יניב חברון, אלומות: ”הזהב ינסה לשבור את השיא הקודם”

"עליית התשואות בעקבות תיקון בארה"ב תהווה הזדמנות להאריך עוד יותר את התיק; בקרוב יתגברו הדיבורים על אפשרות לריבית שלילית בישראל"

מערכת ספונסר 20/08/2019 12:25

א+א-

יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות מפרסם היום את סקירת המאקרו השבועית ואומר כי גם אחרי עליה של 25%, נראה כי העליות בזהב ימשיכו. על הטריגרים לעליית הזהב לאורך שנים יש לא מעט מחלוקות. חלק מעריכים כי הזהב עולה בתקופות של אינפלציה, חלק מעריכים שהוא עולה בעיקר בתקופות של אי וודאות. הטריגרים ארוכי הטווח לעליית מחירי הזהב ימשיכו ללוות אותנו בשנה הקרובה, וגם לאחר מכן חלקם עוד יתחזקו. גם אחרי העליות הזהב עדיין רחוק ב-20% מהשיא הקודם ונראה כמו אחזקה טובה ל-12 החודשים הקרובים, גם ביחס לאלטרנטיבות של החזקה במניות או אג"ח ממשלתי.
 
לגבי הנעשה בארה"ב אומר חברון כי טראמפ מאיים בהטלת מכסים של 10% על 300 מיליארד דולר סחורות מסין לספטמבר, אבל דוחה את המהלך לאמצע דצמבר – הסינים מצידם מפחתים את היואן. הריבית על המשכנתא ל-30 שנה בארה"ב ירדה כבר לרמה של 3.6% – מדד אמון הקבלנים מזנק בתגובה, אבל התחלות הבניה יורדות 3 חודשים ברציפות. מדד מחירי הליבה בארה"ב עלה מעבר לתחזיות לרמה שנתית של 2.2% – במידה שהאינפלציה תרים ראש, זה עשוי להפריע לפד להוריד ריבית באגרסיביות.
 
S&P 500 מאבד השבוע 1% בהובלת מניות האנרגיה וזאת למרות תיקון חד של 1.4% בסוף השבוע – מניות הפיננסים איבדו 2%. שוק האג"ח האמריקאי מתמחר 2-3 הפחתות ריבית עד סוף השנה – התמחור הפך הרבה יותר אגרסיבי בשבועיים האחרונים והפד עשוי להיענות בחיוב.
 
בישראל, מציין חברון, האינפלציה המקומית נמצאת שוב עמוק מתחת לרף התחתון – מדד חודש יולי יורד ב-0.3% לעומת צפי לאי-שינוי ומוריד את האינפלציה השנתית ל-0.5%. זהו חודש שני ברציפות שהמדד יורד ב-0.3% מתחת לתחזיות, חודש שני ברציפות שהפירות והירקות ירדו בחדות והחזירו הרבה מהאינפלציה שנאספה השנה.
 
הצמיחה ברבעון השני עלתה בשיעור של 1% בלבד ומשקפת ירידה חדה בצריכה הפרטית ובהשקעה, בעקבות ירידה ברכישת כלי רכב (אחרי שעלו בחדות ברבעון הקודם). בנק ישראל יתמודד עם צורך בהרחבה מוניטרית מרמת ריבית של 0.25% והתחזיות לריבית שלילית יתחזקו, כפי שהערכנו לפני חודש ימים.
 
בנק ישראל עשוי להפוך ליעד למתקפות ספקולטיביות. פער הריביות בין הדולר-שקל ובין האירו-שקל צפוי להצטמצם. מנגד, הריבית האפסית של הבנק המרכזי והר הרזרבות יקשו עליו להגיב. בבנק ישראל כבר מאותתים שלא יהססו לקנות מט"ח. האכזבה ממדד יולי רק תחליש את הציפיות עוד יותר – בינתיים ציפיות האינפלציה בשוק גבוהות מממוצע החזאים, למרות חשש מהתמתנות גלובלית, תיסוף של השקל ואכזבה מהמדדים. 
 
השקל רשם השבוע פיחות של 1.3% מול שער החליפין הנומינלי האפקטיבי – אחרי שהגיע לרמת שפל חדשה בשבוע שעבר ורשם תיסוף של 8.4% מתחילת השנה. והמרווחים באפיק הקונצרני החלו להיפתח השבוע – הסיכון המתומחר בשוק הקונצרני לא מספיק גבוה, בטח לא בהשוואה לסיכוני הצמיחה הגלובלית והמקומית.
 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה