בית המשפט הכריע: האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים של 153 מיליון ₪

עמדת רשות המיסים התקבלה על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב; "רכישת שלד ציבורי וקיזוז הפסדים מהווה עסקה מלאכותית לצורכי מס"

חדשות ספונסר 21/01/2020 13:11

א+א- 1

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את עמדת פקיד שומה ת"א 4 ברשות המיסים שיוצגה על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי) לפיה האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בגובה של 153 מיליון ₪ שהיו בשלד בורסאי שרכשו מאיש העסקים אביחי סטולרו, והעבירו אליו פעילות, משום שמדובר בתכנון מס מלאכותי. מדובר בפסק דין רוחבי בעל השלכה על תכנוני מס דומים בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

 

האחים נאוי עוסקים בנכיון שיקים במסגרת חברות פרטיות בבעלותם. תחילת הסיפור בשנת 2011, כאשר האחים נאוי רכשו שלד בורסאי ויצקו לתוכו את הפעילות בניכיון שיקים. בשלד הציבורי אותו רכשו, היו 153 מיליון ₪ הפסדים צבורים, אותם הם קיזזו כנגד ההכנסות תוך שנים ספורות, דבר שהביא לידי כך שלא שולם מס באותן שנים. רשות המיסים בחנה את העסקה וקבעה כי מדובר בפעולה מלאכותית ולפיכך שללה את ההפסדים הצבורים שהיו במערערת.

 

בית המשפט קיבל את עמדת רשות המיסים כי רכישת שלד ציבורי וקיזוז הפסדים כפי שביצעו האחים נאוי, מהווה עסקה מלאכותית. נקבע כי המועד הקובע לבחינת העסקה, הוא יום רכישת השלד. כל מועד שלאחר מכן, הוא בבחינת חוכמה שבדיעבד. הוכח כי רכישת השלד על ידי האחים נאוי, היה בגלל טעם פיסקאלי יסודי - ההפסדים הרבים שהיו בשלד הציבורי במועד הרכישה והציפייה של האחים נאוי לנצל את ההפסדים.

 

עוד נקבע, כי אומנם האחים נאוי הצליחו להוכיח את החשיבות לרכוש שלד ציבורי ולהכניס אליו את פעילותם בניכיון השקים, אולם הוא קיבל את עמדת רשות המיסים לפיה האחים נאוי היו צריכים להוכיח מדוע דווקא רכשו את השלד הספציפי אותו רכשו, בהשוואה לחלופות אחרות שהיו זמינות בבורסה באותה העת ושנשאו הפסדים פחותים. נקבע כי היה על האחים נאוי להוכיח כי נקטו מאמצים סבירים לנסות לאתר שלדים נוספים שאין להם הפסדים או שיש להם הפסדים פחותים ושניתן היה לרכוש אותם באותו מבנה עסקה.

 

לפיכך, קבע בית המשפט כי הוא מקבל את עמדת רשות המיסים לפיה רכישת השלד על ידי האחים נאוי, מהווה פעולה מלאכותית לצורכי מס ולכן אין לאפשר להם לקזז את ההפסדים.

 

רשות המיסים יוצגה על ידי עו"ד מאיר פורת מהמחלקה הפיסקאלית בפרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי).

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    הכל נתון בפרשנות

    אם קופה ריקה איך הם יכולים להוכיח למה רכשו שלד מסוים? ברור שרכשו שלד גם בגלל קיזוז הפסדים צבורים דבר מקובל בגיזרה
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    sasan 21/01/2020 13:21