איי.די.איי ביטוח מתמקדת ברווחיות, מאותגרת בצמיחה

לאומי שוקי הון: "מבינים את חששות המשקיעים, עם זאת מחיר המניה משאיר מספיק שולי ביטחון בהשקעה"

חדשות ספונסר 24/11/2019 12:04

א+א-

אייל דבי, מנהל מחקר מניות ישראליות בלאומי שוקי הון, מפרסם היום התייחסות לתוצאות איי. די.אי ביטוח ואומר כי השורה התחתונה שדווחה טובה, בוודאי ביחס למחיר בו נסחרת כיום המניה. האריתמטיקה בעניין הזה פשוטה, שכן שוויה הנוכחי של החברה עומד על קצת יותר מ- 1.7 מיליארדי שקלים, בעוד הרווח הכולל עומד על קצב שנתי של 200 מיליוני שקלים בשנה – מה שגוזר מכפיל רווח נקי שמרני של 8.5 בלבד.

 

אין הרבה חברות מקומיות עם רמת סיכון דומה ותמחור כל כך מכווץ. לפיכך, אין מנוס מהמסקנה כי שוק ההון חושש מירידה חדה ברווחי החברה. עד כמה חדה? בשיעור של 20%, לכל הפחות - בהשוואה לרווחיות ברבעון האחרון ומתחילת השנה.

 

ועכשיו לתוצאות, בקצרה: פרמיות שהורווחו (ברוטו): הסתכמו לכדי סך של 664 מיליוני שקלים ברבעון השלישי, בהשוואה ל- 660 מיליוני שקלים ברבעון המקביל בשנה שעברה. גם ביחס לשני הרבעוני הראשונים של השנה, מדובר בצמיחה זניחה.

 

מה שבולט בסטגנציה של השורה העליונה, זו הירידה בהכנסות בתחום הפעילות המרכזי של החברה, מגזר הרכבים - בו הפרמיות שהורווחו קטנו בשיעור של 7% מול התקופה המקבילה. הירידה האמורה נבעה בעיקרה משחיקת המחירים הנמשכת, אבל גם מירידה כמותית.

 

לדברי החברה, הירידה הכמותית הייתה עניין של החלטה, מתוך כוונה לטייב את תיק הלקוחות – ובכך להתמקד ברווחיות ולהימנע מצמיחה שאינה מחלחלת לשורה התחתונה. מה שפיצה על הירידה בהכנסות מרכבים, הייתה עלייה בפרמיות שהורווחו בביטוחי החיים ובענפי רכוש אחרים – בעיקר דירות.

 

רווחים מהשקעות: רווחי ההשקעה ברבעון השלישי, שאינם מיוחסים לפוליסות המשתתפות ברווחים, הסתכמו לסך של 10.6 מיליוני שקלים – סכום הנמוך משמעותית הן ביחס לרבעון המקביל (25.8 מיליון שקל) והן בהשוואה למחצית השנה הראשונה. 

 

לכאורה, שוק ההון ברבעון השלישי של השנה העניק רוח גבית לא מבוטלת, שכן התשואות ירדו בצורה חדה, אבל צריך לזכור שאגרות החוב שהחברה מחזיקה מתאפיינות במח"מ יחסית קצר, ושהמדד השלילי השפיע לרעה (גם שערי החליפין לא תרמו לטובה). לפיכך, אנחנו סבורים שההכנסות מהשקעות ברבעון השלישי אינן גבוהות בצורה חריגה.

 

הכנסות מדמי ניהול שמרו על יציבות, הן ביחס לרבעון המקביל והן ביחס למחצית השנה הראשונה והוצאות התפעול הסתכמו לכדי 142 מיליוני שקלים ברבעון השלישי, המשקפים גידול של 7% ביחס לשנה שעברה. עיקר הגידול נובע מסעיף העמלות, הוצאות השיווק והרכישה, כאשר הוצאות ההנהלה והכלליות נותרו פחות או יותר על אותה רמה.

 

מבטחי המשנה - סוגיה בפני עצמה. מי שעוקב אחרי המספרים הרלוונטיים בדוחות האחרונים, אינו יכולה להתעלם מתופעה שעל פניה נראית מוזרה – מבטחי המשנה מסבסדים את החברה. אם תיקחו את חלקה של מבטחי המשנה בתשלומים ובתביעות, ותוסיפו להם את העמלות שהם מעבירים לאיי.די.איי - בתמורה לקבלת תיקי הלקוחות - תגלו שהללו נמוכים מהפרמיות שהם מרוויחים.

 

זו כמובן נראית אנומליה, אבל העניין הוא שהיא נמשכת תקופה לא קצרה, כאשר החברה מציינת שהיא אינה צופה שינוי בהסכמים הרלוונטיים בתקופה הקרובה. הטענה היא שמבטחי המשנה אינם "טפשים", שכן יש להם רווחים עקיפים לא מבוטלים, כמו גם העובדה שהם צופים שיפור ב-Loss ratio בתקופה היותר רחוקה.

 

במילים אחרות, אם יורשה לנו לפרש את הסברי החברה, אזי ההפסדים הנקודתיים של מבטחי המשנה אינם משקפים את חיי הפוליסה כולה. איך לומר, זו בהחלט תופעה חריגה, שמחייבת מעקב והמשך בחינה - ותהיה לנו הזדמנות לעשות זאת בתקופה הקרובה. מתי? כאשר איי.די.איי תחתום על הסכמים חדשים עם מבטחי המשנה, איפשהו בתחילת השנה.

 

שורה תחתונה: אנחנו מבינים את חששות המשקיעים, הן ביחס להיעדר צמיחה בשורה העליונה והן לגבי החשש שהמספרים של מבטחי המשנה "מייפים" את התמונה. עם זאת, וכתבנו על זה גם בפעם שעברה, מחיר המניה משאיר מספיק שולי ביטחון בהשקעה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה