הוענקו פרסי ראש הממשלה לתחליפי דלקים ותחבורה חכמה

הפרסים העונקו ל-4 חוקרים פורצי דרך; הפרס, 125 אלף דולר, הוא הפרס הכספי הגדול ביותר בתחום תחליפי הדלקים והתחבורה החכמה בעולם

חדשות ספונסר 29/10/2019 15:39

א+א- 1

שר המדע והטכנולוגיה, ח"כ אופיר אקוניס העניק אמש את פרס ראש הממשלה ע"ש סמסון לחדשנות בתחום תחליפי דלקים ותחבורה חכמה. הזוכים הם: פרופ’ עמנואל פלד, פרופסור אמריטוס בביה"ס לכימיה של אוניברסיטת תל אביב. פרופ’ סאנג יופ לי, דיקאן המכון המתקדם למדע וטכנולוגיה KAIST קוריאה, פרופסור לאונרד שולמן, מדעי המחשב מ"קלטק", המכון הטכנולוגי של קליפורניה וטלי דקל מאוניברסיטת קיימבריג’. 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: ״ישראל נמצאת בחוד החנית של מהפכת התחבורה החכמה. אנו מטפחים את הרוח היזמית, אנו מטפחים חדשנות. יש לנו מרכזי מו"פ, רגולציות מתקדמות ושיתופי פעולה בין-לאומיים, תחבורה חכמה, הגנה בסייבר ותחומים דומים נמצאים בליבה של אומת הסטארט-אפ. אני מחוייב לטפח את הצמיחה הזאת, את הפיתוח הזה, ואת האקו-סיסטם הזה. אני מזמין את כולכם להצטרף למהלך שיהפוך את ישראל לבירת פתרונות התחבורה של העולם. תחבורה חכמה מתחילה כאן".

 

הפרס, על שם אריק ושילה סמסון, מוענק זו השנה השביעית ברציפות על ידי משרד ראש הממשלה, משרד המדע והטכנולוגיה וקרן היסוד. זהו הפרס הכספי הגדול ביותר בתחום תחליפי הדלקים והתחבורה החכמה בעולם ומוענק למדענים שקידמו את הנושא משמעותית. משרד המדע והטכנולוגיה, מוביל מידי שנה את הליך הבחירה הקפדני של הזוכים. הזוכים, נבחרו על ידי ועדת מומחים בין-לאומית שהגישה המלצתה לאישור חבר נאמנים בראשות פרופ’ שאפי גולדווסר, מאוניבריסטת MIT, מתוך מספר רב של מועמדים שהומלצו לפרס על ידי נשיאי אוניברסיטאות ומכוני מחקר ועל ידי מנהלים בתעשיות מהעולם ומישראל.

 

השנה זו הפעם הראשונה שהפרס יחולק בשתי קטגוריות: האחת, למחקרים פורצי דרך בתחום תחליפי דלקים ותחבורה חכמה (פרס על סך 125,000 דולר) והשנייה, פרס לחוקרים בינ"ל מובילים שיבואו לאקדמיה בישראל ויהפכו להיות חברי סגל מן המניין ב-4 השנים הבאות (פרס על סך 250,000 דולר).

 

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס: ״עידוד מצוינות ומחקרים פורצי דרך - זאת המדיניות שלנו. בכך חשיבותו האדירה של מסורת חלוקת הפרס הזה. השנה, לראשונה, הוא גם מחולק, ע״פ יוזמתי, למגוון רחב יותר של חוקרים כדי להגביר את ההתכנות של מחקרים פורצי דרך שעתידים לשנות את פני האנושות״.

 

הזוכה בפרס ראש הממשלה לתחליפי דלקים ותחבורה חכמה בשנת 2015, הפרופ’ ג’ון ב’ גודאינף מגרמניה, יקבל השנה את פרס נובל בכימיה, על פיתוח סוללת ליתיום-יון הנטענת מחדש.

 

על הזוכים:

 

פרופסור לאונרד שולמן הוא פרופסור באוניברסיטת קל טק, ובעל תרומות חשובות במגוון תחומים במדעי המחשב. בהחלטתם כתבו השופטים כי פרופ’ שולמן הוא חוקר מהמעלה הראשונה, עם תרומות יוצאות דופן בתיאוריה ובמעשה של מדעי המחשב. בולטת במיוחד תרומתו להמצאת קודי עצים ופיתוחם, מושג מהפכני שמאפשר תקשורת עמידה בפני שגיאות בסביבה אינטרקטיבית.

 

טלי דקל היא כיום מדענית מחקר בכירה בגוגל, קיימברידג’, סיימה את הפוסט-דוקטורט ב-MIT. טלי דקל היא חוקרת צעירה ומבטיחה בתחום הראיה הממוחשבת וגרפיקה ושילובן ביחד עם התחום המשגשג של למידה ממוכנת. בין עבודותיה הבולטות ניתן לציין אינטגרציה של סצנות המצולמות ממספר מצלמות, שחזור מודלים תלת ממדיים מתוך תמונה בודדת על ידי שימוש בלמידה עמוקה, וכן שילוב קול ותמונה שמטרתו "לבודד" אינפורמציה קולית אינדיבידואלית מתוך קהל רחב. בנוסף, היא זוכה במלגת רוטשילד לאחר הדוקטורט ופרס הפוסט-דוקטורט הלאומי לקידום נשים במדע.

 

פרס למחקרים פורצי דרך:

 

פרופסור עמנואל פלד, אוניברסיטת תל אביב - שייך למדענים שפיתחו את טכנולוגיות הסוללה הנטענות וליתיום יון. הוא גם חלוץ בפיתוח של כמה מערכות סוללות אחרות, כולל סוללות ליתיום במצב מוצק, ליתיום-גופרית, סידן-תיוניל כלוריד וסוללות חמצן נתרן. פרופ’ פלד גייס גם תרומה מרשימה לפיתוח תאי דלק ישירים מתנול ישיר ולתחום הקטליזה האלקטרונית לתאי דלק בכלל.

 

 

הוא הממציא והמפתח של דגם ה- Solid-Electrolyte-Interphase (SEI) לסוללות אלקליות-מתכת לא-מימיות. מודל זה מהווה שינוי פרדיגמה בהבנת סוללות ליתיום ובכך אפשר לפתח סוללות בטוחות, עמידות בעלות הספק גבוה יותר ובעלות נמוכה יותר. הוא פיקח על למעלה מ- 70 סטודנטים לתארים מתקדמים ופוסט-דוקטורט. עמנואל פלד היה מייסד משותף של שלוש חברות הזנק הקשורות לאנרגיה.

 

כמו כן, זכה בפרופ’ פלד במחקר מחלקת הסוללות של החברה האלקטרוכימית, מחקרי לנדאו, עמותות הסוללות הבינלאומיות (IBA), פרסי המדענים המצטיינים של החברה הכימית, ופרס מפקד MAFAT (Israel MOD). הוא נבחר לעמית של החברה האלקטרוכימית והחברה הבינלאומית לאלקטרוכימיה.

 

המדען הדרום קוריאני, פרופסור סאנג יופ לי, קאיסט - פרופסור לי תרם משמעותית לפיתוח דלקים ביולוגיים יעילים שיכולים להחליף נפט באמצעות מנועי בעירה פנימית. הוא הוכיח גישות מגוונות לפיתוח דלקים חלופיים באמצעות טיפול יעיל בפסולת ביומסה, תהליכי תסיסה, שימוש בחיידקים, פיתוח דלק ביולוגי ועוד.

 

ד"ר סאנג יופ לי הוא פרופסור להנדסה כימית וביו מולקולרית במכון המתקדם למדע וטכנולוגיה בקוריאה (KAIST) ודיקן מכוני KAIST. עמיתו באקדמיה הקוריאנית למדע וטכנולוגיה, האקדמיה הלאומית להנדסה קוריאה, האגודה האמריקאית לקידום המדע, האקדמיה האמריקאית למיקרוביולוגיה, המכון האמריקאי להנדסה רפואית וביולוגית, האקדמיה העולמית למדעים והאקדמיה הלאומית לממציאים בארה"ב, וחבר זר באקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב והאקדמיה הלאומית להנדסה ארה"ב. הוא יו"ר משותף של המועצה העתידית העולמית בנושא ביוטכנולוגיה בפורום הכלכלי העולמי.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    תחבורה חכמה? ישראל,?

    בדיחה טובה.

    grin 03/11/2019 06:48