מתקן ההתפלה שורק 1 יספק למדינה מים ללא עלות בשווי 75 מיליון ₪

צוות האכיפה שבדק את אירוע החריגה ברמת המליחות במתקן החליט כי כפיצוי יספק המתקן למשק הימים כ-30 מיליון קוב ללא עלות

חדשות ספונסר 09/12/2019 11:14

א+א-

בסוף חודש מרץ 2019 התגלה כי במשך כשנה וחצי מתקן ההתפלה שורק 1 סיפק מים מותפלים ברמת מליחות אשר חרגה מהרף המוגדר בהסכם בין המדינה לזכיין. החריגה היתה אמנם נמוכה משמעותית מהמגבלה הנקובה בתקנות בריאות העם למי שתייה אך המדינה ראתה אירוע זה בחומרה רבה. על רקע האמור, הקים שר האנרגיה ועדה בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה (ועדת אדירי), לבדיקת אירוע החריגה.

 

כחלק ממסקנות הוועדה, הוחלט על הקמת צוות אכיפה ייעודי הכולל את פרקליטות המדינה, למיצוי הליכי האכיפה מול המתקן. עמדת פרקליטות המדינה היא כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית מול המתקן.

 

צוות האכיפה הייעודי למיצוי ההליכים מול המתקן סיים את עבודתו בימים האחרונים והחליט כי כפיצוי על החריגה, יספק המתקן למשק המים כ-30 מיליון קוב, ללא עלות, במהלך השנים הקרובות. כיום רוכשת המדינה כמויות מים נוספות מהמתקנים בעלות של כ-2.6 ש"ח בממוצע לקוב, כך ששווי המים שיסופקו עומד על כ-75 מיליון ש"ח

 

עוד סוכם על חיזוק הממשל התאגידי בחברת הזכיין, האחראית על המתקן, ובחברת ההפעלה של המתקן, וכן על בחינת שינוי בבעלי התפקידים במתקן. המתקן יעסיק מומחה חיצוני לשם בחינת נהלי החברה, פעילותה ואבטחת איכות המוצר ומספר הבדיקות היומיות תוגדל מעבר לנדרש בחוזה הזיכיון.

 

כמו כן, כחלק ממסקנות ועדת אדירי הורתה המדינה על הגדלת כמות בדיקות המעבדה בכל מתקני ההתפלה ועל ביצוע בדיקות פתע. בנוסף המדינה החלה בשדרוג מערכות המחשוב לצורך ייעול וניתוח המידע שנאסף מהמקורות השונים ובאופן שיאפשר התראות על מידע חריג גם אם החריגה אינה בעייתית מבחינת הציבור הרחב ותקנות מי השתייה.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה