אתם בכיוון הנכון: כל מה שכדאי לדעת על כיווני אוויר

אחד הדברים החשובים בדירה הוא כיווני אוויר. לאלו יש השפעה על איכות החיים שלנו בהרבה מישורים, שצריך להביא אותם בחשבון במקרה של רכישת דירה. כמה ולמה? הנה סיכום קצר

תוכן מקודם 31/10/2019 14:32

א+א-

סביר להניח שרובנו צעיר מדי לדעת זאת, אך לפני 30 ו-40 שנה, בתי המלון הפשוטים באירופה היו מאובזרים בתריס מיוחד, שהיה נפתח לזמן קצוב של חצי שעה או שעה, ורק במידה ושלשלתם לתוכו מטבע. נוף, כך מסתבר כבר שנים רבות, עולה כסף, וגם על אוויר ואור טבעי צריך לשלם. מגוחך? מופרך? ממש לא. תכנון אדריכלי והנדסי של מבנים, בין אם למגורים ובין אם למטרות אחרות – מתייחס לכיווני האוויר בחרדת קודש, מתוך הידיעה שלכל כיוון יש השפעה אחרת על הסביבה, וגם הגובה משחק תפקיד. אחד המרכיבים העיקריים במחירן של דירות למכירה הוא כמות כיווני האוויר של הדירות, הקומה שלהן, וכמובן הכיוון אליו פונה החזית שלהן. וכן, מדובר בהבדלים משמעותיים.

 

אור וצל, חום וקור

כמעט הכל משתנה בעולם שלנו מלבד רוחות השמיים. מאחר ואלו קבועות גם ההשפעות הגיאוגרפיות שלהן כאלו:

נתחיל, כמובן, מהמזרח. התרגלנו לצפון, אך השמש עולה מהמזרח ולכן נפתח איתו. שעות הבוקר תהיינה השעות החמות והמוארות יותר. ניתן להתייחס לעובדה זו כיתרון או חסרון, תלוי אם אתם אנשי חום או קור.באופן כללי – לאור טבעי יש השפעה חיובית על האדם. הן מבחינה פיזיולוגית (בריא לעורנו), הן מבחינת ההשפעה על הנפש, והן מבחינת הארנק – אור טבעי חוסך הוצאות על תאורה חשמלית, דוד חשמל וכיו"ב. משעות הצהריים קרני השמש נחלשות וממשיכות מערבה, כך שהדירה תהיה מוצללת וקרירה יותר בשעות הערב.

 

דירות מערביות מייצרות מן הסתם תוצאות הפוכות. אור כמעט ולא נכנס בחלקו הראשון של היום, ואת השמש רואים רק משעות הצהריים. אם אתם אנשי בוקר – כנראה שלא תמצאו את האור שלכם בדירה כזו. מצד שני, בשעות אחר הצהריים והערב תוכלו ליהנות מאוויר חמים ונעים יותר, ואם הדירה שלכם גבוהה מספיק ואין יותר מדי דברים העומדים בדרכה – תוכלו ליהנות משקיעות כמעט מדי יום, והשקיעות בישראל יפיפיות.

 

צפון חוסך מאיתנו קרינה ישירה של השמש. זה גם אומר שפחות אור ייכנס לדירה והיא תישאר חשוכה יותר מאשר בכיוונים אחרים, העדר אור יכול במקרים מסויימים להביא ללחות ועובש בדירה ולגרום לה נזק. קיר שנרטב ולא נחשף לאור שמש וחום יכול להפוך להוצאה כלכלית ולכאב ראש תרתי משמע. בקיץ, לעומת זאת, דירות שכיוון האוויר המרכזי שלהן פונה צפונה תהיינה קרות יותר, וכולנו יודעים כמה חם פה. החום הזה נאגר בקירות ומלווה אותנו גם בשעות החשיכה, ואם אפשר לצמצם אותו בימים החמים באמת – למה לא בעצם.

 

ונותר לנו הדרום, שבאופן מפתיע – מביא עימו הכי הרבה ביקוש. דירות פונות דרומה נהנות מהכי הרבה אור שנכנס פנימה. השמש נעה ממזרח למערב ובכל השעות האלה – מכניסה את אורה וחומה לחלונות הדרומיים. רובנו אוהבים שמש ולכן הביקוש לדירות אלו תמיד גבוה.

 

עכשיו תחליטו

כיווני האוויר משפיעים על הדירה שלכם בכללותה, אבל גם לכם יש השפעה משמעותית על האוויר המגיע לביתכם. אתם, אלו הקובעים את מיקום החדרים בדירה, ולמעט חדרי מטבח ושירות (שגם אותם ניתן להזיז) – הכל כמעט בשליטה שלכם. רוב האנשים קובעים כי חדר השינה שלהם לא יפנה מזרחה, כדי לא להתעורר בשש בבוקר עם מכת אור לפנים, ומצד שני את האור הזה הם ישמחו לקבל במטבח או במרפסת – כך שאלו יפנו לשם. למרות שיש רוב ברור לאופי המגורים – לכל אחד מאיתנו יש העדפות משלו, ותמיד כדאי לנסות וליישם אותן בשטח.

 

גבוהים נהנים יותר

היתרונות והחסרונות של כיווני האוויר הולכים ומתעצמים ככל שעולים בגובה. צפון, דרום, מזרח או מערב – בקומות הגבוהות קר יותר מאשר בתחתונות, לאור יש יותר מקום להכנס והנוף, בהנחה ואין בניינים שחוסמים אותו, רחב ובדרך כלל יפה יותר.

 

כל המרבה

הדבר האחרון שנתעכב עליו הוא כמות כיווני האוויר, וכאן הנוסחה ברורה: כמה שיותר – יותר טוב (עד ארבעה כיווני אוויר, כמובן). כיווני האוויר משפיעים גם על המעבר שלו בתוך הדירה, וככל שיהיו בה יותר כיווני אוויר - היא תהיה מאווררת יותר וניתנת להתאמה אישית בכל הקשור לזרימת האוויר. ארבעה כיווני אוויר זה נהדר, שלושה זה טוב וממוצע, שניים זו פשרה וכיוון אוויר אחד זה משהו שמומלץ מאד לוותר עליו, מכל בחינה אפשרית.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה