כלכלני פועלים: שער השקל בשיא חדש מול סל המטבעות האפקטיבי

הייסוף בשער השקל וירידת מחירי הנפט הביאו לירידה בציפיות לאינפלציה הנגזרות משוק ההון לרמה של 0.8% בלבד

חדשות ספונסר 06/10/2019 16:13

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום סקירה כלכלית שבועית בה הם מתייחסים למצב בישראל ואומרים כי  ההתעכבות בהקמת הממשלה אינה מאפשרת קבלת החלטות כלכליות שיביאו לצמצום הגירעון התקציבי.

 

הקיצוץ בגירעון התקציבי יהיה תלוי במידה רבה בהרכב הקואליציה שתקום, אם כי נראה שהקיצוץ יכלול בכל מקרה גם העלאות מיסים. האינדיקטורים לצריכה הפרטית ממשיכים להיות טובים – הרכישות בכרטיסי האשראי גדלו בחודשים יוני-אוגוסט בשיעור שנתי של 4.3%. עלייה נרשמה גם במספר יציאות הישראלים לחו"ל – 5% לעומת שנה שעברה.

 

חשוב לציין שגם בעולם הפגיעה עד כה מתמקדת בהשקעות ולא בצריכה הפרטית. שוק העבודה ממשיך להיות איתן ועליית השכר הממוצע האיצה בחודש יולי לשיער שנתי של 3.8%. אנו מעריכים שהפגיעות של המשק הישראלי להאטה בעולם נמוכה יחסית בשל המשקל הנמוך של ענף התעשייה, והיעדר מעורבות ישירה במלחמת הסחר. יחד עם זאת, השילוב של האטה בצמיחה בעולם, ומדיניות תקציבית מרסנת יותר יביאו להאטה מסוימת בצמיחה גם בישראל ב-2020.

 

עוד השבוע, חברת FTSE הודיעה על צירוף ישראל למדד ה-WGBI, העוקב אחר ביצועי אג"ח ממשלתיות ממדינות מפותחות ומתפתחות, בריבית קבועה, במטבע מקומי ובדירוג השקעה. מועד הצירוף אמור להיות סוף מארס 2020.

 

מדד ה-WGBI מורכב מ-39% אג"ח של ממשלת ארה"ב, 31% ממדינות גוש האירו, 19% יפן ו-5.0% בריטניה. יתר המדינות (כ-6.0%) שהאג"ח שלהן מרכיבות את המדד הן קנדה, מקסיקו, אוסטרליה, מלזיה, סינגפור, דנמרק, נורבגיה, פולין, דרום אפריקה ושבדיה. משקלה של ישראל במדד צפוי לעמוד על 0.3%.

 

ההערכה היא שההצטרפות תביא לביקוש של כ-8 מיליארד שקל לאיגרות החוב של ישראל. ניסיון העבר מראה שבמדינות אשר הצטרפו למדד נרשמה עלייה במשקל אחזקות הזרים באיגרות החוב. מקסיקו לדוגמא הצטרפה למדד בשנת 2010 ואחזקות הזרים באג"ח הממשלתיות גדלו מכ-25% ל-50% בתוך שנתיים. בדרום אפריקה שהצטרפה בסוף 2012 גדלו אחזקות הזרים מ-35% ל-39% בשנה שלאחר מכן. בישראל אחזקות זרים באג"ח ממשלת ישראל עומדות כעת על כ-6.0%.

 

ההודעה הרשמית על צירוף ישראל למדד תרמה כנראה לירידת התשואות של איגרות החוב בשבוע החולף וכן לייסוף השקל, אם כי ירידת התשואות בעולם השפיעה כנראה יותר. סכומי הכסף שצפויים להיכנס לישראל כתוצאה מההצטרפות ל- WGBI נמוכים מהגידול בגירעון הממשלתי בשנה האחרונה.

 

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים גם לשער השקל שהגיע לשיא חדש מול סל המטבעות האפקטיבי. מאמצע חודש ספטמבר התחזק השקל בשיעור של כ-2% מול הסל, ומתחילת השנה ב-9.1%. העלייה בסיכונים הפוליטיים בעולם מקטינה את ההשקעות הפיננסיות של ישראלים בחו"ל וזה להערכתנו פועל בתקופה זו לייסוף השקל.

 

אי-הוודאות הפוליטית בישראל גברה אף היא אך היא פחות מטרידה את המשקיעים הישראלים, שהם להערכתנו בעלי המשקל הדומיננטי במסחר בשוק המט"ח. בנק ישראל בחר עד כה לא להתערב במסחר, על אף שבהודעת הריבית האחרונה הוא לא פסל שימוש בכלי הזה.

 

הייסוף בשער השקל וירידת מחירי הנפט הביאו לירידה בציפיות לאינפלציה הנגזרות משוק ההון לרמה של 0.8% בלבד. הלחץ על בנק ישראל לפעול גדל, אך אנו מעריכים שבשלב זה בנק ישראל יעדיף לשמור את כלי הריבית למצב של החמרה של ממש בפעילות הכלכלית.

 

החלטת הריבית הבאה של בנק ישראל היא מחר (7 באוקטובר), ובמוקד ההחלטה עדכון הצפי לריבית בשנה הבאה. אנו מעריכים כי לאור הצפי להמשך הפחתות ריבית בארה"ב, הייסוף החד בשער השקל בחודשים האחרונים, והירידה בציפיות לאינפלציה, התחזית המעודכנת תחזה יציבות בריבית.

 

תחזית האינפלציה שלנו ל-12 החודשים הקרובים עומדת על 1.2%, אך הנטייה כעת היא לעדכנה מעט כלפי מטה בשל הייסוף החד מול סל המטבעות (עדכון לאחר פרסום המדד). אנו מעריכים כי הייסוף החד בשער השקל גרע מהאינפלציה כאחוז מתחילת השנה, והוא הסיבה העיקרית לרמת האינפלציה הנמוכה. שאר הגורמים, ובעיקר הצמיחה ועליות השכר, פועלים לעלייה הדרגתית של האינפלציה.

 

לגבי הנעשה בעולם, אומרים כלכלני הפועלים כי מרבית הנתונים שפורסמו בשבוע האחרון בארה"ב ובאירופה היו שליליים והגבירו את החששות מהאטה נוספת בפעילות הכלכלית בעולם. הציפיות להורדת ריבית בארה"ב בסוף החודש גברו, וההערכות כעת הן שגם בבריטניה וביפן תירשם הורדת ריבית השנה. בהתאם, שוק האג"ח בארה"ב שוב שינה כיוון והתשואות לעשר שנים ירדו מרמה של 1.9% לרמה של 1.53% בסוף השבוע.

 

מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה ירד בספטמבר מעבר לציפיות, לרמה של 47.8 נקודות, הרמה הנמוכה ביותר משנת 2009 ומצביע על התכווצות בפעילות התעשייתית. לעומת זאת, למשק האמריקני נוספו בספטמבר 136 אלף משרות ושיעור האבטלה ירד לרמה הנמוכה ב-50 השנים האחרונות - 3.5%.

 

הרפיון בנתונים, והיעדר הסכמות לגבי מלחמת הסחר, העלו שוב את הציפיות להפחתת ריבית הפד. ההסתברות להפחתת ריבית החודש (30 באוקטובר) עלתה ל-73%. נציין שבהחלטת הריבית האחרונה רוב חברי הפד צפו שהריבית לא תמשיך לרדת השנה.

 

האינפלציה בארה"ב דווקא במגמת עלייה - 1.8% בשנים עשר החודשים האחרונים (CORE PCE), נתון שמתקרב ליעד של הפד. בד בבד מצטבר גם לחץ פוליטי לא מבוטל על הפד, לאור הפחתת הריבית באירופה והתחזקות הדולר. ההחלטה נראית בשלב זה פתוחה לגמרי ותוכרע על סמך הנתונים שיתפרסמו עד סוף החודש.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה