חדשות שוק ההון

לאומי שוקי הון על מניות הגז: קניה, גם בהנחות שמרניות

הסקטור אטרקטיבי; התעשייה עדיין נסחרת משמעותית מתחת לערכה; ממשיכים לסקר את המניות המחזיקות במאגרי תמר ולוויתן בהמלצת "משקל יתר"

חדשות ספונסר 31/07/2019 12:47

א+א- 1

אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון, מפרסמת היום המלצתה על מניות הגז ואומרת כי הסקטור אטרקטיבי. " אנו ממשיכים לסקר את המניות המחזיקות במאגרי תמר ולוויתן, ביחד ולחוד, בהמלצת "משקל יתר". להערכתנו, מניות אלה מהוות קניה אטרקטיבית, גם תחת הנחות מחמירות למדי - שכוללות מחיר ממוצע של 4.8$ ל-MMBTU בתמר, החל משנת 2022, ומחיר ממוצע של 5.3$ בלוויתן החל משנת 2023.

 

הורדנו את שיעור ההיוון בלוויתן לכ-10%, כנגזר מהתקדמות המאגר. חשוב לומר, כי לא כל חשש גלובאלי או הישג מדיני, אפילו מאקרו-ענפי, ניתנים לתרגום ישיר לשיעור היוון. חלק לא מבוטל מהסיכונים וההזדמנויות יוותרו מחוץ למודלים הכלכליים.

 

התמחור של המניות מכווץ: נודה, ציפינו כי בשלב זה, חמישה חודשים לפני השקת לוויתן, נראה ירידה דרסטית בשיעורי ההיוון ובעקבותיה עליות משמעותיות במחירי המניות. דבר זה טרם קרה. למרות שהיצוא מלוויתן צפוי להתחיל בסוף השנה, ושהקמת הפלטפורמה הושלמה ב-90%, כמו גם העובדה שהשליטה בצפון סיני הועברה לצבא המצרי ובקהיר מתנהלים מגעים על הפיכת החוזה ל-FIRM, מחירי המניות לא נסקו. טריגר מרכזי שהשוק מצפה לו, ללא ספק, הוא סגירת התוואי הנוסף וחתימה על עסקת הצינור, שנדחתה עד ל-31 באוגוסט.

 

חששות מקניבליזציה של מאגר תמר: חשוב להדגיש כי אומדן השווי שלנו מניח איזון באינטרסים עסקיים בין מאגרי תמר ולוויתן, למרות סוגיות הבעלות והיקף החשיפה של דלק קידוחים ונובל אנרג’י ללוויתן. הסיבות לכך קשורות למתווה הגז, אך לא רק. במקרה זה, אנו רואים את מבנה ההון של ישראמקו כיתרון, שכן הוא נמצא בתת-מינוף ביחס לחברת תשתיות. הנזילות החריגה של השותפות הופכת אותה לחברה שמסוכן לפתוח מולה חזית של מלחמת מחירים.

 

ה-R-FACTOR תומך בהרחבה: חשוב לזכור, כי מקדם כיסוי ההשקעה מהווה מוטיבציה חזקה להשלמת הרחבה בלוויתן (ל-16 BCM לפחות). המקדם הוא תמריץ להקדמת השקעות בגלל שמיקסום פטור אופטימאלי מהיטל חל שנתיים ממועד ההזרמה.

 

מתקן הנזלה: השותפים בלוויתן הודיעו כי הקמת FLNG נבחנת כעת כחלופה ו/או השלמה לרכישת קיבולת ממסוף IDKU המצרי. הסכמי הביניים בין בעלי לוויתן לחברותGOLAR ו- EXMAR הינם לבדיקת הקמה של מתקן צף של 3.6 עד 7 בי.סי.אם. נציין, כי מדובר במודל עסקי של תשלום קבוע ליחי הנזלה ללא השקעה במתקן מצד בעלי המאגר.

 

לוחות הזמנים של מתקני ה-FLNG הם כ-5-4 שנים, וגם הם יכולים להיות מודולריים. כך למעשה, יספקו הביקושים האזוריים ב- H1 2020 אינדיקציה ליציבות של חוזי היצוא, בטרם תתקבל החלטה על ההרחבה בלוויתן. 

 

היתרון של מתקן LNG ברור, והחשש כרגיל מקצב ההתקדמות והאופטימיות היזמית של הבעלים בלוויתן, שמדברים על תוספת כושר הפקה מול איום עודף ההיצע במשק המקומי. לנו נראה, כי איזון האינטרסים העסקיים בין מאגרי תמר ללוויתן ישפיע על תמחור הסקטור בטווח הבינוני.

 

לסיכום: משתני ההחלטה שלנו לא השתנו, כך שהתעשייה עדיין נסחרת משמעותית מתחת לערכה, גם בהנחות שמרניות. לפיכך, המלצת ההשקעה שלנו נותרת על כנה - "קניה".

 

סיכום המלצות:

 

 

לגבי השפעות החשיפה המטבעית על שווי החברות המסוקרות, אומרת פריד כי קבוצת החברות החשופה למטבעות של מדינות מפותחות במדדי תל אביב כוללת חברות יצוא, חברות בעלות פעילות בינלאומית וחברות שמדווחות במונחי דולר בשל חשיפתן לעולם הקומודיטיס אף שהתזרים שלהן מקומי.

 

כידוע, בעולם הסיקור שלנו נכללות לא מעט חברות המדווחות בדולר ארה"ב. זה כולל את שותפויות הגז, בז"ן, אלביט מערכות, אורמת טכנולוגיות וכיל. מבלי להתייחס כרגע לבעיית התעשיינים, נציין כי החשיפה לדולר קיזזה באופן טכני מדצמבר 2018 כ-7% מאומדני השווי.

 

להערכת אגף כלכלה של בנק לאומי, פיחות הדולר מול השקל צפוי להימשך כחלק מנתוני המאקרו התומכים בהמשך התחזקות השקל. תומכת בכך, גם המדיניות המוניטרית הניטרלית יחסית של בנק ישראל אל מול המדיניות המרחיבה במרבית המדינות המפותחות בעולם.

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    אז למה דלק קידוחים יורדת

    יוסי 31/07/2019 16:05