קבלנים: ”ההקלות לרוכשי הדירות - סוף סוף קידום משמעותי”

המטרה - להביא להקלה בתזרים המזומנים של עוסקים בענף ולקצר הליכים בירוקרטיים, על מנת לאפשר להם המשך פעילות סדירה ככל הניתן

חדשות ספונסר 26/03/2020 12:12

א+א-

לאחר שאתמול הודיע על דחיית תשלומים על הוצאות פיתוח שמגיעות לרשות מקרקעי ישראל, משרד הבינוי והשיכון מודיע היום על הקלות נוספות לענף הנדל"ן הישראלי – לקבלנים ולרוכשי דירות. המטרה, כפי שכותב במשרד, היא להביא להקלה בתזרים המזומנים של עוסקים בענף ולקצר הליכים בירוקרטיים, על מנת לאפשר להם המשך פעילות סדירה ככל הניתן.

 

בין הצעדים שהוכרזו: מנגנון טכנולוגי לתשלומי רכישת דירה ללא יציאה מהבית וללא הגעה פיזית לבנק, תוך שמירה על הוראות חוק המכר; הקלה במנגנוני התקשרות המשרד עם קבלני פיתוח: קבלנים לא יתבקשו להגיש ערבות במסגרת הצעת התקשרות ותינתן ארכה לקבלנים להחזר מקדמות שניתנו להם מהמשרד. כמו כן, המשרד יעבור לחישוב תשלום בחוזי הפיתוח במתכונת של חוזה "פאושל", כלומר מנגנון גבייה פשוט יותר על פי סיום שלב ביצוע ולא על פי כתב כמויות.

 

הקלות בתחום התכנון: ישוחררו ערבויות למתכננים הנמצאים בשלבי עבודה מתקדמת ויופחתו הערבויות הנדרשות ממתכננים נותני שירות למשרד; יוקדמו מועדי התשלום למתכננים ביחס למועד שנקבע בחוזה המקורי; רשם הקבלנים ימשיך לפעול במתכונת שגרה ככל הניתן ויפעל באופן מקוון למתן רישום, סיווג וכדומה.

 

בענף הנדל"ן הגיבו בחיוב יחסית להקלות החדשות, בניגוד לצעד שהוכרז אתמול – דחייה של חודש בלבד בתשלומי הוצאות הפיתוח.

 

ניר ינושבסקי, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ויו"ר אגף בנייה חוזית, ציין כי "ענף הבנייה נמצא כיום, כמו כל המשק, בתקופה מאתגרת, מרובת אי ודאות וסיכונים. יפה עשה משרד השיכון שנקט באמצעים יצירתיים בהובלת גדי מארק סמנכ"ל בכיר הנדסה ופיתוח במשרד על מנת לסייע גם לקבלני הפיתוח של המשרד.

 

קבלני הפיתוח הם אלו שמבצעים היום את התשתיות לכל השכונות החדשות בארץ ובמשרד הבינו שאם הסקטור הזה ייפגע היום יהיה קשה להתניע את הקמת השכונות ואכלוסן בתום המשבר. אנחנו קוראים היום למשרד האוצר, לחשב הכללי ולכל מזמיני העבודות שמפעילים היום קבלני ביצוע וקבלני תשתיות (משרדי הממשלה, חברות הממשלתיות, רשויות ותאגידים מקומיים) לרבות לסקטור הפרטי, לאמץ צעדים דומים כדי להקל על הקבלנים ולאפשר להם להמשיך בבניית הארץ כי קטר הנדל"ן זקוק היום לדלק על מנת לעזור ולהוציא את המשק מהמשבר שאליו נקלע".

 

אבי כראל, יזם קומפלקס המלונאות והמגורים בראון 42 באילת, אמר כי "אני מברך על החלטת משרד השיכון ועל כל החלטה של רשות ממשלתית נוספת על כל הקלה ודחיית תשלומים כזו או אחרת, אך מי שחושב שדחיות של תשלומים, עזרה בלוחות זמני וקיצור תהליכים לערבויות מספיקות טועה ובגדול!

 

משבר הקורונה לא משבר כלכלי אלא ’משבית כלכלי’ המשק כולו מושבת לגמרי ובהתייחס לכך שהקורונה לא תחלוף בעוד חודש, אנו נראה את ההשלכות שלו עוד הרבה אחרי. לכן המדינה ורשויותיה צריכות להכניס את היד לכיס עמוק בכדי לתת אמון ליזמים ולעסקים לחזרה ’לעסקים כרגיל’ כמה שיותר מהר.

 

המשבר יחלוף מתי שהוא ותפקידה של המדינה הוא להחזיר את חלקי המשק השונים וענף הבנייה כקטר משמעותי של המשק כראשון ברשימה, לשגרה מהירה באמצעות מענקים והקלות ולא רק בדחיות מינוריות של תשלומים כמו זו של רמ"י מאתמול. המדינה צריכה לאמץ את הגישות של ארה"ב ובריטניה שמזרימות כעת יותר מ-10% מהתמ"ג למשק בכדי לאוששו".

 

לדברי עפרה חדד, סמנכ"ל ומבעלי חברת יורו ישראל, "סוף סוף מדובר בקידום משמעותי. מנגנון תשלומי רכישת דירה מרחוק הוא דבר חשוב ביותר, יש הרבה רוכשים שחוששים מכך שלא יוכלו להגיע לבנק ולעמוד בתנאי התשלום, והם מבקשים להוסיף סעיף שאם יהיו מגבלות להגיע לסניף אז הם דורשים לדחות תשלומים, שאם לא כן הם לא יחתמו. לאור ההקלה הזו הם יוכלו לקדם חתימה ואת העברת הכספים שיש להם בבנק".

 

רמי צרפתי, מנכ"ל ובעלים של קבוצת רמי צרפתי, הוסיף: "ההקלות הנוספות הן צעד מצוין אבל אני חושב שאת מנגנון תשלומי רכישת דירה ללא יציאה מהבית צריך להרחיב עוד יותר, ולאפשר למשל לבצע כנסים של זוכי מחיר למשתכן וכן בחירת דירה מרחוק באמצעים דיגיטליים. כנ"ל לגבי חתימה על חוזים. רק השבוע סיימנו מרתון של 5 ימים לחתימה על חוזים, כמובן בכפוף להנחיות של משרד הבריאות, ומתן אפשרות לעשות את זה מרחוק תפשט באופן ניכר את התהליך, תוזיל עלויות ליזמים ותקצר זמנים".

 

עוזי שיריזלי, מנהל היזמות בחברת וואשחי את עמלה: "מדובר בעוגה בלתי אפויה. יש להבין כיצד יבוצעו התשלומים של הדיירים, יש לסכם את הנוהל מול הבנקים ומול בנק ישראל, כמו כן, חשוב מאוד לקדם במקביל גם ערבות מכר דיגיטלית בכדי לא לפגוע בתהליך שמירת זכויות הדייר לאחר שרכש את דירתו".

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה