בעקבות תקלה לא תתאפשר הפקה מלאה מלוויתן והיא תוגבל לכ- 60%

משרד האנרגיה הודיע לחברת נובל כי ההשעיה תמשך עד להשלמת תחקיר האירוע ואישור הבדיקות הנדרשות; דלק בתגובה: אין השפעה מהותית על מערכת ההפקה ועל תחזית המכירות

חדשות ספונסר 16/02/2020 09:30

א+א- 2

בעקבות תקלה שהתגלתה בצנרת לבארות לוויתן, משרד האנרגיה הודיע לחברת נובל כי עד שלא יושלם תחקיר האירוע ותאושרנה הבדיקות הנדרשות, לא תתאפשר הפקה מלאה מבארות לוויתן וזו תוגבל לכ- 60%.

 

התקלה התגלתה בתקופת ההרצה בפרויקט הפקת הגז הטבעי באסדת לוויתן, במקטעי צנרת ההזרמה המצויים בסמיכות לקידוחי ההפקה בבאר המאגר. הקטע שאורכו כ-30 מטר, מחבר כל ראש באר לצנרת המונחת על קרקעית הים (ג’אמפר). בג’אמפר התגלה רטט, אשר זוהה על ידי רובוט תת-ימי שהורד למעמקי הים.

 

על מנת לצמצם ולמזער את הרעידות, הופחתו כמויות הגז הטבעי המופקות מהבארות בכ- 40% מהתפוקה המירבית. הכמות תוגדל רק באישור משרד האנרגיה לאחר ביצוע הבדיקות הנדרשות.

 

המשרד בוחן יחד עם יועצים חיצוניים ועם חברת נובל את התקלה. המשך הפעולות ייקבע על סמך בדיקות הנדסיות קפדניות שמתבצעות בימים אלה. מדלק קידוחים נמסר כי עד כה נבחנה באר הפקה אחת מתוך ארבע ולא נמצא כל ממצא חריג ועל כן הועלה כושר ההפקה מבאר זו, במקביל להמשך הבדיקות ביתר הבארות.

 

יש להדגיש כי לאורך כל התקופה לא הייתה דליפת חומרים כלשהם למי הים ולא נגרם לאסדה או למתקנים הנדסיים הקשורים לאסדה כל נזק.

 

עוד מבהירים מטעם דלק ורציו כי המתקנים בפרויקט כוללים ארבע בארות בעלות כושר הפקה של עד 400 MCF ליום כל אחת, וכי ממילא תוכנן שבמהלך תקופת הפעילות הראשונה יוגבל כושר ההפקה הכולל מהפרויקט להיקף של כ-700-850 MMCF ליום, במסגרת העלאה הדרגתית לכושר הפקה מלא.

 

במהלך התקופה הקרובה ובתיאום עם משרד האנרגיה, בכוונת השותפות להעלות את היקף ההפקה בהדרגה עד לכ-1200 MMCF ליום וזאת לקראת חודשי הקיץ. יצוין כי להערכת השותפות בהתבסס על יועצים בעלי מומחיות בתחום, לאירוע זה לא צפויה להיות השלכה מהותית על מערכת ההפקה של הפרויקט וניתן יהיה לטפל בה באמצעים מוכרים שעלותם לא מהותית.

 

השותפות מציינות גם כי לאירוע המדובר לא היתה השפעה על אספקת הגז הטבעי ללקוחות שותפי לוויתן בהתאם להתחייבויות הקבועות בהסכמי אספקת הגז. להערכת השותפות אין לאירוע השפעה מהותית על תחזית המכירות השנתית מהפרויקט.

 

הבהרה אחרונה מצד השותפות – במהלך שלבי הפעילות הראשוניים של מתקני הפרויקט עלולים להתרחש אירועים שונים נוספים, בין היתר כתוצאה מבדיקת פעילותן של כלל מערכות הפרויקט.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אין שום חדש

  חברת נובל אנרג'י טענה כבר לפני יותר מעשור כי מתקני שאיבת הגז בישראל אינם מוכנים לפעולת הובלת הגז. הטענות הושתקו במסגרת מחאת 20/80.

  טכנולוביסט 16/02/2020 13:06

 2. 2
  נשמע טוב

  לדעתי - כנראה רוצים למנוע מכירה של גז לחברת חשמל ובתי זיקוק במחירי גז רצפתים של היום , אז לקחו תקלה לא רלוונטית כדיי להפחית הזרמה עד לעליית מחיריי הגז חזרה... נראה שהתקלה היא הצגה יזומה וה"פיצוץ" נועד לתרץ את הפחתת ההזרמה כל עוד מחיר הגז ברצפה... דעה ולא המלצה...
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  iq1 16/02/2020 10:45