חברת אספן גרופ מדווחת היום כי חברה בת (המוחזקת בשיעור של 100%), בשיתוף עם אלטשולר שחם פרופרטיז, שלמה ביטוח ושותף הולנדי נוסף, התקשרו בהסכמים לרכישת שני בנייני משרדים בהולנד, הממוקמים בערים אוטרכט (Utrecht) וליוורדן (Leeuwarden). חברת הבת תחזיק בנכסים בשיעור של כ-32.99%.

 

הנכס בעיר אוטרכט יירכש תמורת כ-45.4 מיליון אירו, כאשר חלק החברה עומד על כ-15.1 מיליון אירו ודמי השכירות השנתיים לנכס עומדים על כ-3.2 מיליון אירו, מתוכם (חלק החברה כ-1.05 מיליון אירו. שטח הנכס הינו כ-14.8 אלף מ"ר ושיעור התפוסה בו עומד על כ-96%.

 

הנכס בעיר ליוורדן יירכש תמורת כ-13.4 מיליון אירו, חלק החברה כ-4.42 מיליון אירו ודמי השכירות השנתיים לנכס עומדים על כ-1.1 מיליון אירו (כ-360 אלף אירו). שטח הנכס הינו כ-7 אלף מ"ר והוא מושכר במלואו לשוכר יחיד. אוטרכט, הממוקמת דרומית לאמסטרדם, הינה אחת הערים הגדולות בהולנד עם שיעור צמיחה גבוה. ליוורדן הינה עיר מרכזית בצפון-מערב הולנד.

 

את העיסקה ליוו ע"ד אמתי נוה ממשרד עו"ד פישר ושות’, לצד משרד עו"ד הולנדי CMS.

 

צופית הראל, מנכ"לית אספן גרופ: "מהלך זה הינו צעד נוסף ביישום האסטרטגיה העסקית של החברה להמשך התמקדות והתרחבות בשוק המשרדים בהולנד, בו אנו מזהים פוטנציאל להמשך צמיחה והצפת ערך. הנכסים הנרכשים ממוקמים בערים מרכזיות והם מושכרים לשוכרים איכותיים.

 

אנו נמשיך להרחיב את פעילותינו בהולנד, אותה אנו רואים כמדינת יעד מרכזית להמשך צמיחה החברה בשנים הבאות, ופועלים כל העת להשבחת פורטפוליו הנכסים של החברה ואיתור הזדמנויות עסקיות בה ובישראל".

 

אספן גרופ, באמצעות חברת-בת הולנדית, החלה לרכוש נכסים מניבים בהולנד בשנת 2012, לאחר שזיהתה את פוטנציאל הצמיחה ועליית הערך של הנדל"ן המניב בה. בהמשך העמיקה את אחיזתה במדינה, אף הקימה משרדים של חברת הבת באמסטרדם.

 

במהלך השנים נרכשו נכסים הממוקמים בערים מרכזיות, בסמוך לצירי תחבורה ראשיים. בשנתיים האחרונות רכשה החברה פורטפוליו של נכסים מניבים בהולנד בסך של כ-568 מיליון שקל הכולל שטחי משרדים ותעשייה להשכרה בהיקף של כ-69,200 מ"ר וכולל 1,369 מקומות חניה. הפורטפוליו נרכש בחלקים שווים עם מנורה ומיטב דש, כאשר אספן הינה השותף המנהל.

 

בהמשך, רכשה נכס נוסף באזור Amstelveen בשותפות עם אלטשולר שחם פרופרטיז, תמורת כ-114 מיליון שקל, בשטח של כ-9,800 מ"ר הכולל 84 מקומות חניה. לאחר העיסקה הנוכחית ימנה הפורטפוליו של אספן בהולנד 17 נכסים בשטח כולל של כ-169 מ"ר ובשווי כולל של כ-354 מיליון אירו.

 

במהלך 2019 ביצעה חברה-בת בבעלות אספן גרופ 2 מימושים: האחד, מכירת מבנה משרדים בגרמניה תמורת כ-48 מיליון אירו (כ-190 מיליון שקל). החברה רשמה רווח (לפני מס והוצאות נלוות) של כ-8 מיליון אירו, ונותר בידה תזרים חופשי (לפני מס והוצאות נלוות) בסך של כ-18 מיליון אירו. העסקה משקפת תשואה של כ-5.11% על מחיר המכירה, כאשר ה-IRR הנגזר מהמכירה הינו כ-20%.

 

המימוש השני, מכירת המרכז הלוגיסטי המושכר לחברה מקבוצת רשת האופנה הגלובלית "טימברלנד" בעיר אלמלו (Almelo) שבהולנד - תמורת כ-50.6 מיליון אירו. המכירה בוצעה לאחר שהחברה רכשה קרקע סמוכה למבנה הלוגיסטי, והקימה מבנה נוסף עבור טימברלנד. המכירה הותירה בידי החברה רווח הון של כ-6.8 מיליון אירו ותזרים חופשי של 34 מיליון אירו, כאשר ה-IRR הנגזר מהמכירה הינו כ-57%.

 

אספן גרופ סיימה את תשעת החודשים הראשונים של שנת 2019 עם גידול בהכנסות לכ-192 מיליון שקל וגידול ברווח הנקי לכ-101 מיליון שקל. ה-NOI מפעילות בתחום הנדל"ן המניב והמלונאות, עלה בתקופה לכ-126 מיליון שקל.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש