מדד מנהלי הרכש עלה בחודש אוקטובר 2019

עליית המדד היא ברובה תרומה של עלייה חדה ברכיב התעסוקה; זה החודש השני ברציפות שהמדד עולה ומצביע על התרחבות בפעילות ענף התעשייה

חדשות ספונסר 20/11/2019 13:18

א+א-

מדד מנהלי הרכש של בנק הפועלים וארגון מנהלי הרכש עלה בחודש אוקטובר ב-1.5 נקודות לרמה של 51.8 נקודות. עליית המדד היא ברובה תרומה של עלייה חדה ברכיב התעסוקה, שעלה ב-13.7 נקודות ועבר להצביע על התרחבות. רכיב ההזמנות ליצוא עלה ב-6.6 נקודות, אך רמתו מצביעה על התכווצות בפעילות מזה שמונה חודשים.

 

מדד מנהלי הרכש העולמי, שמפרסם בנק JPMorgan, מצביע מזה שישה חודשים על התכווצות בפעילות התעשייתית. המדד עלה מעט בחודש אוקטובר לרמה של 49.8 נקודות, רמה שקרובה לגבול המפריד בין התרחבות להתכווצות בפעילות. 

 

בארה"ב המדד עלה לרמה של 48.3 נקודות מ-47.8 נקודות בחודש קודם. בגוש האירו, המדד עלה לרמה של 48.3 נקודות מ-47.8 נקודות וממשיך להצביע מזה תשעה חודשים על התכווצות בפעילות. בסין המדד עלה לרמה של 51.7 נקודות, זה החודש השלישי ברציפות שהמדד מצביע על התרחבות בפעילות התעשייתית.

 

כלכלני בנק הפועלים מגיבים לנתונים ואומרים כי מדד מנהלי הרכש עלה זה החודש השני ברציפות ומצביע על התרחבות בפעילות ענף התעשייה. יתכן שהפרסומים על התקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לבין סין, מעודדים מעט את מנהלי הרכש בעולם, והשפעה דומה אנו רואים גם בישראל.

 

הפעילות בענף ובעיקר הסחר העולמי עדיין יורדים בעולם, וזה מתבטא ברכיב ההזמנות ליצוא בישראל שנמצא ברמה נמוכה. האינדיקטורים הכלכליים לענף התעשייה בישראל היו חיוביים בחודש החולף, אם כי המגמות היו מאוד לא אחידות בתעשיות השונות.

 

נתוני סחר חוץ הצביעו על עלייה ביצוא התעשייתי וכן ביבוא חומרי גלם ונכסי השקעה. הייצור התעשייתי רשם עלייה של 8.5% בחודשים יוני-אוגוסט 2019 במונחים שנתיים בהמשך לעלייה של 8.7% בשלושת החודשים הקודמים.

 

הצמיחה במשק ברבעון השלישי של השנה הסתכמה ב-4.1%, אם כי היא הייתה רובה ככולה תרומה של עלייה במלאים (נמדד כהשקעה). סך המקורות (התוצר והיבוא) שעמדו לרשות המשק ללא הגידול במלאי ירדו ברבעון זה בשיעור שנתי של 1.2%. עלייה במלאים יכולה להתפרש כחיובית אם היא נובעת מציפיות לעלייה בהזמנות, או כשלילית אם העלייה במלאים אינה רצונית. בשלב זה איננו יודעים לאיזה כיוון לשייך את זה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה