איילון: ראלי סוף שנה תלוי בעיקר בגיבוש הסכם סחר

"כל זמן שהצרכן האמריקני חי בתחושה שמקום העבודה שלו מובטח, שכרו מטפס והבורסה משייטת ברמות שיא, הצריכה הפרטית תוסיף לשמש משענת גב חזקה מפני מיתון"

חדשות ספונסר 03/11/2019 13:59

א+א- 1

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות מתייחס בסקירה השבועית שלו לנעשה בשיחות הסחר ואומר כי  הצדדים למשא ומתן בין ארה"ב לסין מוסיפים לשדר אופטימיות ביחס להתקדמות לקראת חתימה על הסכם סחר שלב א’. ביום שישי האחרון היו אלו נציגי הסחר של ארה"ב אשר פרסמו הודעה לפיה הושגה התקדמות במגוון נושאים וכי הצדדים פועלים לפתרון מחלוקות נוספות.

 

על פי הנשיא טראמפ העסקה המדוברת תכסה כ- 60% מסוגיות סחר שבמחלוקת ואולם אמירה זו רק מלמדת אותנו על העמימות ביחס לפרטי ההסכם החדש. על פי הערכות ההסכם החדש יכלול הגדלת רכישות תוצרת חקלאית בארה"ב על ידי הסינים, התחייבות הסינים לשיפור ההגנה על קניין רוחני של חברות אמריקניות הפועלות בסין והתחייבות להימנע ממניפולציות מטבעיות להחלשת המטבע הסיני. חתימה על הסכם שלב א’ היא המפתח לשימור המגמה החיובית בשווקי ההון בשבועות הבאים.

 

שיעור האבטלה במשק האמריקני טיפס קלות בחודש אוקטובר 19 לרמה של 3.6% מרמה של 3.5% בחודש קודם זאת כאשר שיעור האבטלה בארה"ב עדיין מפלרטט עם שפל של 50 שנה. מספר המובטלים במשק האמריקני נותר על כ- 5.9 מיליון אשר מתוכם כ- 1.2 מיליון מובטלים מוגדרים כמובטלי טווח ארוך קרי כאלה אשר לא עובדים ומחפשים עבודה מעל ל- 27 שבועות ברצף. בנוסף כ- 4.4 מיליון אמריקנים עובדים במשרה חלקית שלא מבחירה והיו חפצים במשרה מלאה.

 

המשק האמריקני הוסיף בחודש אוקטובר 2019 כ- 128 אלף משרות חדשות בסקטור הלא חקלאי הרבה מעבר לתחזית תוספת המשרות הממוצעת לחודש זה אשר עמדה על תוספת של 75 אלפי משרות חודשיות. הנתון החזק הוא למרות הקיטון החודשי בהיקף של 17 אלף משרות במשרות במגזר הממשלתי כפועל יוצא מסיום העסקתם של 20 אלפי עובדים זמניים שגויסו לסקרי אוכלוסייה וסיימו משימתם.

 

אם לא די בנתון החזק יחסית משוק העבודה לחודש אוקטובר 19 אזי נתוני התעסוקה לחודשים אוגוסט וספטמבר 19 עודכנו אף הם מעלה והציגו בפועל תוספת מצטברת של 95 אלף משרות מעל לדיווח שדווח בחודש ספטמבר 19. השכר הממוצע במשק האמריקני עלה בחודש אוקטובר ב- 6 סנט לשעה ועומד על 28.18 דולרים לשעה בממוצע.

 

הפד הפחית ביום רביעי האחרון את ריבית הבסיס בארה"ב לרמה שחל 1.5%- 1.75% בפעם השלישית השנה ובמקביל אותת באמצעות השמטת המשפט האומר כי "הפד יפעל כנדרש לתמוך בצמיחה" שנוסף בחודש יוני האחרון ערב הפחתת הריבית בחודש יולי 19 כי הוא צפוי ליטול פסק זמן בהקלות המוניטריות היה ותנאי הבסיס במשק האמריקני לא ישתנו בחדות בעתיד הקרוב. הנגיד פאואל ובכירי פד נוספים התבטאו כי כלכלת ארה"ב חזקה ומובלת על ידי צריכה פרטית צומחת זאת כאשר האיומים הנשקפים עליה מגיעים מיחסי הסחר בין ארה"ב לסין והשלכות שליליות פוטנציאליות של בריקזיט קשה.

 

כל זמן שהצרכן האמריקני חי בתחושה שמקום העבודה שלו מובטח, שכרו מטפס בקצב נאה והבורסה המקומית משייטת ברמות שיא אזי הצריכה הפרטית תוסיף לשמש משענת גב חזקה מפני מיתון. אנו מניחים כי חוסר הוודאות הכלכלי העולמי יקבל ביטוי בחודשים הקרובים בירידה בקצב תוספת המשרות במשק האמריקני ואולם הערכות למבצעי המכירות הקמעונאיות בסוף השנה יכולים לדחות את ההשפעות החזויות לרבעון הראשון של שנת 2020. חולשה בשוק העבודה של ארה"ב תהווה מנוע לגל הפחתות ריבית מחודש בארה"ב.

 

בישראל, אומר פגוט, החשש מבחירות ומהדרדרות ביטחונית לא פוגמים בסנטימנט החיובי בשווקים. חוסר היציבות הפוליטית אשר מקבל ביטוי במבוי סתום הקואליציוני ומקרב אותנו למערכת בחירות שלישית ברצף לצד העלייה במתיחות הביטחונית, אינם מדירים שינה מעיני המשקיעים המתמקדים בחדשות הכלכליות מן העולם ואלו מגדילים בהתמדה חשיפה לנכסי סיכון בהינתן תשואה שוטפת מינמאלית באפיק הממשלתי.

 

המשקיעים מניחים כי כל ממשלה עתידית תהיה מחויבת לאחריות פיסקאלית מחודשת וערכים של כלכלה חופשית. בחירות שלישיות ברצף צפויות להתקבל באכזבה זמנית של המשקיעים ואולם להערכתנו אלו יחזרו להתמקד בנתוני המאקרו הגלובליים והמקומיים ככלי המרכזי לקבלת החלטות השקעה ולהתעלם מהפוליטיקה המקומית המבאישה.

 

מנגד גיבוש ממשלת אחדות בישראל עשוי לתמוך באפיקי הסיכון המקומיים. בכל האמור במציאות הביטחונית המתקדרת הרי בשוק ההון שולטת ההערכה כי הוא שהיה זה שיהיה ולפיכך אין לנהל את תיק ההשקעות תחת הנחות אפוקליפטיות.

 

להערכתנו, האינפלציה במשק הישראל תסתכם בשנה הקרובה בכ- 1.1% קרי בסמיכות לרף התחתון של יעד האינפלציה הממשלתי. לשיטתנו מחירי שכר הדירה במשק יוסיפו בזחילה מעלה בקצב שנתי של 2%- 3% ולהוות את מחולל האינפלציה המרכזי במשק. בהינתן בעיה קשה בצד ההיצע הדיור להשכרה, צמיחת אוכלוסייה בקצב שנתי של כ- 2% בשנה, משק בתעסוקה מלאה וירידת תשואות החוב בשווקים הפיננסים הכתובת על הקיר בשוק השכירות היא להמשך עליית מחירים.

 

אנו שומרים על המלצתנו לחשיפה מאוזנת בין האפיק השקלי הצמוד לאפיק השקלי הלא צמוד מתוך הערכה כי ציפיות האינפלציה הגלומות בעקומי התשואות לאורך כל העקום הינן מתונות. אנו קרבים לתקופת הסתיו והחורף המאופיינת במדדי מחירים נמוכים ואף שליליים ויתכן שהדבר יביא להטיית כספים לאפיק השקלי אשר תביא להתכווצות ציפיות האינפלציה ותייצר הזדמנות הגדלה באפיק זה בואך 2020.

 

להערכתנו, בבנק ישראל צפויים להוריד את הריבית פעם אחת לכל היותר בשנה הקרובה ולהימנע ככל שניתן בקביעת ריבית שלילית במשק כל זמן שמיתון כלכלי בעולם ובישראל אינו תרחיש מרכזי והתיסוף בשקל יתנהל בעצלתיים.

 

להבנתנו, מרווח התמרון של הבנק המרכזי הישראלי בזירה המוניטרית נמוך ביחס לאזורים כלכליים ברי השוואה בשל העובדה שלמרות מדדי המחירים הנמוכים מין התחזית בחודשיים האחרונים אזי האינפלציה במשק הישראלי אינה אפסית ובוודאי אינה שלילית ולפיכך הטון היוני של הבנק המרכזי הוא טון על תנאי אשר ייגזר מסביבת האינפלציה העתידית וציפיות האינפלציה במשק. כל עלייה בסביבת האינפלציה במשק המקומי תגביר את הפגיעות של מחזיקי אגרות החוב הארוכות ותגנוז בין לילה את הציפיות לריבית בנק ישראל שלילית בישראל ולהרחבה כמותית כחול לבן.

 

החשיפה המומלצת שלנו לשוק המניות עומדת על 90%. לתפישתנו יש להחזיק 60% מתיק המניות בחשיפה למניות בבורסה תל אביב, זאת כאשר בזירה המקומית ראוי להתמקד בבחירת מניות פרטנית תוך ניצול המימוש הנוכחי לטיוב וחיזוק פוזיציות ואילו בכל האמור בהשקעות בשוק המניות מעבר לים יש להתמקד בהשקעה במדדי מדינות ומדדי סקטורים. מניות בנקים, מניות תשתיות אנרגיה ומניות IT מקומי עומדות בראש סדר ההקצאה הסקטוריאלי שלנו בישראל.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    גאונים

    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    Liron101 03/11/2019 14:18