הנדבקות החדשות בקורונה: אלרוב, איסתא וקשרי תעופה

חברות התיירות והמלונאות נפגעות מביטולי הטיסות וההזמנות; איסתא מעריכה שהפגיעה ברווחיה ברבעון הראשון תעמוד על 4-6 מיליון ש"ח

פולי טל 24/02/2020 09:53

א+א-

בשבועות האחרונים דיווחו עוד ועוד חברות לבורסה על השפעות נגיף הקורונה. הראשונות לדווח ולעדכן היו חברות האופנה, ואחריהן חברות תעשייתיות הנשענות על תוצרת מהמפעלים בסין, שהיו סגורים קרוב לשלושה שבועות וחזרו לפעילות בהדרגה. ברוב המפעלים בסין העבודה לא חזרה לסדרה, ובכל יום מודיעות עוד חברות על ההשפעות הצפויות.

 

אולם מעגל הנדבקים והמושפעים מהנגיף גדל גם מחוץ לסין. ההשפעות של הפאניקה העולמית מהתפשטות הוירוס באות לידי ביטוי באופן מובהק בעולמות התיירות, הנסיעות והפנאי. חלק מהביטולים מגיעים כתוצאה מהוראות של ארגון הבריאות העולמי שמגביל טיסות ליעדים מסוכנים בעולם כמו מדינות המזרח הרחוק, מבטל כנסים גדולים ואירועים רבי משתתפים וקובע מצב חירום עולמי.

 

ביטולים נוספים של נסיעות וטיולים נובעים מפאניקה של אנשים ברחבי העולם ובעיקר מחוסר ההבנה כרגע לגבי האופן שבו הנגיף מועבר מאדם לאדם.

 

אמש לאחר סיום המסחר דיווחה קשרי תעופה כי בקבוצה נרשמו ביטולי נסיעות בתחום השייט, הטיולים המאורגנים בעיקר לאזור המזרח הרחוק וכן חל קיטון בהזמנות עתידיות וביטולים גם ליעדים שאינם המזרח הרחוק.

 

בתחילת השבוע נודע שהנגיף התפשט גם לאיטליה, וכעת גם הטיסות והטיולים המתוכננים לאירופה נמצאים בסכנה. בקשרי תעופה הוסיפו שככל שהמגיפה תמשיך להתפשט היא עלולה לפגוע בביקושים למוצרי תיירות וכתוצאה מכך להביא לפגיעה מהותית במכירות וברווחיות הקבוצה.

 

הבוקר הצטרפה לשורת המזהירות גם איסתא, שכמו קשרי תעופה מזהה ירידה בהיקפי הפעילות של מגזרי תיירות הפנאי והתיירות העסקית. איסתא כבר מדברת במספרים, בניגוד לכל החברות שדיווחו עד עכשיו שאינן יכולות לאמוד את היקף ההשפעה על תוצאותיהן. החברה מדווחת כי הפגיעה ברווח במגזר התיירות ברבעון הראשון לשנת 2020 בטווח של בין 4-6 מיליון ₪, אם הירידות ימשכו גם בחודש הבא.

 

חברת אלרוב נדל"ן המחזיקה במספר מלונות יוקרה בארץ ובעולם – בפריז, לונדון ואמסטרדם, מדווחת היום כי היא עוקבת באופן שוטף אחר ההתפתחויות בעולם בקשר עם נגיף ה"קורונה" ובוחנת את ההשלכות על פעילותה המלונאית.

 

על פי הערכה ראשונית שביצעה החברה היא צפויה לרשום ירידה בהכנסות בחודשים הראשונים של שנת 2020 כאשר עיקר הירידה נובעת מביטול הזמנות קיימות וירידה בהזמנות עתידיות. באלרוב מציינים כי אי הוודאות סביב וירוס הקורונה והחלטות של מדינות וגופים רלוונטים להפסיק או לחדש טיסות ליעדים שונים עשויים להשפיע על החברה.

 

נזכיר כי גם חברת פתאל המפעילה מלונות רבים בישראל ובאירופה, דיווחה בשבוע שעבר על השפעותיו הצפויות של וירוס הקורונה, אך הסתפקה בהערה כי בחודשים הקרובים צפויה ירידה לא מהותית בהכנסות החברה.

 

חברות המלונאות הישראליות – ישרוטל ודן, לא דיווחו עד כה על חשש או סיכון לירידה בהכנסותיהן, והן כנראה עדיין לא חוות את השפעות הוירוס, ולא מדווחות בנושא.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה