חדשות כלכלה

S&P מעלות: מצב הבנקים באירופה כיום מורכב ומאתגר

"האתגר המרכזי העומד בפני בנקים באירופה הוא התגברותם של סיכונים דוגמת השמירה על הרווחיות, סיכונים גיאופוליטיים, סיכוני השיבוש הטכנולוגי ואחרים"

חדשות ספונסר 24/02/2020 13:10

א+א-

הבוקר התקיים בבורסה בתל אביב כנס "עתיד הבנקאות" שנערך על ידי S&P מעלות. בכנס דיבר לואיג’י מוטי, אנליסט בכיר הממונה על דירוגי הבנקים באזור אירופה, המזרח התיכון ואפריקה, כולל ישראל.

 

"אחרי מספר שנים בהן היו יותר פעולות דירוג חיוביות משליליות, מצב הבנקים באירופה כיום הרבה יותר מורכב. רוב התחזיות שלנו יציבות, היות שברוב המדינות באירופה שלב ההתאוששות כבר כמעט הסתיים והצמיחה הכלכלית איטית יותר. עם זאת, האתגר המרכזי העומד בפני בנקים באירופה הוא התגברותם של סיכונים דוגמת השמירה על הרווחיות, סיכונים גיאופוליטיים, סיכוני השיבוש הטכנולוגי ואחרים", אמר מוטי.

 

רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות, אמרה כי "תנאי השוק התומכים, סביבת הריבית הנמוכה ובחלק מהתחומים גם שינויי רגולציה תרמו לעלייה בהיקף הפעילות בענף הפיננסים, והובילו לגיוון משמעותי בתמהיל השחקנים והמכשירים. בנוסף לצמיחת הפעילות בתחומים המסורתיים המובילים, הבנקאות והביטוח, התווספו במהלך העשור לשוק החוב שחקנים רבים נוספים ותרמו לגיוון היצע ההשקעות למשקיעים המוסדיים."

 

לנה שוורץ, מנהלת תחום מוסדות פיננסיים בישראל, הסבירה כי "הסביבה התפעולית במגזר הפיננסי בישראל עשויה להפוך במהירות לדיגיטלית ותחרותית יותר, אולם בשנים הקרובות יוכלו הבנקים המקומיים להכיל את סיכוני השיבוש הטכנולוגי.

 

השינוי בישראל מונע בעיקר על ידי הרגולטורים, שהובילו לשינויים נרחבים בענף במטרה להגביר את התחרות ולעודד אימוץ טכנולוגיות חדשות. זאת במצב בו מרבית חברות ה-FinTech הישראליות אינן מכוונות לפעילות בשוק המקומי, העדפות הצרכנים עדיין לא מניעות אימוץ דיגיטלי מאסיבי והבנקים עדיין שולטים בענף הפיננסים עם רווחיות איתנה. כאשר יבשילו כל התנאים הרגולטוריים, המשפטיים והתפעוליים, המגזר הפיננסי בישראל יוכל להדביק את הפער מול כלכלות מתקדמות יותר."

 

אילנית מדמוני, מנהלת יחידת החדשנות בפיקוח על הבנקים, בנק ישראל, אמרה כי: "הפיקוח פועל באופן אקטיבי כדי לאפשר ולעודד את השימוש בחדשנות טכנולוגית לצורך שיפור השירות וגיוון המוצרים והשירותים שניתנים ללקוח. בכך הפיקוח מעביר את הכוח לצרכן והבחירה בידיים שלו."

 

בסיכום הכנס נערך פאנל "בנקאות ופיננסים בעשור הבא: התמודדות עם אתגרי מפתח". בפאנל אמר רם גב – משנה למנכ"ל ומנהל הכספים של בנק הפועלים "השחקנים החדשים נכנסים וייכנסו גם בעתיד וזהו דבר היוצר תחרות שהיא דבר בריא ומבורך. השנים האחרונות הראו שאנחנו יודעים להתמודד עם זה טוב. המערכת הבנקאית נערכת ויודעת להשתנות. אנחנו נערכים לזה ומבצעים את ההשקעות המתאימות. הפוקוס עובר ללקוח והוא מקבל המון ערך."

טובי פישביין – סמנכ"ל הכספים של MAX הוסיף, כי "מקס התרחבה מאד יפה תחת בנק לאומי הרבה מאד שנים. מהרגע שרפורמת שטרום יצאה לדרך לפני שלוש שנים וחשבנו איך נכון לחברה להתפתח, ידענו שאנחנו צריכים להתרחב ולהפוך לגוף פיננסי מגוון, מעבר לסליקה והנפקת כרטיסי אשראי.

 

זו גם הסיבה שקרן ורבורג פינקוס חשבה שמקס תהיה פלטפורמה ראויה לסגירת הפער הקיים בין מה שקורה בישראל ומה שקורה בעולם בתחום הזה, ורכשה אותנו. בזכות הידע הקיים והממשל התאגידי שלנו, אנחנו גם יודעים להתמודד יפה מאד עם הפיקוח על הבנקים, וזאת להבדיל מגופים חוץ בנקאיים אחרים."

 

לדברי מיכה אבני מנכ"ל קבוצת פנינסולה העוסקת במתן אשראי חוץ בנקאי " אנחנו רואים שמתחילה תנועה מהבנקים החוצה, כמו שקרה באשראי העסקי הגדול – היום גם עסקים קטנים ובינוניים יוצאים החוצה לאלטרנטיבות חדשות, והענף שלנו נמצא בנקודת מפנה והמומנטום הוא בכיוון הנכון. בשנים הקרובות הגופים החוץ בנקאיים הגדולים יתחזקו, אך עסקים קטנים בתחום, עם מאזן של פחות ממיליארד שקל, לא ישרדו את הפיקוח ונראה הרבה קונסולידציות."

 

אלון גלזר סמנכ"ל לידר שוקי הון ציין כי "אני חושב שבנק ישראל מאד מרוצה מאיך שהמצב נראה היום. גם הבנקים נהנים מהכניסה של שחקנים חדשים. זה נראה לכאורה תחרות – אבל השחקנים החדשים גם לוקחים מהם חלק מהסיכון. השוק יותר פתוח ויותר רווחי. יש מקום לתת עוד אשראי, וגם הבנקים נהנים מכך שהאשראי שלהם יותר בטוח.

 

היתרון של הבנקים נעוץ ברווחיות שלהם מחד, ומאידך יש להם עוד הרבה מאד לאן להתייעל - עדיין הכוח של העובדים בבנקים הוא עצום ודי ברור שנראה עוד טכנולוגיה וחדשנות בשילוב עם יעילות שתתרום למנועי הרווח. כך שבסיכומו של דבר, עוד לא גילינו את כל פוטנציאל הרווחיות שיש, ובהחלט יש המון מקום לשחקנים החדשים להרוויח בתחום הזה."

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה