חדשות אנליסטים

דיסקונט ברוקראז’ מורידים את מחיר היעד של כיל

מורידים את מחיר היעד מ-21 ₪ ל-18 ₪; "לאור המשך סנטימנט שלילי וירידה במחירי הסחורות ממליצים בתשואת שוק"

חדשות ספונסר 18/09/2019 11:21

א+א-

דיסקונט ברוקראז’ מפרסמים היום עדכון המלצה למניית כיל ומורידים את מחיר היעד ל-18 שקלים בתשואת שוק.

 

בסקירות קודמות טענו כי יש להחזיק בכיל לכל היותר בתשואת שוק וכי אין אפסייד במניה. זאת על רקע חששות מירידה במחירי האשלג, שנבעו ממצב שוק הדשנים עצמו. משמע – חששנו כי כניסת שחקנים חדשים לתחום והרחבות ייצור מצד שחקנים קיימים (גם אם מעטות) יובילו לעודף היצע בשנים הקרובות שילחץ על המחירים כבר החל מהמחצית השנייה של 2019. 

 

יחד עם זאת, בכל הקשור לשוק החקלאות לא כללנו אפשרות לפגיעה במחירי הסחורות, שכן עד לאחרונה הייתה אופטימיות בשוק ומחיר התירס, המהווה סחורה מהותית ומייצגת, קפץ בחדות. זאת על רקע הנחה כי פגעי מזג אוויר בארה"ב יובילו לחוסר היצע בעתיד.

 

לאחרונה חלה ירידה חדה ומהירה במחירי הסחורות החקלאיות, בדגש על התירס (ראו גרפים מטה). זאת בעיקר בשל נתוני שוק המצביעים על זריעה בארה"ב בהיקף גבוה מהצפי וכן חשש ממלחמת הסחר, שבימים האחרונים מעט התפוגג בשל הפטור לשנה שהעניקה סין לארה"ב על סחורות חקלאיות.

 

במקביל לכך, התחדד הצפי לירידת מחירים בשוק האשלג בחוזים הקרובים מול הודו, שאמורים להיחתם בקרוב. לאור כך, אנו כוללים כעת במודל ירידה של כ-15 דולר לטון, וזאת ביחס לצפי ראשוני ליציבות/ירידה של דולרים בודדים. בנוסף, מסתמן כי החוזה עם סין מתעכב מעל לצפי, מה שמביא לחשש כי הסינים מחזקים את עמדתם במו"מ.

 

NTR הקנדית הודיעה לאחרונה על צמצום ייצור במספר מכרות לעד 8 שבועות, מה שעשוי להפחית את הייצור בעד כ-0.7 מ’ טון (ביחס לביקוש עולמי של כ-67 מ’). מדובר בידיעה חיובית, אך זו מגיעה מראש על רקע שוק בעייתי ומגמה שלילית מתמשכת בשוק האשלג שתמשך בטווח הקרוב.

 

בפן החיובי נציין כי כיל מגלמת מספר יתרונות ביחס למתחרות בעת הנוכחית. ראשית כל, מגזר הברום, המהווה חלק מהותי מהפעילות, התחזק בשנים האחרונות בעקבות עליית מחירים. הגם שנראה שעליית המחירים מוצתה באופן חלקי, כיל הודיעה בימים האחרונים כי החל מ-2021 צפויה צמיחה בעקבות חתימה על הסכם בלעדי מול לקוח סיני לאספקת תרכובות ברום במקום ברום אלמנטרי. 

 

כיל צפויה להשקיע מאמצים נוספים על מנת לחתום הסכמים דומים עם עוד לקוחות. יתרונות נוספים המייחדים את כיל כעת הם חשיפה נמוכה לשוק בארה"ב וחשיפה נמוכה לשוק דשני הפוספט, הסובל מירידת מחירים.

 

לסיכום, הגם שכיל מגלמת מספר נקודות חוזקה כעת ביחס לסקטור, אם בשל חשיפה גבוהה לברום, פעילות נמוכה בדשני הפוספט וחשיפה נמוכה לארה"ב, וגם בהתחשב בצמצום הייצור הצפוי מצד NTR, אנו סבורים כי בטווח הקרוב הסנטימנט השלילי, הירידה במחירי הסחורות והחששות הקיימים בנוגע לענף האשלג עלולים להעיב.

 

לאור חששות אלו, כמו גם עדכון המודל בשנה המייצגת בהשקעות גבוהות ביחס לפחת והורדה במחירי האשלג, אנו מורידים את מחיר היעד מ-21 ₪ ל-18 ₪. המחיר מגלם אפסייד של כ-6% ואנו ממליצים להיחשף לחברה לכל היותר בתשואת שוק. לפי השוואת מכפילים המוצגת מטה, כיל נסחרת במכפיל נמוך ביחס לסקטור ל-2019.

 

עם זאת, בהסתכלות ל-2020 פער המכפילים מצטמצם באופן מהותי ולהערכתנו הינו סביר. במקביל נזכיר גם כי בטווח הקצר, לאחר מחצית 1 מצוינת לכיל, המחצית ה-2 צפויה להיות מאתגרת, וזאת בשל הצפי כאמור לירידה במחירי האשלג וירידה מכוונת בייצור ברבעון 4.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה