנון היא כלי חשוב בשמירה על יציבותם. התחרות תהיה על הצעת בינוי מרחבי, עירוני תלת-ממדי הנותן פתרונות יצירתיים במרחב האורבני באמצעות עירוב שימושים למגורים תעסוקה ומסחר ובשילוב פונקציות ציבוריות פתוחות ובנויות. מידת ההצלחה של הפרויקט תיבחן על פי קריטריונים המקובלים בעולם התכנון, תודגש מידת היצירתיות והמעוף אך גם ייבחנו היבטים של ישימות וכלכליות. את העבודות בתחרות ישפוט צוות שופטים מקצועי שיורכב מאדריכלים בעלי מוניטין וניסיון, ראש הרשות שבתחומה תנוהל התחרות, וכמובן נציגי משרד הבינוי והשיכון ובראשם האדריכלית הראשית של המשרד.

 

שיטת מתן הפרסים והתגמול ייקבעו בכל תחרות בשיתוף עם הרשות המקומית אשר בתחומה תיערך התחרות. בתחרויות הללו יאפשר המשרד לתת תגמול סמלי לכל מי שישתתף בתחרות או לחלופין לעשרת המשרדים הראשונים שהשופטים בתחרות ידרגו כעבודות הטובות ביותר, להבדיל מרוב התחרויות שבהן רק המקומות הראשונים מקבלים תגמול. התחרויות הן אנונימיות, ולא ניתן לדעת מי המשרד שעומד מאחורי ההצעה, שמות המשתתפים והזוכים ייחשפו רק בסוף התחרות.

 

"תחרויות תכנון" הן כלי נפוץ בעולם וגם בארץ, המאפשר למשרדי תכנון צעירים וכן לוותיקים להתמודד ולהציע רעיונות חדשניים ומקוריים לתכנון ועיצוב הבינוי האורבני והפיתוח המיטבי והיצירתי של האזור. תחרויות תכנון משדרות יוקרה מאחר שהן דורשות בהכרח להציג איכות תכנונית וייחודית. השתתפותם של משרדים רבים בתחרויות מעידה גם היא על חשיבותו של כלי זה בעולם התכנון.

 

הרבה תחרויות תכנון הן על מבנים ציבוריים בעלי חשיבות ונראות ציבורית מיוחדת או מתחמי בינוי חשובים מהבחינה העירונית, התחרות המפורסמת בארץ הייתה של בית המשפט העליון בירושלים שקבלה פרסום נרחב. אבל גם תחרויות על עיריות, כמו למשל התחרות המפורסמת לתכנון עיריית לונדון, וגם בארץ הרבה עיריות יזמו תחרויות על כיכר העיר, לדוגמה אילת, בתי ממשל, ספריות, בתי חולים וקמפוסים רפואיים, אקדמיות, בתי ספר, מרכזים קהילתיים ואפילו מונומנטים מיוחדים כגון אנדרטאות ושערים.

 

התחרות הראשונה על עיצוב ותכנון של רחוב בורנשטיין בירוחם תיפתח בשבועות הקרובים. צוות השיפוט יכלול את נציגי המשרד, ובהם האדריכלית הראשית של המשרד, נציגי הרשות המקומית וכן שופטים מקצועיים בעלי שם ומוניטין. הזוכה במקום הראשון יזכה בחוזה התכנון.

 

ורד סולומון-ממן האדריכלית הראשית, משרד הבינוי והשיכון: "תחרויות נותנות הזדמנות לכל משרד ולכל אדריכל להתמודד, להציע רעיונות חדשניים ופורצי דרך דבר שיתרום משמעותית לאיכות התכנון בארץ. זאת גם דרך טובה להניע את המשרדים העוסקים במלאכת התכנון כיום להציע רעיונות חדשים". 

 

יו"ר התאחדות האדריכלים בארץ, אדריכל דוד כנפו: "היוזמה החדשה של משרד הבנוי והשיכון מחזירה עטרה ליושנה. הובלת תחרויות תכנון היא מעשה אדיר שיאפשר שוב לפרוץ גבולות של יצירה. ציבור האדריכלים בארץ צמא לאתגרי התכנון העומדים בפנינו בשנים הקרובות עם גידול האוכלוסייה. טוב עשה משרד הבנוי והשיכון שהרים את דגל התחרויות במיוחד לאחר המשבר כדי לייצר עשייה ופעילות בשדה התכנון. ככל שיהיו יותר תחרויות כך נקבל פרויקטים איכותיים ומגוונים, אני מברך את משרד הבנוי והשיכון וכל רשות מקומית שתבחר לקדם בשטחה תחרות".

חדשות ספונסר

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    ירוחם

    כל הכבוד לטל אוחנה ראש המועצה החכמה ולמשרד השיכון ולכנפו ככה בונים עיר בהצלחה רבה

    דוד 22/07/2020 17:02