סלקום יוצאת בתוכנית הבראה ופיטורי עובדים, ההסתדרות מאיימת בסכסוך עבודה

המנכ"ל ניר שטרן פרסם הבוקר סרטון עם מסר ישיר לעובדי החברה: "יש צורך בשינוי גדול - נשיב את סלקום לחוף מבטחים"

פולי טל 24/09/2019 10:29

א+א-

חברת סלקום דיווחה אמש לאחר סיום המסחר שבהמשך לעבודה מפורטת ומעמיקה וניתוח דרכי פעולה שביצעה החברה במהלך החודשים האחרונים ובהיוועצות עם דלויט ישראל, חברה של רשת דלויט העולמית לגבי חלק מהאספקטים, דירקטוריון החברה אישר תכנית הבראה מקיפה לחברה שתחזק את החברה בהתמודדות עם המשך התחרות העזה ורמות המחירים הנמוכות בשוק התקשורת הישראלי, אם יישארו ברמתם הנוכחית.

 

הדירקטוריון הנחה את החברה לנקוט בצעדים מידיים לבצע את התוכנית. התוכנית מציבה מספר מטרות להשגה, עד לסוף 2020, ביניהם  חזרה לרווחיות (בנטרול  אירועים חד פעמיים ומיוחדים),  הפחתת יחס החוב ל-EBITDA מתחת ל- 3. מטרת התוכנית היא להכין את החברה להתמודד טוב יותר עם תנאי השוק, התחרות ההעזה והשקעות עתידיות.

 

התוכנית כוללת קיצוץ בהוצאות, החברה מדברת על הפחתה שנתית של כ- 150 מיליון ₪ מרמת ההוצאות הנוכחית, לרבות באמצעות הפחתה רוחבית של תשלומי ספקים והפחתה משמעותית בכוח אדם. בסלקום מבהירים כי בשלב זה אין בכוונתם לצמצם בתפקידי שירות ומכירה מול לקוחות החברה. יעד נוסף הוא הפחתת דמי נגישות שוק סיטונאי.

 

יוזמות להפחתת ההוצאות יתחילו באופן מיידי והחברה מתכוונת להיכנס למו"מ ושיתוף פעולה עם נציגות העובדים מייד לאחר החגים במטרה לשנות את ההסכם הקיבוצי הקיים ולהגיע להסכמות חדשות.

 

רכיב נוסף בתוכנית הוא קיצוץ בהשקעות – הפחתת השקעות החברה לרמה שנתית של 450-500 מיליון ₪. סלקום מתעתדת להגיע לביצוע מלא של הקיצוץ עד לסוף 2020 .

 

החלק השלישי בתוכנית הוא גיוס הון של כ- 400 מיליון ₪. לביצוע לפני תום שנת 2019. מועדים ומבנה ספציפיים יקבעו בהתאם להתפתחות התוכנית. פקטורינג  של ציוד קצה לקוחות בסך של כ- 100-150 מיליון ₪. נמצא כעת בשלבים מתקדמים של מו"מ עם גורמים פיננסיים ובנקאיים. כפוף לחתימה על הסכם מחייב.

 

החברה מתכננת הפחתת חוב על ידי רכישה חוזרת של אג"ח החברה עד 150 מיליון ₪. שיבוצע ע"י הנהלת החברה, בהתאם לשיקול דעתה, במועדים, סכומים ומבנה, בהתאם לתנאי השוק. ביצוע התכנית עשוי לכלול הוצאות חד פעמיות משמעויות שלא נכללו ברכיבי התכנית לעיל.

 

עמי אראל, יו"ר החברה אמר: "אנו מאמינים שהבראת החברה במדדים התפעוליים ,הפיננסיים והפחתת יחס חוב נטו לאביטדה, תאפשר לחברה להשתתף במיזוגים, רכישות והזדמנויות עתידיות אחרות שעשויות לעלות בזירת התקשורת בשנים הקרובות."

 

ניר שטרן, מנכ"ל החברה שיגר הבוקר סרטון לכל עובדי החברה ובו התייחס לתוכנית ההבראה ואמר: " אני פונה אליכם באופן ישיר כדי לעדכן אתכם על תוכנית ההבראה אליה יוצאת סלקום.

זוהי תוכנית קשה וכואבת שמטרתה היא להשיב את סלקום לחוף מבטחים. אני פועל על מנת להבטיח לרובכם מקום עבודה יציב, בטוח וחזק לעוד שנים ארוכות. כפי שאתם יודעים היטב, סלקום פועלת בסביבה תחרותית ובתנאי רגולציה כבדים מאוד.

 

למרות הסביבה המאתגרת הצלחנו, בעבודה מאומצת ומשותפת, לשמור על מובילות והצלחות בתחומים רבים בסלולר, בטלוויזיה, בסיבים, במגזר העיסקי ועוד. לצד הרגולציה הכבדה והסביבה התחרותית, סלקום סוחבת על גבה חוב גדול מאוד – כל אלו הובילו אותנו להפסד בשנת 2018 שהעמיק במחצית הראשונה של שנת 2019. חברה בריאה לא יכולה להמשיך ולהפסיד לאורך זמן. מטרת העל של המהלכים היא להשיב את סלקום לרווחיות ויציבות פיננסית.

 

על מנת להתאים את סלקום לתנאי השוק יהיה לצערי צורך בצמצום משמעותי בכח האדם בחברה. לאחר המהלך הכואב רובכם תזכו לעבוד במקום עבודה שיעניק לכם שכר הוגן וביטחון תעסוקתי. אף אחד לא אוהב לפטר עובדים. בוודאי שאני לא אוהב זאת. אך לעיתים אין ברירה והרגע הזה הגיע.

 

אני קורא כאן ליו"ר ועד העובדים, מיה, ולשאר חברי הוועד לשבת יחד עם הנהלת החברה ולראות כיצד ניתן לבצע את מהלכי ההתייעלות ההכרחיים בדרך שתפגע כמה שפחות בעובדי סלקום. אלו ימים לא פשוטים לי, לכולנו. אך אני בטוח כי היכולות, רוח הלחימה שלנו, והמאמץ שכולנו נידרש לו, יסייעו לנו לצאת מהמשבר מחוזקים, חזקים וטובים יותר.

 

הוצאה לפועל, מועד, תנאים וכמות של הנפקה כאמור עדיין לא נקבעו והינם כפופים לאישור נוסף של דירקטוריון החברה, פרסום דוח הצעת מדף ואישור מוקדם של הבורסה בתל אביב לדוח הצעת המדף. אין ודאות שהנפקה כזו תצא לפועל, או ביחס למועדה, תנאיה או הכמות שתוצע בה.

 

ארנון בר דוד יו"ר ההסתדרות פרסם הודעה מצידו " התנהגותו הברוטלית חסרת הרגש של מנכ"ל סלקום ניר שטרן כלפי עובדי החברה ופעולותיו החד-צדדיות, ייענו על ידי ההסתדרות וארגון עובדי סלקום ביד קשה".

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה