אחריות חברתית במגזר העסקי – המפתח החדש להצלחה כלכלית?

ציון ESG הוכח כמנבא הצלחה עסקית ותיקי השקעה שמאופיינים בציון ESG גבוה, מציגים תשואה נאה יותר ממדדים מקובלים אחרים

אלחנן נעם 26/02/2020 09:29

א+א- 1

האם גם בישראל לחברה עסקית יש אחריות חברתית? האם משקיעים באמת ובתמים מביאים בחשבון שיקולים ערכיים בבחירת אפיקי השקעה?

 

האם יש להחיל על חברות למטרות רווח המחלקות דיבידנד, ציפיות דומות לאלו שיש לנו מעמותות או ממלכ"רים? האם יש עדיפות לחברות שליבת העשייה והמטרות העסקיות שלהן תורמות לסביבה או לחברה, ולחברות שמציגות בפועלן התייחסות לערכים חברתיים וסביבתיים?

 

חברות מסוג זה, מקובל לקטלג תחת תו התקן ESG. מדד ESG מודד חברות על פי אחריות סביבתית (Environment), אחריות חברתית (Society) וממשל תקין (Governance). בתוך כך, נמדדים נתונים כמותיים כמו היקף הזיהום שגורמת החברה למרחב, יחסה לעובדים, לזכויותיהם ולרווחתם ולניהול אתי של החברה. המדד מספק ציון מספרי ומדרג את החברות על פי המידה בה הן נוטלות אחריות על הכלל.

 

בתוך כך, חברות המכונות "חברות אימפקט" הן למעשה עסקים חברתיים מובהקים עוד יותר. אלו חברות שתכליתן הבסיסית משקפת אחריות וערכיות, בד בבד עם רציונל עסקי טהור. מדובר בחברות שמביאות לעולם פתרונות בתחום הקיימות כמו חיסכון במשאבי טבע, אנרגיה מתחדשת והפחתת זיהום, פתרונות בעלי ערך הומני כמו הנגשה של שירותים רפואיים, מזון ואמצעי בטיחות, ופתרונות לקידום שוויון חברתי כמו פיתוח טכנולוגיות לעסקים קטנים, לאוכלוסיות מוחלשות ולבעלי מוגבלויות.

 

יש מי שמפקפקים בעמידות של מגמת ההשקעה הערכית ורואים בה מסווה ציני לשאיפה עסקית טהורה, אופנה חולפת, כלי או תוצר של יחסי ציבור. אולם בחינת המצב בעולם מלמד על שינויים אמיתיים, שמתחילים להוכיח את עצמם גם בישראל. יוזמות חקיקה ישראליות כבר הציעו להפריד בין עסקים חברתיים לבין חברות בע"מ, וליצור למעשה מגזר חדש (נוסף על מגזר המלכ"רים). אולם, על אף החשיבות הדקלרטיבית שבמהלך זה, המשקיעים ממילא כבר מבינים היטב שלעסק מודרני יש שתי שורות תחתונות – שורת הרווח הפיננסי ושורת הרווח הערכי.

 

אמנם, מודלים כלכליים יודעים זה מכבר לתכלל ערכים סביבתיים ועוסקים בכך שנים רבות. כלכלנים מתחום המאקרו ומומחי מדיניות ציבורית יודעים להביא בחשבון תועלות ומחירים חברתיים ולשקלל אותם בנוסחאות לחישוב מצב השוק ביחס לנקודה האופטימלית. אולם, אנו עדים לכך שבדרך של חוכמת המונים, גם ציבור המשקיעים למד לעשות זאת, מצביע ברגליים ומציג נטייה ברורה להשקעות ערכיות. האם מדובר בנטילת אחריות אישית ובהעדפת הכלל על האינטרס הפרטי? גם, אך לגמרי לא רק.

 

ציון ESG הוכח כמנבא הצלחה עסקית ותיקי השקעה שמאופיינים בציון ESG מצרפי גבוה, מציגים תשואה נאה יותר ממדדים מקובלים אחרים. על אף הנטייה לחשוב על אחריות חברתית, על אתיקה ועל קיימות כתרומה, מסתבר שהשמירה על ערכים אלה קשורה בקשר הדוק בביצועים פיננסיים בולטים לחיוב. חברות בורסאיות בישראל לא מדורגות בציון ESG, אך ניתן להתרשם ממדד "ת"א מעלה" הדומה לו, ולהיווכח שגם בישראל אחריות חברתית משתלמת, לחברה ולמשקיע.

 

גם מחוץ לבורסה, הניסיון מלמד שעסקים ומיזמים בעלי חזון הכולל תרומה לחברה ולסביבה, מגייסים יותר הון, יותר מהר ובתנאים טובים יותר, מקרב משקיעים פרטיים, ממוסדיים ומקרנות. אין ספק כי המשקיעים מבינים שהשוק צמא לפתרונות חברתיים וירוקים, ממשקי הבית ועד לממשלות. על כן, ערך חברתי הוא ללא ספק מקדם סיכוי גדול מ - 1, ומקדם סיכון קטן מ - 1. משמעות הדבר היא יחס טוב יותר בין סיכוי לסיכון המייצר השקעה אטרקטיבית יותר.

 

מלבד הביקוש הקיים בעולם להעסקה הוגנת, לשוויון חברתי ולקיימות, לחברות בעלות אוריינטציה אחראית יש עוד יתרונות. תעשייה אחראית מדגימה קורלציה עם תכונות ארגוניות נוספות כמו לויאליות של עובדים, תפוקה מוגברת, ראייה רחבה, קשב וערנות לסביבה הפנימית והחיצונית, חיזוי וחשיבה אסטרטגית. כמו כן, חברות העוסקות בתרומה לקהילה הן כאלה המתנהלות ביעילות תעשייתית המותירה בידיהן משאבים לעשייה זו. הבחירה שלהן לעסוק בעשייה חברתית, גם מעידה רבות על ה – DNA הארגוני.

 

משום כך, בין היתר, משקיעים מאמינים יותר בעסקים חברתיים ובמוביליהם, וגם משתמשים בהשקעתם בהם כמקור לסיפוק, לגאווה ולתחושת ערך ושליחות.

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    וכמו תמיד המרוויחים יהיו

    אלו שיזהו את המגמה בראשיתה

    יהושע 26/02/2020 11:08