חדשות כלכלה

בזכות התחרות: בשנת 2019 הצטרפו יותר עמיתים לקרנות הפנסיה של בתי ההשקעות מאשר לחברות הביטוח

רפורמת הפנסיה שהוביל משרד האוצר נותנת תוצאות; דמי הניהול הממוצעים ירדו בכ-40%

חדשות ספונסר 26/12/2019 13:22

א+א-

רפורמת הפנסיה שהוביל משרד האוצר נותנת תוצאות והתחרות שנפתחה השנה בתחום מתחילה להביא לשינויים מבניים וצרכניים. הנהנים המרכזיים מהשינויים הללו הם ציבור החוסכים לפנסיה בישראל שיזכו לתוספת של עשרות אלפי שקלים בצאתם לגימלאות הודות להורדת דמי הניהול הממוצעים שיצרה התחרות. כך עולה מסיכום נתוני 2019 בתחום החיסכון הפנסיוני בישראל.

 

מהסיכום, המבוסס על נתוני דוחות החברות (נכון לסוף רבעון 3 2019) עולה כי רפורמת ברירת המחדל שנכנסה לשלב השני שלה השנה הביאה לכך שלראשונה בתי ההשקעות המנהלים את קרנות הפנסיה הקטנות מגייסים יותר לקוחות מאשר קרנות הפנסיה בבעלות חברות הביטוח. הגוף המוביל בהיקף הגיוסים של עמיתים פעילים הוא בית ההשקעות הלמן-אלדובי, שחולל את התחרות בתחום לאחר שהציע למצטרפים החדשים את דמי הניהול הנמוכים ביותר מבין כלל גופי הפנסיה בישראל.

 

רפורמת הפנסיה של האוצר, שאת אותותיה רואים לראשונה בשנת 2019, נועדה לעודד את התחרות בתחום קרנות הפנסיה. במסגרת זו ניתנה העדפה לקרנות המנוהלות על ידי בתי ההשקעות שתפסו נתח מזערי של התחום לעומת קרנות הפנסיה של חברות הביטוח ששלטו ללא עוררין בחיסכון הפנסיוני בישראל. הרפורמה קבעה כי 4 הקרנות של בתי ההשקעות יהוו קרנות ברירת מחדל אליהן יצטרפו עובדים חדשים שלא בחרו בקרנות אחרות.

 

מהנתונים עולה כי בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019 חל מהפך בהיקף העמיתים הפעילים ואת ארבעת המקומות הראשונים תופסות קרנות הפנסיה של בתי ההשקעות. קרן הפנסיה של הלמן-אלדובי מובילה עם 51,467 עמיתים פעילים חדשים, לאחריה קרן הפנסיה של מיטב דש עם 40,073 עמיתים פעילים חדשים, קרן הפנסיה של אלטשולר שחם עם 33,570 עמיתים פעילים חדשים וקרן הפנסיה של פסגות עם 11,502 עמיתים פעילים חדשים מתחילת השנה. קרנות הפנסיה של חברות הביטוח משתרכות מאחור. קרן הפנסיה של הראל שהובילה את היקף הגיוס של עובדים חדשים בתקופה המקבילה בשנת 2018 עם 32,898 עמיתים פעילים חדשים, גייסה בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019 רק 5,472 עמיתים פעילים חדשים. מנורה מבטחים גייסה 8,940 עמיתים פעילים (לעומת 26,843 בתקופה המקבילה ב 2018) והפניקס גייסה 3,842 עמיתים פעילים חדשים (הנתונים לתקופה מיום 1.1.19 – 30.9.19).

 

דמי ניהול הממוצעים ירדו בכ- 40%
ערב רפורמת קרנות ברירת המחדל דמי הניהול הממוצעים מהפקדה בענף קרנות הפנסיה עמדו על 3.17% ואילו דמי הניהול מהפקדה עמדו על 0.28%. זאת כאשר העובדים החזקים במשק ובכללם העובדים המאוגדים או עובדי המדינה, נהנו מדמי ניהול נמוכים משמעותית. ניצחונה הגדול של הרפורמה והתחרות שחוללה היא שדמי הניהול שנקבעו בה הם אחידים לכולם. כיום חוסך שיבחר באחת מארבע קרנות ברירת המחדל ישלם דמי ניהול הנמוכים יותר מאלה שמשלמים המעסיקים הגדולים בחברות הביטוח. בהתאם לנתוני דוח הממונה על שוק ההון דמי הניהול הממוצעים בקרנות הפנסיה עומדים כיום על 2.33% מהפקדה ו- 0.22% מהצבירה. מדובר בירידה של כ- 40% בדמי הניהול שמשלמים החוסכים בקרנות הפנסיה.

 

לדוגמה חוסך בן 25 המרוויח 6,000 ₪ בחודש, והשכר שלו עולה בהדרגה עד לפרישה. במידה והוא היה משלם את דמי הניהול המירבים, הפנסיה שלו בגיל 67 הייתה עומדת על 6,930 ₪. הוזלת דמי הניהול לדמי הניהול הממוצעים תגדיל לו את הקצבה ל – 7,760 ₪. במידה והיה בוחר לעבור לקרן הפנסיה המציעה את דמי הניהול הנמוכים ביותר (קרן הפנסיה של הלמן-אלדובי) הפנסיה שלו הייתה גדלה לכ- 8,212 ₪ בחודש. עבור העובד מדובר בתוספת של 250 אלף ₪ שנובעת רק כתוצאה מהתחרות בתחום ומהורדת דמי הניהול.

 

איתי ברדה, מנכ"ל הלמן-אלדובי גמל ופנסיה: "כמו בכל תחום, ברגע שמתחילה תחרות אמיתית, הציבור הוא המרוויח הגדול. במקרה של התחרות בפנסיה מדובר בתוספת של מאות אלפי שקלים לחיסכון הפנסיוני של אזרחי ישראל." ברדה מעריך כי התחרות בתחום תגבר בשנים הקרובות וחברות הביטוח ינקטו בכל צעד אפשרי על מנת למנוע תחרות זו ולמנוע את המשך מגמת הורדת דמי הניהול ואובדן הלקוחות החדשים. "ללא המשך תמיכה וקידום התחרות קצב הירידה בדמי הניהול לחוסכים עוד עשוי להאט ואת המחיר נשלם בפנסיה של כולנו" מסכם ברדה.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה