חדשות כלכלה

מנכ”ל משרד הכלכלה: ”הפוטנציאל להגדיל את הסחר בין ישראל למדינות אפריקה עצום”

המנכ"ל מקיים ביקור רשמי בגאנה ואתיופיה במסגרת החלטת הממשלה לקדם את יחסי המסחר בין המדינות; המדינות יפעלו לכינוס ועדה כלכלית משותפת

חדשות ספונסר 04/02/2020 13:36

א+א- 1

לאור האסטרטגיה לחיזוק היחסים בין ישראל למדינות אפריקה, והחלטת הממשלה לקידום היחסים הדיפלומטים ויחסי המסחר בין המדינות, קיים השבוע מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, מר שי רינסקי, ביקור רשמי בגאנה ואתיופיה.

 

בביקור בגאנה נפגש המנכ"ל עם סגן נשיא המדינה, מר מחמאדו בוואמיא, וערך ביקור רשמי בנספחות הכלכלית של מינהל סחר חוץ באקרה, בירת גאנה, שנפתחה בשנת 2018. באתיופיה נפגש המנכ"ל עם נציגי משרד האוצר וביקר בשטחי פרויקט ’טוב’, פרויקט משותף למשרד הכלכלה והתעשייה ולארגון הג’וינט.

 

עוד נפגש רינסקי במהלך הביקור עם תאגידים מקומיים משמעותיים ובנקים גדולים בעלי פוטנציאל לשיתוף פעולה עסקי, עם חברות ישראליות הפועלות בגאנה ובמערב אפריקה על מנת לשמוע כיצד ניתן לתמוך בהגברת פעילותם באפריקה ועם בכירים בקהילת העסקים המקומית, איתם דן על חיזוק קשרי הסחר בין המדינות ועם נציגי חברות ישראליות הפועלות במדינות הללו.

 

שי רינסקי: "מדינת ישראל עם הפנים לאפריקה, והפוטנציאל להגדיל את הסחר בין ישראל למדינות האפריקאיות הוא עצום. תכנית כלי הסיוע, שיתופי הפעולה עם המוסדות לפיתוח ומסגרות אשראי בסך מיליונים במימון ממשלתי, הם רק חלק קטן ממגוון הכלים אשר עומדים לרשות היצואנים הישראליים. בשנת 2018 נפתחו שתי נספחויות כלכליות של משרד הכלכלה והתעשייה באקרה, בירת גאנה, ובניירובי, בירת קניה, זאת בנוסף לנספחות הכלכלית הוותיקה בדרום אפריקה. משרד הכלכלה והתעשייה מזמין את החברות הישראליות לנצל את המשאבים הללו".

 

יבשת אפריקה עוברת בעת האחרונה שינויים רבים. ההערכות הן שבעוד 35 שנים תגיע אוכלוסייתה ליותר ממיליארד איש, מה שיהפוך אותה לאחד השטחים המאוכלסים והצפופים ביותר בעולם. האוכלוסייה המתרבה והשינויים הכלכליים והדמוגרפיים מהווים קרקע פורייה להשתלבות של פתרונות בתחומי התשתיות, אנרגיה, רפואה, חקלאות, מים, דיגיטל ועוד.

 

גאנה מהווה שחקן מרכזי באפריקה המערבית. היותה דמוקרטיה יציבה עם כלכלה מתפתחת וחברותה ב- ECOWAS (Economic Community of West African States), הקהילה הכלכלית של מדינות מערב אפריקה, הופכת אותה למרכז המאפשר מעבר חופשי של סחורות בתוך 15 מדינות ההסכם, ביניהן בורקינה פאסו, סנגל וסיארה לאון. בנוסף, לאחרונה הצטרפה גאנה להסכם הסחר החופשי היבשתי האפריקני (AfCFTA) שנכנס לתוקפו במאי 2019, ומושב המזכירות האחראית על יישומו נקבע בגאנה. 

 

גאנה הינה יצרנית הקקאו השנייה בגודלה בעולם ויצואנית זהב משמעותית ביותר. גילוי מרבצי נפט וגז בשנים האחרונות בחופי גאנה הביא לפיתוח מואץ של סקטור הנפט והגז, שמהווה מוקד למשיכת השקעות ולתמיכה בצמיחה הכלכלית הכוללת. בנוסף נחשבת גאנה למרכז טכנולוגי חשוב באזור מערב אפריקה, בעיקר בזכות נציגות של שחקנים טכנולוגיים בינלאומיים, כגון: גוגל, נוקיה ואורקל, שפתחו גאנה רכזי R&D. במדינה תשתיות תקשורת מפותחות כגון כבל סיבים אופטיים תת ימי ושיעורי חדירה גבוהים של משתמשי אינטרנט וסלולר.

 

גאנה היא שותפת הסחר הרביעית של ישראל באפריקה, אחרי דרום אפריקה, ניגריה וקניה, על פי נתוני הלמ"ס. היקף היצוא מישראל לגאנה בשנת 2018 עמד על כ 33.6 מיליון דולר, בעוד שהייבוא לישראל עמד על כ-2 מיליון דולר בלבד. בשנת 2019 חלה ירידה בייצוא, 23.3 מיליון דולר בלבד, ואילו הייבוא גדל מעט והגיע ל-3.8 מיליון דולר.

 

מוצרי הייצוא העיקריים הם: כימיקלים (42%), מכונות ציוד ותקשורת (21%), מתכות (13%), דשנים (7%). בגאנה ישנה פעילות משמעותית ביותר בתחום ייצוא השירותים (IT, סייבר, פרויקטים הנדסיים ועוד). תחומי הפעילות הפוטנציאלים לסחר עם גאנה הם תשומות לחקלאות, טכנולוגיות פינטק, סייבר, בטחון המולדת ובריאות.

 

מנכל אשר"א, ניסים בן אלי, שהשתתף במשלחת, הציג את פעילות החברה ואפשרויות הסיוע שהיא מעמידה ליצואנים ישראלים. בן אלי ציין כי "גאנה היא אחד היעדים האטרקטיביים עבור חברות ישראליות לפרויקטים בשנים האחרונות ומתרשם כי הפוטנציאל העסקי רב".

 

אתיופיה היא המדינה השנייה בגודלה ביבשת אפריקה (לאחר ניגריה) והכלכלה הצומחת ביותר באזור. על פי נתוני הבנק העולמי, ב – 2018 אוכלוסייתה מנתה כ – 109 מיליון תושבים וכלכלתה גדלה בכ- 2.5% מדי שנה. למרות זאת, אתיופיה היא גם אחת המדינות העניות באפריקה עם הכנסה ממוצעת לנפש העומדת על $790 לשנה, ותל"ג הנמוך מהממוצע האזורי ביבשת שעמד על 7.7% בשנים 2017/18.

 

לפי נתוני הלמ"ס, היקף הסחר בין ישראל ואתיופיה הסתכם ב- 2018 בכ – 98 מיליון דולר, עליה של כ – 6% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הייצוא הסתכם בכ- 14 מיליון דולר. היקפי הסחר בין המדינות גדלו בשנת 2019 ב-8%, והייצוא כשלעצמו עמד על 20 מיליון דולר.

 

ישראל מייצאת לאתיופיה בעיקר מכונות וציוד (כ- 60%) ויצוא חקלאי וזרעים בעיקר (כ-22%). ניכרת ירידה דרמטית ביצוא מוצרי פלסטיק ומכשור רפואי החל משנת 2018. הייבוא הינו חקלאי בעיקר, וכולל שומשום, זרעי שמנים ופירות מפיקי שמן, דגנים וקפה (כ- 77%), ציוד מכני וציוד לתחבורה (כ-18%).

 

אילת קארפ לוין, הנספחת הכלכלית בגאנה מציינת: "ביקור מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה מהווה ביקור חשוב ביותר. הגעת המנכ"ל מסמלת את הקשרים המסחריים החזקים הנרקמים בין מדינת ישראל לגאנה ולאתיופיה. אני שמחה להוביל את הנספחות הכלכלית בגאנה, המסייעת לחברות ישראליות לפעול במדינה במגוון רחב של פרויקטים ופעילויות."

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    באפריקה פוטנציאל לאנרגיות מתחדשות

    ובעיקר אנרגיה סולארית ... גם כל הקשור למים ... לדעתי
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    ינטוV 04/02/2020 13:47