שירות התעסוקה: נשים בישראל מתפטרות פי 2 יותר מגברים

אבטלת הנשים בישראל עדיין נמוכה בהשוואה לממוצע מדינות ה-OECD במיוחד בקרב נשים בעלות השכלה תיכונית ומטה

חדשות ספונסר 08/03/2020 12:06

א+א-

לכבוד יום האישה הבינלאומי פרסם שירות התעסוקה סקירה מיוחדת לגבי מצבן של נשים בשוק העבודה. המחקר מתמקד בדורשות קצבת אבטלה, שהתייצבו בשירות התעסוקה בשנת 2019 ועם פתיחת 2020.

 

שיעור האבטלה של נשים בישראל עדיין נמוך בהשוואה לממוצע מדינות ה-OECD – כאשר בקבוצה של בעלות ההשכלה התיכונית ומטה הפער לטובת ישראל גדול מאוד, ולעומת זאת בקבוצה של בעלות ההשכלה העל-תיכונית והאקדמית נתוני ישראל והממוצע ב-OECD קרובים יותר זה לזה.

 

עם זאת, בשנה וחצי האחרונות, החלה עלייה קלה בשיעור דורשי האבטלה בישראל (שפחות מורגשת בשיעור האבטלה הכללי עקב הירידה הדרמטית של תובעי הבטחת הכנסה), המעוררת חשש: שינוי מגמה בשיעור הנשים האקדמאיות המתייצבות בשירות התעסוקה, עלול להקטין עוד את הפער בשיעורי האבטלה של נשים בין ישראל למדינות ה-OECD.

 

בינואר 2020, התייצבו בשירות התעסוקה 86,494 דורשות עבודה, המהוות 52.6% מכלל דורשי העבודה שהתייצבו בשירות התעסוקה. מקרב הנשים, ניתן לראות ש-54,075 תבעו קצבת אבטלה לעומת 32,419 שתבעו הבטחת הכנסה. דורשות קצבת אבטלה מהוות 62.5% מכלל דורשות העבודה שהתייצבו בשירות התעסוקה.

 

במבט לפי אזורים, בפריפריה, בייחוד בצפון ובדרום – יותר דורשות עבודה נזקקות לקצבת הבטחת הכנסה. בקרב הנשים הערביות, אף ישנן יותר תובעות הבטחת הכנסה מאשר תובעות אבטלה, וזאת לא רק בצפון ובדרום אלא גם במחוזות השרון והעמקים וירושלים, נתון המלמד על אי השתתפותן בכוח העבודה לאורך זמן – שכן רבות מהן אינן עומדות בקריטריונים לזכאות לקצבת אבטלה, קצבה המיועדת לאנשים שעבדו בחודשים האחרונים לפני מועד תביעתה.

 

בחלוקה לפי קבוצות גיל, ניתן לראות שנשים מבוגרות (בנות 55-64) מהוות את הקבוצה הגדולה ביותר בקרב דורשי העבודה. ככל שהגיל עולה, ניתן לראות דורשות עבודה רבות יותר מתייצבות בשירות התעסוקה בגין קצבת הבטחת הכנסה: כך, בקבוצת גילאי 55-64 כבר ישנן במדינת ישראל יותר תובעות הבטחת הכנסה מאשר תובעות אבטלה.

 

שיעור האקדמאים תובעי אבטלה בישראל עלה בשנים האחרונות, והגיע בשנים 2018-2019 לכ-23% מכלל דורשי קצבת אבטלה. מספר הנשים האקדמאיות עמד בשנת 2019 על 57,508 שהיוו כ-61% מכלל דורשי העבודה האקדמאים, לעומת שיעור של52.8% דורשות עבודה מקרב הלא אקדמאים.

 

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "למרות ההתקדמות של נשים בשוק העבודה בישראל, אנו מזהים מגמות בעייתיות בשילובן בתעסוקה מלאה. לאחרונה יצאנו בפיילוט מיוחד שמתמודד עם העלייה של תובעות ותובעי אבטלה בשנה וחצי האחרונות, במסגרתו שירות התעסוקה מייצר זמן להעמקה בראיון התעסוקתי ו’תופר’ חבילה מותאמת אישית לכל דורש ודורשת עבודה במטרה לדייק את הסיוע הניתן להם בלשכה"

 

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים אופיר אקוניס: "הנתון המצביע על כך ששיעור האבטלה בקרב נשים בישראל נמוך ממוצע ה-OECD הוא בהחלט מעודד ומשמח. לצד נתון זה חשוב להקדיש, ולא רק ביום האישה, תשומת לב מיוחדת לציבור הנשים בשוק העבודה, על ומאפייניהן הייחודיים. נמשיך לפעול בשלל דרכים כדי להקל על שילוב נשים בשוק העבודה, ובכלל זה הפעלת תכניות ייעודיות הנותנות מענה לכך".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה