חדשות שוק ההון

דוד ברודט: ”במשך שנה הכלכלה עובדת על טייס אוטומטי, שנת 2020 תהיה שנה מוחמצת”

יו"ר בנק לאומי לשעבר דיבר הבוקר בכנס תחזיות ואמר כי "בעשור האחרון לא התקדמנו בדירוג המדינות. נשארו במקום ה-25 מתוך 190 המדינות"

חדשות ספונסר 02/01/2020 14:16

א+א- 3

"יש בחירות שלישיות בתוך שנה וזה מצב שהוא לא טוב לכלכלת ישראל. במשך שנה הכלכלה עובדת על טייס אוטומטי ואין תקציב לשנה הזאת. הייתי מנכ"ל האוצר, ובזמני לא היו דברים כאלה. זה מצב לא טוב שאין תקציב מסודר למדינה ותקציב זה לא רק מספרים, זה תוכנית עבודה מסודרת של המשק הלאומי. כך אמר הבוקר דוד ברודט, עד לאחרונה יו"ר בנק, בכנס תחזיות 2020 שערכו משרד עורכי הדין יהודה רוה ושות’ ופירמת הייעוץ הכלכלית KPMG סומך חייקין.

 

"מערכת הביטחון לא מוציאה לפעול את התר"ש שלה. מערכת הבריאות במצב קשה, מערכת החינוך  ככה וככה כמו שראינו באחרונה ומאיך שאנו רואים את זה כעת, שנת 2020 תהיה שנה לא חשובה. שנה מוחמצת. הבעיות האלה מתווספות על כך שזה לא רק תקציב. בסוף כל זה משפיע על שערי ריבית, שערי חליפין ועל כל הסביבה הכלכלית שאנו חיים בה".

 

ברודט, נשא בכנס דברים תחת הכותרת "2020 – הכלכלה לאן", אך פתח את דבריו בסיכום לשנת 2019. "אם הייתי צריך לסכם את 2019, כפי שהסתיימה, אז מהנתונים המאקרו כלכלים אנו רואים שנה טובה על פניו. נתוני הצמיחה סבירים ועומדים על 3.3%. נתוני האבטלה מצוינים. האינפלציה עומדת על חצי אחוז וזה נהדר. יש עודף במאזן התשלומים. הציבור קונה, מבלה ונוסע לחו"ל. יש אפילו תחושה של חגיגה.

 

אבל אני רוצה לומר בצורה ברורה: החגיגה הזו לא מחילה את מרבית תושבי ישראל. בין שליש ולחצי לא נהנים מהחגיגה הזו. ראינו בימים האחרונים את הפרסומים על דו"ח העוני של המוסד לביטוח לאומי ודו"ח נוסף של מכון טאוב, ושניהם מעידים שהתמונה לא טובה. אנו נמצאים במקום לא טוב מבחינת פערי הכנסות, עוני ובאי שוויון בחלוקת ההכנסות. אלו נתונים ששמים אותנו במקום לא טוב ביחס למדינות מערביות אחרות. בטווח הארוך והעמוק יותר ישנם כמה תהליכים וזרמי עומק כלכליים וחברתיים שצריכים להדאיג אותנו".

 

בהקשר לכך ברודט ציין כי "יש לנו בעיות גדלות במערכות תשתיות, רפואה, חינוך, תחבורה ציבורית. אלו נושאים שמעסיקים את הציבור הישראלי לא פחות מהנסיעה הבאה לחו"ל. סוגייה נוספת היא השתתפותם של הציבור החרדי והערבי במשק הישראלי. קצב גידול החברה החרדית והערבית הוא הגבוה ביותר במערב, ואילו נתוני ההשתתפות שלהם במשק נמוכים מאוד.

 

אם מישהו חושב שאם לא נטפלים בבעיה הזו היא תיעלם – הוא טועה והבעיה רק תגדל. גם אם הצמיחה תעמוד על 3% בשנה הבאה - זה לא משהו להתרשם ממנו. בהשוואה למדינות ה-OECD נתוני הפריון במדינת ישראל נמוכים, גם כשהתעסוקה גבוהה – שילוב הנתונים האלה אומר כי אנו עובדים ביעילות נמוכה".

 

ברודט אף ציין כי "בדירוג הבינלאומי לא התקדמנו בעשור האחרון. עשר שנים אנו עומדים באותו מקום. יש מדינות שירדו. יש שעלו, אנו נשארו במקום ה-25 מתוך 190 המדינות. חשבנו שנתקדם יותר אבל זה לא קרה. המדינות שהשיגו את ישראל בעשור החולף הן אלו שהצליחו להתאים את עצמן טוב יותר לשינויים הכלכליים".

למצב הביטחוני התייחס בקצרה כשאמר: "אני לא רוצה להעכיר את המצב רוח בתחילת השנה, אבל אלו דברים שמאוד משפיעים על הכלכלה הישראלית ולא לטובה."

 

ברודט, אשר שימש כמנכ"ל האוצר בשנות ה-90’, התייחס למשבר הפוליטי ולבחירות הקרבות כשאמר כי "יש בחירות שלישיות בתוך שנה וזה מצב שהוא לא טוב לכלכלת ישראל. במשך שנה הכלכלה עובדת על טייס אוטומטי ואין תקציב לשנה הזאת.

 

הייתי מנכ"ל האוצר, ובזמני לא היו דברים כאלה. זה מצב לא טוב שאין תקציב מסודר למדינה ותקציב זה לא רק מספרים, זה תוכנית עבודה מסודרת של המשק הלאומי. גם אם תקום ממשלה ייקח זמן עד שתקום ועד שתהיה תקציב. התוצאה של התקציב 1/12 זה הקטנת הוצאת הממשלה, כי לא מביאים בחשבון גידול באוכלוסייה, תוספות שונות, תמיכות כאלה ואחרות. זה ייגמר נמוך גם בגלל שמדובר במעין קיצוץ רוחבי על כל הוצאות הממשלה. אז איך בכל זאת המשק מתפקד? כי יש משק פרטי ועסקי שמתפקד.

 

זה משק שלומד לחיות ללא ממשלה. זה טוב שיש פירמות ומשק עסקי טוב עם מנהלים ויזמים ומשווקים ומממנים אבל זה לא אומר שזה הדבר האידיאלי שהייתי ממליץ עליו לאורך זמן. אפילו התעשיות היותר טובות שלנו, תעשיית ההייטק הכוכב המניע שלנו – צריכה בסופו של דבר ממשלה".

 

ברודט אמר: "אנו יודעים לטפל בבעיות מורכבות בנושאים ואפילו באופן אישי היה לי ניסיון בכך, אבל בדרך כלל אנו מטפלים בבעיות כשהחרב כבר על צווארנו אבל הרבה יותר טוב ונכון לעשות זה מבעוד מועד. אין לנו את הלוקסוס שלא להתמודד עם שאלות היסוד של מדינת ישראל".

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  כל המונופולים חושבים ככה

  החוצפה היא שכשהוא הולך למסעדה הוא כן רוצה שיהיה עשר ברחוב ואת הקניות הוא עושה בסופר שהוא בוחר רק בענף בו הוא נמצא הוא בעד משק מנוהל.....
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  שילקה 03/01/2020 09:42

 2. 2
  מהבחינה הזו הוא חושב שזה דוקא טוב

  זה יציבות ונותן ביטחון למשקיעים וללקוחות |1||1||1|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  GandalftheWhit 03/01/2020 04:04

 3. 3
  שיסתכל קצת פנימה בענף הבנקים

  ויאפשרו הוא וחבריו ובנק ישראל קצת יותר תחרות זה גם חלק מהדריכה במקום שהוא מדבר עליו.........
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  שילקה 02/01/2020 14:23