מדד מנהלי הרכש ירד בחודש ינואר 2020

רמת המדד בישראל דומה כעת לממוצע העולמי; מדד ינואר עדיין לא משקף את ההשפעות הצפויות של וירוס הקורונה

חדשות ספונסר 19/02/2020 14:16

א+א-

מדד מנהלי הרכש של בנק הפועלים וארגון מנהלי הרכש ירד בחודש ינואר ב-1.7 נקודות לרמה של 50.1 נקודות. ירידה חלה בהזמנות ליצוא ובחלק מרכיבי המלאים. מנגד, רכיב ההזמנות המקומיות עלה החודש ורכיב התעסוקה עבר להצביע על התרחבות בפעילות.

 

מדד מנהלי הרכש העולמי, שמפרסם בנק JPMorgan, עלה בחודש ינואר ב-0.3 נקודות לרמה של 50.4 נקודות. בארה"ב מתפרסמים שני מדדי מנהלי רכש ושניהם מצביעים החודש על התרחבות בפעילות - מדד מנהלי הרכש (ISM) עבר החודש להצביע על התרחבות בפעילות לראשונה מזה חמישה חודשים.

 

מדד מנהלי הרכש בגוש האירו עלה לרמה של 47.9 נקודות, אולם עדיין מצביע מזה שנה על התכווצות בפעילות התעשייתית. בבריטניה המדד עלה לרמה של 50 נקודות לראשונה מזה שמונה חודשים. בסין המדד ירד במעט לרמה של 51.1 נקודות.

 

כלכלני בנק הפועלים הגיבו לנתונים מהעולם ואמרו כי השנה נפתחה עם אינדיקטורים חיוביים יחסית לייצור התעשייתי בעולם, ושיפור באופטימיות בקרב מנהלי הרכש בעולם, שמקורו בהסכם הסחר בין ארה"ב לבין סין, וביציאה מסודרת של בריטניה מהאיחוד האירופי. כל זה נכון כמובן עד להתפשטות וירוס הקורונה.

 

מדדי מנהלי הרכש בעולם, לחודש ינואר, טרם משקפים את ההשפעות הצפויות של וירוס הקורונה. בשבוע האחרון של ינואר העובדים בסין שהו בחופשת ראש השנה, ועד למועד זה לא הייתה ברורה חומרת התפשטות הווירוס. שרשרת הייצור בעולם צפויה להיפגע בשל השבתת הייצור בערים רבות בסין, ואנו מניחים שבחודש הקרוב יתבהרו יותר השפעות ווירוס הקורונה על הפעילות התעשייתית בעולם.

 

מדד מנהלי הרכש בישראל ירד בחודש ינואר לרמה המפרידה בין התרחבות בפעילות התעשייתית להתכווצות. עיקר התרומה לירידה נבע מרכיבי ההזמנות מחו"ל ומרכיבי המלאים. רמת המדד בישראל דומה כעת לממוצע העולמי. נתוני סחר-חוץ לחודש ינואר מצביעים על מגמת ירידה חדה בקצב שנתי של 8.4% ביצוא התעשייתי בשלושת החודשים האחרונים.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה