איך לקרוא את מסמכי הרכב

שלוש סיבות להמשיך לקרוא: כי אתם מתכננים למכור את המכונית ורוצים לארגן את הניירת הנחוצה, כי בכוונתכם לרכוש רכב יד שניה או כי הגיעה העת להתיידד עם מסמכי המכונית

תוכן מקודם 06/10/2019 12:12

א+א-

הרבה חוקים ותקנות חלים על בעלי רכב בישראל חלקם מגולמים בתעודות שאנחנו מחזיקים בארנק או בתא הכפפות: רישיון נהיגה; רישיון רכב; פוליסת ביטוח רכב - כשביטוח החובה הוא חובה וביטוח מקיף או צד ג׳ הינם רשות, אך בהחלט חשובים ומומלצים. מסמכים אלו חייבים להיות ברשות הנהג בכל נסיעה והם צריכים להיות מדויקים ובתוקף.

 

על פניו אתם יכולים לנהוג שנים בלי להידרש להם אפילו בבדיקת רישיונות שרירותית של משטרת התנועה, אבל נסו לחשוב מה יקרה אם יבקשו מכם להציג את רישיון הרכב ופתאום יתברר שהניירת לא תקינה או לא מקורית? אז לכבוד השנה החדשה הכנו עבורכם מדריך ידידותי שיעזור לכם לקרוא את מסמכי הרכב, ואם אתם במקרה מתכננים לקנות או למכור מכונית בשנה הקרובה - הקריאה מומלצת שבעתיים.

 

רישיון רכב: 10 דברים שאתם חייבים לוודא

מסמך זה כולל תיאור של המכונית ומצבה, כולל שנת ייצור, בעלים ומידת הצמיגים. הנתונים המצוינים ברישיון חייבים להיות מדויקים ובהתאמה מלאה למכונית, ואלו עשרת הדברים שאתם חייבים לשים אליהם לב.

1. מספר רכב: המספר שמופיע על לוחית הרישוי.

 

2. בתוקף עד: המועד שמציין את פקיעת תוקף הטסט האחרון, תקף רק בצירוף הוכחת תשלום וחותמת ממכון רישוי.

 

3. בעלים: מי שהרכב רשום על שמו, ואם יש יותר מאחד יופיעו הנוספים תחת ׳בעלים נוספים׳.

 

4. מספר זהות: המספר שמופיע בתעודת הזהות של בעל הרכב.

 

5. תאריך בעלות ובעלים קודמים: תיעוד בעליו הקודמים של הרכב בציון תאריך העברת הבעלות. המספר הרשום מציין את מספר הידיים שהוחלפו: 00 יד ראשונה, 02 יד שלישית.

 

6. שנת ייצור: שנת המודל של המכונית.

 

7. מספר שלדה: מספר בן 12 תווים החרוט בשלדת המכונית.

 

8. צמיגים: מידת הצמיגים המותרת להרכבה לדגם המכונית, ממנה אסור לחרוג.

 

9. ק"מ בטסט קודם: בכל טסט מתעד מכון הרישוי את הקילומטרים שנסעה המכונית. אם אתם הקונים אתם יכולים לבקש לראות את היסטוריית הטיפולים ולוודא את רציפות הנסועה הרשומה.

 

10. תנאים והגבלות: כולל הערות על אודות כשירות המכונית ומעמדה המשפטי ובהן לדוגמא התקנות שבוצעו או שעבודים.

 

ביטוחי רכב

ביטוח רכב חובה הינו מחויב בחוק ונהיגה ללא ביטוח זה נחשבת עבירה פלילית. ביטוח חובה נועד לכיסוי נזקי גוף של הנהג, נוסעי הרכב האחרים או מי שנמצא מחוץ למכונית במקרה של תאונה. טופס ביטוח החובה חייב להימצא במכונית בכל זמן הנסיעה. ביטוח החובה כולל פירוט של הנהגים המבוטחים, פרטי המכונית, מקרה הביטוח, תנאי הפוליסה, נספחים - במידה וישנם. אנחנו ממליצים לכל מי שעד היום לא עשה זאת, לקרוא את תנאי הפוליסה ולוודא שהם מובנים.

 

רוכשים רכב מיד שניה והמחיר כולל ביטוח חובה? ודאו שהחברה המבטחת מודעת להעברת הבעלות ושרשימת הנהגים המכוסים כוללת מרגע העברת הבעלות את שמכם. שימו לב, ביטוח מקיף או ביטוח רכב צד ג׳ נחשבים ״חוזה אישי״ בין המבטחת למבוטח ואלא אם סוכם אחרת, מתבטל ההסכם מרגע ההעברה.

 

אתם מהצד המוכר? אתם יכולים לבחור בביטול הפוליסה, ואם אתם מתכננים לקנות מכונית בתקופה הקרובה, תוכלו לבחור בהקפאתה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה