חדשות כלכלה category name

הממונה על התחרות משנה את המגבלות במכירת אתרי הייצור של חברת חשמל

על פי חוק הריכוזיות, כל גורם יכול לזכות רק בשתי תחנות כוח; הממונה שוקלת לקבוע את המגבלה לפי סך ההספק המותקן שבידי כל גורם

חדשות ספונסר 15/01/2020 11:16

א+א-

הרפורמה במשק החשמל קבעה כי לצורך צמצום חלקה של חברת החשמל בייצור חשמל, חברת החשמל תמכור חמש תחנות כוח אשר בבעלותה. בדצמבר 2019 הושלמה בהצלחה מכירת תחנת הכוח הראשונה, תחנת הכוח אלון תבור. בימים אלו מתקיים הליך תחרותי למכירת תחנת הכוח השנייה, רמת חובב.

 

חוק הריכוזיות קובע כי על חברת החשמל ורשות החשמל להיוועץ ברשות התחרות בקשר להשפעות של מכירת כל תחנה על הריכוזיות בענף החשמל. על כן בינואר 2019 פרסמה הממונה על התחרות מסמך עקרונות להסדרת המורשים להתמודד במכרזים.

 

על פי העקרונות שנקבעו, גורם לא יזכה ביותר משתי תחנות כוח מתוך חמשת התחנות הנמכרות במסגרת הרפורמה. בנוסף, גורם אשר בבעלותו תחנת כוח יוכל לרכוש רק תחנת כוח אחת מתוך החמש הנמכרות; גורם לא יחזיק יותר מ-20% מסך ההספק המותקן המוחזק בידי יצרנים פרטיים (כ- 2,100 מגה וואט).

 

לאור הניסיון שנצבר בהליך מכירת תחנת הכח באלון תבור ולאחר התייעצות עם רשות החשמל הגיעה הממונה על התחרות למסקנה כי על פי ההסדרה של רשות החשמל היכולת של השחקנים להשפיע על התחרות נקבעת בעיקר על פי סך ההספק המותקן שבידיהם ולא על פי מספר תחנות הכוח שבבעלותם. לפיכך הממונה שוקלת לבטל את המגבלות הקשורות למספר התחנות שהשחקנים יכולים לזכות בהן אך להשאיר את מגבלת נתח השוק.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה