הפקדות סוף שנה לעצמאים: הטבות מס לפניך

רגע לפני דצמבר, חשוב לוודא שהפקדתם כספים בתוכנית חיסכון מתאימה – כך יתכן ותוכלו ליהנות מהטבות מס שיכולות להצטבר לאלפי שקלים, ואף להימנע מתשלום קנס

תוכן מקודם 02/12/2019 14:02

א+א-

השנה האזרחית מתקרבת לסופה – ולעצמאים כדאי יותר מתמיד לדאוג להפקיד כספים בחיסכון הפנסיוני. חשוב להזכיר כי המדינה מעודדת את החיסכון הפנסיוני לשכירים וגם לעצמאים, ולכן מעניקה שורה של הטבות לאלה החוסכים באפיקים שונים, כדוגמת קרן פנסיה או קרן השתלמות. למקרה שלא ידעתם – ניתן להפקיד ביותר מאפיק חיסכון אחד – ובכך למקסם את גובה ההטבות.

 

למה חשוב להפקיד לפני סוף השנה?

יש לכך שתי סיבות עיקריות: ראשית, כאמור, ההפקדות מזכות בהטבות שונות – כמו ניכוי וזיכוי במס הכנסה – בסכומים שיכולים להגיע לאלפי שקלים בשנה. שנית, עצמאי שלא יפקיד עד סוף השנה לחיסכון הפנסיוני יעמוד בפני קנס של 500 שקלים בעקבות החוק המחייב עצמאים לחסוך לפנסיה.

 

בכתבה שלפניכם נסקור את האפיקים השונים בהם יכולים עצמאים להפקיד כספים – ואת ההטבות שבכל אחד מהם.

 

מי צריך להפקיד לחיסכון הפנסיוני – וכמה?

עצמאים מגיל 21 ומעלה, שנולדו אחרי 31 בדצמבר 1961, והעסק שלהם פעיל חצי שנה לפחות, נדרשים להפקיד לחיסכון פנסיוני.

 

שיעור ההפקדה הוא 4.45% על חלק ההכנסה שעד חצי מהשכר הממוצע במשק (61,638 שקל לשנה נכון ל-2019), ו-12.25% עבור חלק השכר הנותר, עד לגובה השכר הממוצע במשק (123,276 שקל לשנה). בסך הכל, מגיע גובה ההפקדה לכ-8.5% מהשכר הממוצע במשק, או 873 שקל בחודש – שהם 10,478 שקלים בשנה.

 

קופת גמל או קרן פנסיה

נכון ל-2019, יכולים עצמאים להפקיד בקופת הגמל או בקרן פנסיה עד 16.5% מההכנסה השנתית המזכה שלהם עד תקרת הכנסה שנתית של 211,200 שקל, על פי חלוקה של 11% לניכוי במס ו 5.5% לזיכוי במס. כך שסכום ההפקדה המרבי הוא 34,848 שקל. עבור הפקדה זו, הם ייהנו משני סוגים של הטבות – זיכוי במס על 5.5% מההכנסה, כמו גם ניכוי על 11% ממנה.

 

שיעור ההפקדה המרבי לניצול מלוא הטבות המס הינו 16.5% מההכנסה השנתית המזכה, עד תקרת הכנסה שנתית מזכה של 211,200 ₪, על פי חלוקה של 11% להטבת המס מסוג "ניכוי" המוכרת לעצמאיים גם בשם "הוצאה מוכרת", ו- 5.5% להטבת המס מסוג "זיכוי" המוכרת בשם "החזר מס".

 

במקרה של עצמאי שנהנה מהוצאה מוכרת עבור רכישת ביטוח לאובדן כושר עבודה, שיעור ההפקדה להטבת הזיכוי יהיה 5% בלבד (ולא 5.5%).

 

קרן השתלמות

הפקדה בקרן השתלמות מציעה שתי הטבות עיקריות. ראשית, חלק מההפקדה הוא הוצאה מוכרת – כאשר ניתן להפקיד עד 4.5% מההכנסה השנתית, עד לתקרת הכנסה של 264 אלף שקל (כלומר, 11,880 שקל שיהוו הוצאה מוכרת).

 

בנוסף, מי שמפקיד עד תקרה של 18,480 שקל בשנה, יקבל פטור ממס רווח הון כאשר ימשוך את הכסף כדין – כלומר, כאשר הקרן תהפוך לנזילה. מי שיפקיד יותר מסכום זה, יידרש לשלם את המס, בגובה של 25%, על הרווח הריאלי שיצטבר בקרן בעת המשיכה. בנוסף, כפי שציינו, 11,880 שקל מתוך ההפקדה יוכרו כהוצאה.

 

גם עצמאים שהכנסתם נמוכה מ-264,000 שקל בשנה יכולים להפקיד 18,480 שקל בשנה. כך למשל, עצמאי עם הכנסה של 100,000 שקל בשנה שיפקיד סכום זה, ייהנה מהוצאה מוכרת עבור 4,500 מהסכום (4.5% מההכנסה), וגם ממלוא הפטור בעת משיכת הכספים מהקרן.

 

קופת גמל להשקעה

אפיק נוסף שניתן להפקיד בו כספים ומאפשר ליהנות מיתרונות מס הוא קופת גמל להשקעה – מוצר חיסכון חדש יחסית.

 

בקופת הגמל להשקעה ניתן להפקיד עד כ-71 אלף שקל בשנה עבור כל חוסך, כאשר היתרון שלה הוא האפשרות למשוך את הכספים בכל עת, לצד האפשרות לעבור בין מסלולי השקעה שונים בלי לשלם מס רווח הון.

 

עבור החוסכים לפנסיה, זו אפשרות מעניינת במיוחד – שכן מי שימשוך מקופת הגמל רק לאחר שיצא לגמלאות, ייהנה מפטור על מס רווח הון, וכן יקבל פטור ממס על קצבת הפנסיה שימשוך.

 

אז איך מפקידים לחיסכון פנסיוני?

אם אתם עצמאים ועדיין לא הפקדתם בחיסכון פנסיוני השנה, כדאי להזדרז.

 

ראשית, כדאי לערוך סקר שוק כדי לבחור את אפיקי החיסכון המתאימים לכם ביותר – כאשר ניתן גם לשלב בין שניים ואף יותר, למשל – הפקדה בקרן פנסיה ובקרן השתלמות, כדי למקסם את גובה ההטבות שתקבלו.

 

בשלב זה ניתן גם להיעזר בבעל רישיון פנסיוני, כמו סוכן ביטוח פנסיוני, משווק או יועץ, שיוכל להציג בפניכם את היתרונות והחסרונות של כל אפיק חיסכון.

 

ההצטרפות עצמה מתבצעת באמצעות פנייה לחברה המנהלת את הקרן או הקופה, וניתן לעשות זאת גם דרך סוכן ביטוח. שימו לב שלא די בפתיחת קרן פנסיה או קרן השתלמות – על מנת לקבל את ההטבות, חשוב לדאוג להפקיד את הכספים עוד לפני תום השנה. אפשר לעשות זאת בהפקדה חד פעמית באמצעות העברה בנקאית, או המחאה.

 

מידע רלוונטי על ההפקדות שלכם תוכלו למצוא באתר פנסיה נט לקרנות פנסיה, ובאתר גמל נט לקרנות השתלמות וקופות גמל להשקעה, שניהם של משרד האוצר. ודאו כי קיבלתם הודעה מהחברה על הפקדת הכספים – כדי שלא תחמיצו את ההזדמנות. שתהיה לכולנו שנת מס טובה.

 

*אין לראות באמור לעיל תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או ייעוץ מס המותאם לצרכי הלקוח.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה