לאומי שוקי הון: בנק ישראל הצליח בשלב זה לעצור את מגמת התחזקות השקל

"המשך מגמת היחלשות השקל עשויה לאפשר לבנק להותיר את הריבית ללא שינוי לפחות בהחלטה הקרובה של סוף נובמבר"

חדשות ספונסר 27/10/2019 09:47

א+א- 1

בסקירה השבועית של התפתחויות מקרו כלכליות ושל שוק הריביות ואיגרות החוב מתייחסים היום ד"ר גיל מיכאל בפמן הכלכלן הראשי ודודי רזניק אסטרטג הריביות להחלטת הריבית הצפויה בסוף החודש ולמצבו של השקל ואומרים כי לאחר תקופה של קרוב לשלושה חודשים שבה השקל המשיך במגמת ההתחזקות עד לקביעת שיא נומינלי חדש מול סל המטבעות בראשית אוקטובר, בשבועות האחרונים חל היפוך מגמה שהחל לאחר הודעת הריבית של בנק ישראל.

 

הורדת האפשרות להעלאת ריבית ואף האפשרות הריאלית להורדת ריבית, גם אם מינורית, לצד ירידת הציפיות להורדות ריבית משמעותיות בארה"ב בשנת 2020 הביאו להיחלשות של השקל במהלך שלושת השבועות האחרונים. נראה כי חלק ממהלך התחזקות השקל בחודשים יוני – ספטמבר מקורו היה בציפייה על ההכרזה לצירוף ישראל למדד ה WGBI העולמי, לאחר ההכרזה נראה ששוק המט"ח פועל גם על רקע אסטרטגיה של "קנה בשמועות מכור בעובדות".

 

מכול מקום, נראה כי דרגות החופש העומדות בפני בנק ישראל עלו במקצת בשבועות האחרונים, עם "פתיחת הדלת" להפחתת ריבית חזרה ל-0.1%, ואולי אף לריבית שלילית בתרחיש קיצון. מכל מקום המשך מגמת היחלשות השקל עשויה לאפשר לבנק להותיר את הריבית ללא שינוי לפחות בהחלטה הקרובה של סוף נובמבר.

 

ע"פ פרוטוקול החלטת הריבית שפורסם השבוע, שלושה מחברי הועדה המוניטארית סברו שיש להותיר את הריבית ברמתה הנוכחית. אחד מהם סבר כי ברמת הריבית הנוכחית המדיניות המוניטרית מאוד מרחיבה ולא מתאימה לתנאים הריאליים של המשק ואילו שני החברים האחרים סברו שלאור העובדה שהמשק צומח בקצב נאה והאינפלציה צפויה להתכנס אל תוך היעד החל מעוד שנה, ניתן להותיר את הריבית ברמתה, אך ציינו שהסיכונים לפעילות ולאינפלציה הם משמעותיים, לכן ייתכן שיהיה צורך להגביר את מידת ההרחבה של המדיניות המוניטרית בהמשך. מנגד, שני חברי ועדה הצביעו בעד הורדת הריבית לרמה 0.1% .

 

המסקנה העולה מאופי ההצבעה הנ"ל היא שגם שני החברים שהצביעו בעד הותרת הריבית ללא שינוי כעת- עשויים לשנות את דעתם בכוון של הורדת הריבית. על רקע זה, נראה שהוועדה קרובה לבשלות ולהורדת ריבית ל-0.1%. האם למועד הקרוב בסוף נובמבר?

 

עד למועד זה, צפויים להתפרסם שורה של נתונים משמעותיים בארץ (כמו מדד אוקטובר ושיעור הצמיחה ברביע השלישי, שניהם באמצע נובמבר) ונתונים רבים בחו"ל אשר עשויים להשפיע על ההחלטה. כפי שכתבנו לאחר פרסום מדד המחירים לחודש ספטמבר, בנק ישראל כבר החל להכין את השוק לקראת האפשרות הסבירה של הפחתת הריבית לכ-0.1%.

 

האפשרות של ריבית שלילית נראית כבעלת סבירות נמוכה יחסית בעת הנוכחית. לא מן הנמנע שהיחלשות השקל לאחרונה, אם תישמר, מורידה את הסבירות להפחתת הריבית כבר בקרוב, תוך שמירת המהלך להמשך. כמו כן, ציפיות השוק להמשך הפחתת הריבית בארה"ב, מעבר להפחתה אחת ואחרונה כבר בקרוב, הולכות ופוחתות ולכך השפעה אפשרית גם כן על הצפי לריבית בנק ישראל בטווח הקרוב.

 

ראוי לציין בהקשר זה, את דברי נגיד בנק ישראל השבוע, בעקבות פגישות שערך בוועידת קרן המטבע הבינלאומית בוושינגטון לפיהם : "מהדיונים והפגישות עולה כי הערכת המצב השתנתה לרעה, והתחזיות השונות לצמיחה של מרבית המשקים ולסחר העולמי הופחתו".

 

להערכתנו, אם וכאשר תתרחש הורדה כאמור, שמשמעותה מיצוי כמעט מוחלט של כלי הריבית הנומינלית, עשויה להיות לה השפעה קצרת טווח בלבד על השווקים שכן ברור לכל שהורדה קלה בריבית, שאינה ראשיתו של תהליך הורדה משמעותי, אין בה כדי להשפיע באופן משמעותי על מצב המשק.

 

בארה"ב, אומרים כלכלני לאומי, אנו מצפים שה- FOMC יפחית את הריבית, זו הפעם השלישית, וככל הנראה האחרונה, בהיקף של 25 נ"ב בפגישה הקרובה ביום רביעי (30.10). האיתותים לגבי "הפסקת אש" זעירה וזהירה במלחמת הסחר אינם צפויים לשנות את תכנית הפד לבצע "התאמת אמצע המחזור" בהיקף של 75 נ"ב.

 

כפי שציינו בעבר, התאמות כאלו, שלא בתקופות של מיתון (וארה"ב בפירוש איננה במיתון), לא הביאו בעבר להפחתת ריבית של יותר מ-75 נ"ב (מרמה התחלתית של ריבית של 5-6%). יתר על כן, הפחתות מן הסוג הנ"ל התבררו תמיד כזמניות בלבד ועם הגעת סימנים לירידת החשש מפני איומים לצמיחה, הפד השיב את הריבית לרמת המוצא.

 

אנו מאמינים כי נתוני הצמיחה המעורבים מאז הפגישה האחרונה של ה-FOMC יתמכו בגישה זהירה, זאת מאחר והנתונים תואמים להאטה בצמיחה, שתמשך ככל הנראה אל תוך המחצית הראשונה של 2020. האטה זו איננה בעלת מאפיינים משברים וכאמור לעיל, לא מדובר במיתון אלא האטה שהייתה צפויה מלכתחילה עקב הגעת ארה"ב לנקודה שבה צווארי בקבוק שונים האטו את הצמיחה. אי-הוודאות בנושא הסחר העולמי החריפה את המצב במקצת.

 

ההתבטאויות מצד גורמים רשמיים ב- Fed ממשיכות להצביע על מגוון דעות בקרב בכירי הפד לגבי המדיניות המתאימה, כאשר יש שמרמזים על קיצוץ נוסף מעבר לאוקטובר, בהתאם לצורך, אך אחרים טוענים כי די בהפחתות שכבר היו.

 

בהיעדר הפתעה לגבי החלטת הריבית עצמה, השוק צפוי להתמקד בתחזית המדיניות של הודעת הריבית (ובדיון לאחר מכן במסיבת העיתונאים). אנו מצפים לשינוי לכיוון פחות "יוני", עם דגש על נכונות לבצע מהלכים.

 

המלצות לפעילות: אנו ממשיכים להמליץ על אחזקה מאוזנת בין שקלים לא צמודים לצמודי מדד. נמשכת המלצתנו להשקעה במח"מ בינוני של כ - 5 שנים. אנו מעדיפים אחזקה ארוכה יותר באפיק צמוד המדד בעיקר דרך סדרות לטווח של 15 שנה ומעלה. האחזקה השקלית הלא צמודה מומלצת לאחזקה על ידי מזומן בשילוב איגרות לטווח של 7 שנים ומעלה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    השקל והנדל"ן יתרסקו אנחנו לפני מלחמה מורכבת

    נחמיה סיבוניג 27/10/2019 10:53