איילון: בעולם מצפים לחתימה טובה או לפחות לאווירה חיובית

"אנו סבורים כי רכיב המניות בתיק ההשקעות הוא אפיק ההשקעות האטרקטיבי ביותר על אף האתגרים הלא מבוטלים שמזומנים למשקיעים בטווח הקצר"

חדשות ספונסר 06/10/2019 14:46

א+א-

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, מפרסם היום את סקירת המקרו השבועית ומתייחס לנתוני המאקרו שהתפרסמו בשבוע שעבר בארה"ב. שיעור האבטלה במשק האמריקני ירד בחודש ספטמבר 2019 ב- 0.2% לשפל של 3.5%, שפל שכזה באבטלה נרשם לאחרונה בחודש דצמבר 1969 (כמה מזמן?: ארבעה חודשים לאחר הוודסטוק המיתולוגי בארה"ב).

 

המשק האמריקני הוסיף בחודש ספטמבר 2019 כ- 136 אלף משרות בסקטור הלא חקלאי בדומה לתחזית הממוצעת של האנליסטים ערב פרסום הנתון אשר עמדה על צפי לתוספת משרות חודשי שלח 145 אלף משרות. נתוני תוספת המשרות לחודשים יולי אוגוסט 19 תוקנו מעלה כך שבפועל נוספו כ- 45 אלף משרות יותר מאשר בדיווחים קודמים.

 

מבט על בכל האמור בנתוני התעסוקה במשק האמריקני לחודש ספטמבר 19 מלמד כי שוק העבודה בארה"ב איתן ורחוק מלשקף משק הגולש למיתון מידי. כל זמן שהצרכן האמריקני חי בתחושה שמקום העבודה שלו מובטח, שכרו מטפס בקצב נאה והבורסה המקומית משייטת ברמות שיא אזי הצריכה הפרטית תוסיף לשמש משענת גב חזקה מפני מיתון.

 

ההתנגשות הבלתי נגמרת של ארה"ב עם סין בסוגיית הסחר הינה בעלת פוטנציאל אמיתי לגרור את כלכלת ארה"ב ועימה את כלכלת העולם כולו למיתון שכן הידרדרות נוספת ומתמשכת ביחסי הסחר בין המדינות עשויה לפגוע לא רק בחברות התעשייתיות והיצרניות אלא גם באמון הצרכנים ומכאן הדרך למיתון כלכלי בארה"ב אינה רחוקה. המשק האמריקני צפוי לצמוח ברבעון השלישי בקצב שנתי של כ- 1.7% ולשקף את ההאטה האמורה שהיא נגזרת בראש ובראשונה של מלחמת הסחר.

 

השבוע יחדשו הדרגים הכלכליים הבכירים של ארה"ב וסין את מגעי הסחר בוושינגטון, סיבוב המגעים הנוכחיים צפוי להיות הסיבוב ה- 13 במספר מאז פרץ משבר הסחר. ההיגיון אומר כי הצדדים הגיעו לנקודה בה מוטב להם להסכים לפשרות ולחתום על הסכם סחר מקוצץ בריבוע אשר יקפיא העלאות מכסים עתידיות בתמורה לרכישה מוגברת של סחורה חקלאית של סין. 

 

הסכמצ’יק שכזה ישרת את הצרכם הפוליטיים של הצדדים וימנע הדרדרות למיתון כלכלי עולמי ואולם הניסיון מלמד אותנו כי ההיגיון שלנו אינו נחלתו של טראמפ והסינים ולראייה הפיצוץ הקודם בשיחות בתחילת חודש אוגוסט האחרון אשר הוליד מכסים חדשים וסערה מחודשת בשווקים. 

 

פיצוץ חוזר במגעי הסחר אשר יביא ליישום מלא של המכסים עליהם הכריזו הצדדים בחודש אוגוסט האחרון הוא תסריט האימה בשווקים ואולם קיים גם תסריט ביניים ריאלי לפיו לא מושג הסכם סחר ואולם הצדדים מודיעים על התקדמות במגעי הסחר ודוחים את המכסים המיועדים לחול באמצע אוקטובר ודצמבר 19 למועד מאוחר יותר.

 

חולשתו הפוליטית של טראמפ אשר הסתבך באחרונה גם בהליך הדחה שצובר תאוצה ועומד בפני שנת בחירות לצד עוצמתו הפוליטית של הנשיא הסיני מגבירה את הנטייה הסינית לשחק על זמן ולהמתין לנשיא חדש בארה"ב לשם השגת הסכם סחר מרוכך.

 

על פי החוזים על הריבית צפוי הפד להפחית את הריבית בפעם השלישית השנה ב- 30/10/19 בהסתברות של 76.4%. החוזים על ריבית הפד מעריכים כעת 41.7% הסתברות להפחתת ריבית רביעית השנה בחודש דצמבר הקרוב כך שריבית הבסיס תחתום את השנה בטווח של 1.5%- 1.25%.

 

אנו רואים באפיק המנייתי את המרכיב האטרקטיבי ביותר בתיק ההשקעות הסחיר למרות שברור לנו כי בתפריט העתידי ישנן עוד לא מעט רגעים של תנודתיות מוגברת מחשש למיתון עולמי. הניסיון מלמד אותנו כי קיים קושי מובנה לתזמן מימוש גם אם הוא מכאיב ולפיכך אנו ממשיכים להחזיק בפוזיציה מנייתית מעובה.

 

אנו סבורים כי רכיב המניות בתיק ההשקעות הוא אפיק ההשקעות האטרקטיבי ביותר על אף האתגרים הלא מבוטלים שמזומנים למשקיעים בטווח הקצר וזאת בשל פער של כ- 5% בפער התשואה הצפויה על ציר הזמן בין התשואה הגלומה באפיק החוב הריבוני של ארה"ב לבין התשואה ההופכית הנגזרת ממכפיל הרווח העתידי גם בהעדר צמיחה ברווחי הפירמות.

 

בישראל, אומר פגוט, חוסר היציבות הפוליטית אשר מקבל ביטוי במבוי סתום הקואליציוני, אינו גורע שינה מעיני המשקיעים. המשקיעים מניחים כי כל ממשלה עתידית תהא מחוייבת לאחריות פיסקאלית מחודשת וערכים של כלכלה חופשית וכי בתום מערכת הבחירות הנוכחית תתגבש בכל זאת קואליציה חדשה ולא נדרדר למערכת בחירות נוספת.

 

מדד המחירים לחודש אוגוסט 2019 אשר עלה ב- 0.2% חתם סדרה של צמד מדדים שלילים מפתיעים מטה ביחס לתחזית המוקדמת. אנו סבורים כי בהלת התפוגגות האינפלציה בחודשיים האחרונים הייתה מוגזמת ולהבנתנו האינפלציה במשק אינה בדרכה להתאפס או לעבור לטריטוריה שלילית אלא לעמוד על קצב שנתי של 1% לערך בשנה הקרובה.

 

אנו שומרים על המלצתנו לחשיפה מאוזנת בין האפיק השקלי הצמוד לאפיק השקלי הלא צמוד מתוך הערכה כי ציפיות האינפלציה הגלומות בעקומי התשואות לאורך כל העקום הינן מתונות. אנו קרבים לתקופת הסתיו והחורף המאופיינת במדדי מחירים נמוכים ואף שליליים ויתכן שהדבר יביא להטיית כספים לאפיק השקלי אשר תביא להתכווצות ציפיות האינפלציה ותייצר הזדמנות הגדלה באפיק זה בואך 2020.

 

נציין כי בנקודת הזמן הנוכחית איננו צופים הפחתת ריבית במשק הישראלי בשנה הקרובה ואולם תיסוף חד בשקל יכול לדחוק את בנק ישראל לפעולה שכזו. להערכתנו, גם אם בנק ישראל יגרר להפחתת ריבית כתגובה לתיסוף חד אזי השקל יחלש זמנית בלבד והוא ימשיך ויתחזק בראייה רב שנתית. זו היא הסיבה שאנו ממליצים משך שנים וגם כיום על נטרול החשיפה המטבעית בתיק ההשקעות. 

 

החשיפה המומלצת שלנו לשוק המניות עומדת על 90%. לתפישתנו יש להחזיק 60% מתיק המניות בחשיפה למניות בבורסה תל אביב, זאת כאשר בזירה המקומית ראוי להתמקד בבחירת מניות פרטנית תוך ניצול המימוש הנוכחי לטיוב וחיזוק פוזיציות ואילו בכל האמור בהשקעות בשוק המניות מעבר לים יש להתמקד בהשקעה במדדי מדינות ומדדי סקטורים. 

 

מניות בנקים, מניות תשתיות אנרגיה ומניות IT מקומי עומדות בראש סדר ההקצאה הסקטוריאלי שלנו בישראל. אנו רואים בהשקעה בשוק המניות את אפיק ההשקעות המועדף בחלק הסחיר של התיק בכל האמור בשקלול משוואת הסיכוי – סיכון.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה