חדשות אנליסטים

כלכלני בנק הפועלים: השקל לא עוצר למרות המצב הפוליטי

"ההשפעה של הריבית על שער החליפין היא בעלת אופי קצר-טווח, ועל כן אנו מעריכים כי בנק ישראל יחזור לרכוש מט"ח בחודשים הקרובים"

חדשות ספונסר 24/11/2019 15:17

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את הסקירה השבועית ומתייחסים להתחזקות המטבע המקומי. לדבריהם, הפלונטר הפוליטי לא השפיע על שוק המט"ח, ובשבוע החולף השקל התחזק ב-0.3% נוספים מול סל המטבעות. אנו סבורים כי הנתק בין המצב הפוליטי וההרעה במצב הפיסקאלי לשער-החליפין נובעים מהמעורבות הנמוכה של זרים בשוק המט"ח. המשקיעים המקומיים, מאופיינים ב’הטיית בית’ חזקה ולא רואים במצב הפוליטי סיבה להגדיל את החשיפה למט"ח.

 

המשך הייסוף בשער השקל וירידה צפויה של 4% בתעריפי החשמל בחודש ינואר צפויים להשפיע על מדד ינואר. "אנו מפחיתים את התחזית לחודש זה ל-0.3%-. בד בבד תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים פוחתת ל- 1.1%. תנודות גדולות בשער החליפין נוטות להיות בעלות השפעה על המחירים וגוררות התאמות מחירים לשני הכיוונים. מתחילת השנה השקל יוסף ב-9% מול סל המטבעות, ההשפעה של זה על האינפלציה היא, בהערכה שמרנית, ירידה של אחוז באינפלציה השנתית (כנראה יותר).

 

ככל שהקמת הממשלה מתעכבת, נדחים גם צעדי ההתאמה בתקציב. אנו מניחים שמסים עקיפים יועלו בשלב מסוים ויתרמו מעט לעליית האינפלציה, אולם זו צפויה כאמור להיוותר בקרבת הגבול התחתון של היעד בעיקר בהשפעת הייסוף.

 

נוכח המשך התחזקות השקל, הסיכויים להפחתת ריבית בנק ישראל לרמה של 0.1%, באחת מההחלטות הקרובות (ובכלל זה מחר) גדלו מאוד. ההשפעה של הריבית על שער החליפין היא בעלת אופי קצר-טווח, ועל כן אנו מעריכים כי בנק ישראל יחזור לרכוש מט"ח בחודשים הקרובים.

 

עלייה בסיכויים לסיבוב שלישי של בחירות וכתב אישום נגד ראש-הממשלה לא הביאו את מודיס לשנות את האופק החיובי של דירוג החוב של מדינת ישראל. יש לזכור שמודיס מדרגת את ישראל 1A שזה נוטץ’ אחד נמוך יותר מהדירוג של S&P. ההשתהות בהקמת הממשלה צפויה לשמור על הגירעון התקציבי ברמה הנמוכה מ-4% בחודשים הקרובים, גם ללא העלאת מיסים.

 

המחיר הכלכלי של היעדר ממשלה קבועה הוא המגבלה על צד ההוצאות בתקציב ועיכוב בפרויקטים של תשתיות. כלומר, מחיר שמתבטא בפגיעה בצמיחה בטווח הקצר והבינוני. מבחינת מדרגי החוב זו התפתחות שלילית, אבל לא כזו שייחודית לישראל בתקופה זו, שכן קשיים בהרכבת ממשלה נפוצים בשנים האחרונות בכל רחבי אירופה. חברות הדירוג, ובפרט S&P מדרגת את ישראל .(AA-) יהיו רגישות לאופן בו הממשלה שתקום תטפל בגירעון התקציבי. גם שוק האג"ח לא הושפע מהעיכוב המסתמן בהקמת הממשלה, ותשואות איגרות החוב שבו לרדת.

 

על הנעשה בכלכלה הגלובלית אומרים בפועלים כי אי-הוודאות והדיווחים הסותרים לגבי הסיכוי לחתימה בקרוב על הפרק הראשון של הסכם הסחר בין ארה"ב לסין העלו את אי- הוודאות בשוקים ותרמו לירידות בשוקי המניות בעולם. על פי חלק מהדיווחים, לשני הצדדים דרישות חדשות לגבי נושאים וסעיפים שצריכים להיות כלולים בהסכם וטרם נידונו.

 

ייתכן ויידרשו מספר שבועות עד להשגת ההסכם. גורם חדש שהגביר את המתיחות הפוליטית בין הצדדים, במיוחד על רקע התגברות ההפגנות האלימות בהונג קונג, הוא העברת חוק בסנאט האמריקני הקובע שיש להטיל עונשים על “גורמים סיניים שמדכאים את ההפגנות בהונג קונג תוך פגיעה בזכויות אדם”. החוק החדש טרם נחתם ע"י הנשיא טראמפ, שככל הנראה חושש מתגובת הנגד של סין.

 

הירידה בריביות משכנתאות ביחס לשנה שעברה תרמה להתעוררות בפעילות בשוק הדיור. בהתחלות הבניה נרשמה בחודש אוקטובר עליה של 8.5% לעומת החודש המקביל אשתקד. עלייה דומה נרשמה גם בהיתרי הבניה החדשים. מכירות בתים קיימים עלו בתקופה זו בשיעור שנתי של 4.6%.

 

מדד NHAB לפעילות בשוק הנדל"ן שמר בחודש נובמבר על רמה גבוה יחסית והמדד למשכנתאות הנמצאות בחדלות פירעון הגיע לרמה הנמוכה ב-25 השנים האחרונות. אינדיקטורים נוספים לפעילות בארה"ב הציגו תמונה מעורבת. האומדן הראשון למדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן לחודש נובמבר עלה לרמה הגבוהה מאז חודש יולי. בכיוון פחות חיובי, מדד האינדיקטורים המובילים (LEI) של הקונפרנס בורד רשם ירידה של 0.1% באוקטובר, לאחר ירידות חודשיות של 0.2% בכל אחד מהחודשיים הקודמים. זאת הפעם הראשונה מ-2009 שמתקיימות שלוש ירידות חודשיות ברציפות.

 

מפרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הפד עולה שוב התמונה שבבנק המרכזי נמצאים בעמדת המתנה. הפד צפוי להותיר את הריבית בהחלטות הקרובות ללא שינוי, כשבהמשך ההחלטות יהיו מאוד תלויות בנתונים. הסתברות שהשוק מעניק להפחתת ריבית במחצית הראשונה של 2020 היא נמוכה, אך לקראת סוף השנה הבאה (דצמבר 2020) השוק מעריך שהריבית תרד בהסתברות של 75%. בשבוע האחרון נרשמה ירידה בתשואות אג"ח ממשלת ארה"ב והתשואה לעשר שנים ירדה לרמה של 1.77%.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה