המדינה רוכשת לווין תקשורת מהתעשייה האווירית, מניית חלל נופלת

הלווין "דרור 1" יתחרה בסדרת לווייני עמוס של חלל תקשורת; הלווין מבוסס על טכנולוגיות ישראליות שפותחו בתעשייה האווירית

חדשות ספונסר 05/01/2020 15:17

א+א-

לראשונה, למדינת ישראל יהיה לוויין תקשורת לאומי משלה, "דרור-1" שמו. במקום לרכוש שירותים מחברות לוויינים מסחריות, הלוויין דרור-1, שיפותח ויבנה על ידי התעשיה האווירית, עתיד לתת מענה לצרכי התקשורת הלוויינית במשך כ-15 שנים לפחות.

 

שר המדע והטכנולוגיה, חה"כ אופיר אקוניס, בירך על חתימת ההסכם בין ממשלת ישראל והתעשייה האווירית לפיתוח ובניית לוויין התקשורת דרור 1, ואמר כי "חתימה זו מממשת את החלטת ממשלת ישראל מספטמבר 2018, ומהווה שלב ראשון ביישום מסקנות הוועדה המיוחדת שהקמתי בעקבות התפוצצות עמוס 6 על כן השיגור בארה"ב. 

 

פיתוח וייצור הלוויין בישראל יאפשר את שמירת העצמאות המוחלטת של ישראל בתחום התקשורת הלווינית. בנייתו של הלווין כאן בארץ תשמר את הידע והמומחיות שנרכשו במשך עשרות שנים בתעשייה המקומית".

 

כזכור, בספטמבר 2016 נקלעה תעשיית החלל הישראלית למשבר חמור בעקבות התפוצצות הלוויין עמוס 6. בעקבות המשבר החליט השר אקוניס על הקמת הוועדה לבחינת תכנית החלל האזרחית בהתמקדות בתחום לווייני התקשורת. אחת המסקנות העיקריות של הוועדה, היתה כי יש צורך חיוני בלוויין תקשורת חדש שיפותח וייבנה בישראל.

 

החלטת הממשלה, מספטמבר 2018, המשיכה את המלצות הוועדה, והיום החתימה על העסקה בהיקף 200 מיליון דולר, בין ממשלת ישראל לתעשייה האווירית לפיתוח ובניית "דרור 1", היא יישום הלכה למעשה של החלטת הממשלה הזו.

 

"אני משוכנע, הוסיף השר אקוניס, כי הפיתוחים החדשניים בלוויין ישליכו גם לפרויקטים נוספים בתחום וישפרו את התחרותיות של תעשיית החלל הישראלית בעולם".

 

חברת חלל פרסמה תגובה לפרויקט הלווין הממשלתי, והיא שבה ומבהירה כי להערכתה לא צפויה להיות לפרויקט השפעה על ההסכמים הקיימים עם הממשלה ואין בידיה כדי להעריך האם לווין זה יספק את כל צרכי הממשלה.

 

עוד מסרה החברה כי היא ממשיכה לבחון את האלטרנטיבות השונות העומדות בפניה, כולל תוכנית ללויין הבא לנקודה 4W שיחליף את הלווין עמוס 3.

 

למרות נסיונותיה של חלל להציג את ההחלטה הממשלתית כבעלת משמעות נמוכה, המשקיעים לא קונים את ההודעה, והמניה צונחת היום 5.5%.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה