פועלים: השקל המשיך להתחזק למרות רכישות המט”ח של בנק ישראל

" אנו סבורים כי אופציית הפחתת הריבית תחזור לעמוד על הפרק בעוד מספר חודשים, לאור האינפלציה הנמוכה"

חדשות ספונסר 08/12/2019 16:22

א+א- 1

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום סקירה שבועית בה הם מתייחסים למצב הפוליטי בישראל ואומרים כי הסיכויים לסבב שלישי של בחירות עלו, ואלו חדשות לא טובות לשווקים. בהנחה שהבחירות יהיו בחודש מרץ 2020, עד שתקום ממשלה ויאשרו את התקציב נגיע כבר לאמצע השנה, וגם זאת בהנחה שהפעם תהיה הכרעה.

 

בכל מקרה, האוצר יפעל לפחות חצי שנה ללא תקציב מאושר, וזה אומר שיוקפאו הוצאות חיוניות וביניהן השקעות בתשתיות, והגירעון התקציבי יוותר ברמה גבוהה של כ-4% מהתוצר. המשך קיומה של ממשלה זמנית זה גם אומר שמועד עליית המסים יידחה. ההשפעה הכוללת של ממשלה זמנית ללא תקציב מאושר על המשק היא מרסנת להערכתנו, ואנו מניחים לכן שנראה האטה מסוימת בצמיחה במחצית הראשונה של 2020.

 

הגירעון התקציבי השנתי נותר בחודש נובמבר ברמה של 3.7% מהתוצר. האוצר פעל בחודשים האחרונים לבלום את צד ההוצאות כך שיתכנסו לתכנון המקורי. ההכנסות ממסים גדלות בקצב הדומה לזה של צמיחת המשק – 3.3%. חודש דצמבר מאופיין בדרך כלל בגירעון תקציבי גבוה. יחד עם זאת, בדצמבר 2018 האוצר דיווח על הוצאות נמוכות במיוחד. אנו סבורים לכן שבחודש הבא (דצמבר 2018 יצא מהחישוב השנתי) נראה את רמת הגירעון השנתית עולה לכיוון 4% מהתוצר.

 

בנק ישראל רכש בחודש נובמבר מט"ח בהיקף של 1.3 מיליארד דולר, לאחר רכישות של 314 מיליון דולר באוקטובר. יתרות המט"ח עלו לשיא של 122.4 מיליארד דולר. רכישות המט"ח הגדולות בחודש נובמבר לא הצליחו למנוע ייסוף נוסף של 2.1% בשער השקל מול סל המטבעות בחודש נובמבר, אם כי ללא הרכישות הייסוף היה כנראה גדול יותר.

 

אי-הפחתת הריבית במהלך נובמבר הקדימה אולי מכירות מט"ח בטווח הקצר, אולם אנו ממשיכים להעריך שבמצב הנוכחי רוב תנועות ההון אינן קשורות לשערי-הריבית. יתכן שהלחץ הגדול לייסוף השקל בחודשיים האחרונים הושפע מעליות השערים החדות בשוקי המניות בעולם, שפועלות להגדלת שווי הנכסים נקובי המט“ח של מנהלי הכספים המוסדיים, ואלו כתגובה מכרו מט"ח על-מנת לצמצם חשיפה זו.

 

בנק ישראל מאותת שהמדיניות תתמקד בטווח הקרוב בכלים שאינם ריבית, כלומר בעיקר רכישות מט"ח. שוק המק"מ מגלם הפחתת ריבית כבר בתחילת שנת 2020. אנו סבורים כי אופציית הפחתת הריבית תחזור לעמוד על הפרק בעוד מספר חודשים, לאור האינפלציה הנמוכה.

 

הייסוף הנוסף בשער השקל צפוי להשפיע על שלושת מדדי המחירים לצרכן הקרובים. תחזית האינפלציה שלנו עומדת עתה על 1.1% לשנה הקרובה, והנטייה כעת היא לעדכנה כלפי מטה (עדכון יצא לאחר פרסום מדד נובמבר). 

 

התמסורת בין שער החליפין לאינפלציה היא גבוהה, בעיקר כשמדובר בתהליך של ייסוף מתמשך. כל עוד לא מוקמת ממשלה, גם לא יועלו מיסים, כלומר אנו לפני תקופה של מדדי מחירים נמוכים מאוד – שלושת מדד המחירים הקרובים צפויים לרדת במצטבר ב-0.5%.

 

בהתייחס לכלכלה הגלובלית אומרים כלכלני הפועלים כי הנתונים האחרונים בארה"ב, וביחוד נתוני שוק העבודה הפתיעו לטובה ותרמו לאווירה החיובית בשווקים. המשקיעים התרגלו כבר לחדשות סותרות מדיוני הסחר בין ארה"ב לבין סין והשפעתם של אלו על השווקים פחתה. ארבעה ימים לבחירות בבריטניה וג’ונסון מוביל במדגמים – מבחינת השווקים זו התפתחות שמוסיפה ודאות, ותקצר את הסאגה הארוכה של הדיונים על יציאת בריטניה מהאיחוד.

 

הריביות הריאליות בעולם שליליות וממשיכות לתדלק את עליות השערים בשוקי ההון. היכן הדברים יכולים להשתבש? הפוליטיקה העולמית ובעיקר האמריקנית מהווה גורם סיכון. מהצד הכלכלי, עלייה באינפלציה יכולה לשנות את הריביות ואת כל התמחורים בשווקים, אבל הסיכוי לכך בטווח הקרוב נראה נמוך.

 

נתוני שוק העבודה בארה"ב הפתיעו לטובה. בנובמבר, נוספו למשק האמריקני 266 אלף משרות, הרבה מעבר לתחזיות שצפו תוספת של כ-160 אלף משרות. בנוסף, נתוני התעסוקה לחודשים ספטמבר ואוקטובר תוקנו כלפי מעלה עם תוספת כוללת של 41 אלף מקומות עבודה. 

 

שיעור האבטלה ירד שוב לרמה של 3.5%, השיעור הנמוך ב-50 השנים האחרונות, והשכר לשעת עבודה ממשיך לעלות בשיעור שנתי של 3.1%. לסיכום, החששות מפני גלישה למיתון, נראות פחות סבירות כעת על פי ההתפתחויות האחרונות בשוק העבודה.

 

האם תהיה הסלמה במלחמת הסחר ב-15 בדצמבר? שתי המדינות אומנם קרובות לחתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר, אך תאריך היעד להטלת מכסים של 15% על יבוא סיני בהיקף של 165 מיליארד דולר ב-15 לדצמבר הולך ומתקרב. במידה וההתקדמות בשיחות לא תהיה מספקת, לפחות בעיניו של נשיא ארה"ב, המכסים עלולים לעלות ולהביא להסלמה נוספת במלחמת הסחר.

 

קשה להעריך כעת מה הסיכויים להתפתחות כזאת. מצד אחד, הנשיא עצמו הצהיר לאחרונה שייתכן וכדאי לדחות את המשך השיחות עד אחרי הבחירות בנובמבר 2020. מאידך, חלק מהדוברים האחרים נשמעו יותר קשוחים באשר לצורך בהתקדמות מהירה לקראת הסכם.

 

האם הורדות הריבית בארה"ב הגיעו לסיומן? ציפיות להפחתת ריבית נוספת בארה"ב הולכות ומתרחקות והשוק צופה כעת בהסתברות של 60% הורדת ריבית לרמה של 1.50% בספטמבר 2020. עקום התשואות מגלם רמה יציבה יחסית של ריבית בטווח הקצר, ופרמיה נמוכה לזמן, כלומר עקום שטוח יחסית.

 

מבחינת הפד, הפחתות הריבית ושינוי המסר בהודעה האחרונה עשו את העבודה – שיפוע העקום כבר אינו שלילי, והשווקים אינם מתמחרים כעת מגמה מתמשכת של הפחתות ריבית. השיפוע החיובי של עקום התשואות מצמצם להערכתנו את הסיכון של גלישה למיתון.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    כי הנגיד מנסה לרוקן את האוקיינוס|10|

    עם דלי של מים... מוש מעול|30|
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    סופה ירוקה 08/12/2019 21:19